10 Haziran 2017 Cumartesi

TÜRKİYE’DEN TÜYEN TÜYENE...

Sevgili kardeşlerim,yeğenlerim ve dostlarım.

Türkler, Türkiye’den kaçış peşinde. müslimi, gayrimüslimi fark etmiyor. Tüyen tüyene…15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası   “paralı”  Türkler önce teker teker, sonra kitleler halinde doğup büyüdükleri toprakları terk etmeye başladılar. Daha doğrusu “beyaz Türkler.”  Yasallığı tartışmalı 16 Nisan Referandumu ile Türkiye’nin geleceği tek bir kişiye devredilince bu kaçış hızlandı. OHAL da tuzu biberi oldu.

New World Wealth diye bir kuruluş var. Çok gelişmiş dünya çapında pazar, gayrimenkul, finans araştırma şirketi. Türkiye raporunda diyor ki  “Türkiye son bir yılda 6 bin milyonerini kaybetti. Daha doğrusu 6 bin milyoner Türkiye’yi terk etti.”

Hoppaaa!  Okuduğumda inanamadım. Birkaç kaynaktan araştırdım. Doğruymuş… Linklerini yazımın sonunda bulabilirsiniz. Buyurun siz de okuyun.

Türkler en çok ABD’ye gidiyorlar. Varlıklı Türker’in ABD’deki konut yatırımları tavan yapmış durumda. Bir araştırma yapmışlar; 2015de bin kişi ABD’de ev almış. 2016da bu sayı tam 6 bine çıkmış. Artışa bak!  Neden en çok ABD’de alıyorlar dersen konutlar orada Avrupa’ya göre daha ucuz.

ABD’den sonra konut almak için Türklerin ilgisini en çok çeken ülke İspanya.  Bir uluslararası emlak şirketi (Lucas Fox) raporu diyor ki “2017 yılının ilk çeyreğinde Barcelona’da 8200 konut satıldı. Ev alanların % 29u İspanyol, % 26sı İngiliz. Üçüncü sırada Türkler var. % 12”   Bu verilere göre Türkler son üç ayda Barcelona’da 1000den fazla ev almış. Çarpıcı değil mi?

Bu arada basında 2400 Türk Yahudi’sinin İspanya veya Portekiz pasaportu aldığı haberleri çıkıyor. İspanya ve Portekiz eski “sefaradlara” vatandaşlık veriyormuş. Ancak bu ülkelere göç eden Türk Yahudi’si neredeyse yok. Bu pasaportlar vizesiz seyahate çıkabilmek için, ya da bulunsun diye alındı. Bence “filanca almış, bende alayım” diyenler çoğunlukta. Vize için aldıysan bu kadar uğraşmak niye, gel İsrael’e, pasaportunu al. Dünyanın her yerine vizesiz git. “Efendim İsrael’de bilmem kaç gün orada yaşamazsan pasaport vermiyorlarmış” Saçmalama Allah aşkına… Geçici pasaport diye bir şey var (Laisser passer  -  5+5  on yıl müddetle)    İyice öğrenmeden sallama arkadaş…

Dönelim konumuza. Pekiii, neden gidiyorlar?

Türkiye’de şu anda siyasi olarak da ekonomik olarak da çok büyük bir karamsarlık var. Şirketlere ve kişilerin banka hesaplarına “fetocu” diye el konuyor. Arada muhalifler de fırsattan istifade, aynı bahaneyle saf dışı ediliyor. Kimileri tutuklanıyor. Yargı yolları tıkalı. “Onlardan” olmayanlar korkuyorlar. Aileler kendilerini güvende hissetmiyor. Ayrıca ebeveyniler, Türkiye’de çocuklarına iyi eğitim bulamıyorlar. “Hadi diyelim, bin bir fedakârlıkla okuttuk. Sonra ne olacak? Nerede çalışacak? Ya onlardansın, ya da bu ülkede sana hayat yok.”

Kısaca “batılı zihniyette” olanlar ülkelerine karşı güvenlerini kaybettiler. Aileler, artık, Türkiye’de çocuklarının geleceği için endişeliler. Tüyebilen, tüyüyor…

Uluslararası bir emlak şirketi var, Projebeyaz. Bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun diyor ki:

 “Darbe teşebbüsünden sonra yurt dışında ev alma talepleri 4-5 katına çıktı. Yurt dışında konut alımında Türkiye dünya dördüncülüğüne yükseldi. Talep, OHAL ve Referandumdan sonra daha da arttı. Arapların Türkiye’de yaşam satın alması gibi, Türkler de yurt dışında hayat satın almaya çalışıyorlar.  İnternet üzerinden bilgi almak isteyen insanların sayısı 500e, hatta 600e ulaştı. Günde en az 10 kişi başka ülkelerde nasıl vatandaş olunabilir diye sormaya geliyor.”

Avrupa’da konut alana, ya da yatırım yapana vatandaşlık veriliyor. Ancak bu durum ülkelere göre farklılık gösteriyor. ABD, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde konut alarak ya da yatırım yaparak vatandaşlık hakkı kazanma şartları ile ilgilenenler aşağıda linkini verdiğim siteyi ziyaret edebilirler.

Bir de şu var. Emlakçılar diyor ki; bu ev alımlarının yatırımla ilgisi yok. Bu alımlar yerleşmeye yönelik.

Yurt dışına yönelik bu arayışların dışında başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkelerine iltica başvurularında ciddi bir artış söz konusu. Yüzlerce diplomatik pasaportlu subay ve diplomatın Almanya’ya iltica başvuruları kabul edildi. Bu da Türkiye ile Almanya arasında yeni bir siyasi krizin başlangıcı olmaya aday…

Bu tablo gösteriyor ki müslimi,   gayrımüslimi  fark etmiyor. Türkler Türkiye’de kendilerini güvende hissetmiyorlar. Çocuklarının geleceklerini bu ülkede karanlık görüyorlar. Cesaret edebilenler, olanakları olanlar   vınnn   diye gidiyorlar…  

İsrael de göçmen kabul eden bir ülke. Hem de benzersiz bir ülke. Geldiğinde sana İsrael vatandaşlığı vermek için bir tek şart aranır. Yahudi misin? Eğer cevabın evetse ve bunu kanıtlayabiliyorsan hemen orada, havaalanında sana “teudat zeut – İsrael kimliğini”  verirler. Hemencecik. İsrael’e ayak bastıktan dakikalar sonra. Ömür boyu gururla taşıyabileceğin bir kimlik.  Artık ne olursa olsun, onu senin elinden kimse alamaz.

Ondan sonra cebine para koyarlar. Sana kalacak yer verirler. Ülkeye alışana kadar vergi indirimleri, ücretsiz lisan kursları ve daha birçok hak tanırlar. Bu ülkede bir gün bile çalışmadığın halde sağlık sigortan olur. Emekliliğin olur. Bir benzeri var diyen beri gelsin.

Sonuçta, Arapların, Türkiye’de ev alarak kendilerine yeni bir hayat satın almaya başladıkları gibi, Türkler de, özellikle “beyaz Türkler”  yurt dışında kendilerine yeni bir hayat kurma peşinde. Ne demişler “doğduğun yer mi, doyduğun yer mi?”

Ne diyeyim, başarılar inşallah. Şansınız bol olsun.

Bu haftalık da bu kadar sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım…

Hoça kalın, esen kalın…
Sevgiyle…

Aaron Baruch  (Ankaralı)

Kaynakça : 

Türkler Türkiye’den kaçış peşinde – Zülfikar Doğan

Yurt Dışında Konut Alımında Dünya Dördüncülüğüne Yükseldik. Ahmet Takan

Türkler Yurt dışında ev’lenmeye hız verdi – Leyla İlhan

Türkiye’yi terk Eden Milyonerlerin Sayısı – Oda TV
Avrupa, ABD veya Kanada’da yatırım yaparak vatandaşlık hakkı kazanıllması ile ilgilenenler için link :

2 yorum:

 1. “Efendim İsrael’de bilmem kaç gün orada yaşamazsan pasaport vermiyorlarmış” Saçmalama Allah aşkına… Geçici pasaport diye bir şey var (Laisser passer - 5+5 on yıl müddetle) İyice öğrenmeden sallama arkadaş…
  ****
  bende vardi o pasaport... o pasaportla dunyanin hic bir yerine gidemezsin sadece burdan cikmak icin kullaniliyor ...( yunanistana gittim onunla kapidan geri cevirdiler geldigim ucakla geri dondum,)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lutfen beni bu konuda bilgilendirir misin? Bu soyledigin hangi yilda oldu?

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.