5 Nisan 2018 Perşembe

ŞALOM GAZETESİ, SUS… LÜTFEN…İstanbul’da yayınlanan Türk Yahudi Cemaatinin yayın organı Şalom Gazetesi ve İsrael’in sol görüşlü Haaretz gazetesi beraber, şöyle güzel bir kutlama ile isimlerini “Gazze’nin Sesi”  olarak değiştirirlerse hiç şaşırmam. Ertesi gün de her halde “Yaşasın Hamas - Türkiye dayanışması” şeklinde sekiz sütuna manşet atarlar her halde…

Geçen hafta Cuma günü Hamas,  bir milyon Gazzeli’yi  İsrael’e karşı yürüyüşe geçmeye davet etti. Davet ne kelime, zavallı insanları zorla sınıra getirdiler. Ama getirebildikleri insan sayısı otuz binde kaldı. Sonra İsrael sınırlarına doğru, harekete geçtiler. Çeşitli yollarla sınırı geçmeye kalkanlardan pek çoğu vuruldu. On yedi Gazzeli öldü. Ağır ya da hafif yüzlercesi yaralandı. Neticede uğursuzların bitleri bile geçemedi.

Hafta arası, Tel Aviv’de,  bu yürüyüş ile ilgili olarak aşırı solcu 250 kişinin katıldığı bir protesto yürüyüşü yapıldı. İsrael düşmanı aşırı solcu Haaretz gazetesi bunu haber yaptı. Bizim Şalom gazetesi aşağı kalır mı, o da hemen bunu sayfalarında yayınlayıp okuyucuları ile paylaştı.

Yetmedi bir Amerikan senatörünün, İsrael ordusunu suçlayan konuşmasını da  haber olarak okuyucularının bilgisine sundu.

Bu kadar. Bu hafta ne Haaretz’de ne de başka bir İsrael düşmanı gazetede İsrael aleyhine bir yazı ya da haber çıkmadı. En azından ben görmedim. Çıksaydı, Şalom gazetesi onu da evvel Allah koyardı…

Bak Şalom gazetesi!
Yarın Gazze sınırında çocuklarımız, torunlarımız ülkemizin sınırlarını korumak için bu katil sürüsü ile çarpışacaklar. Binlerce medeniyetten nasibini almamış terörist, bu yavrularımızın üstüne (has ve şalom has ve halila) onları öldürmek için gelecek. Orada ne sen  olacaksın, ne de o, ne söylediğini bilmeyen 250 protestocu. Orada bizim çocuklarımız, yeğenlerimiz, kızlarımız, evlatlarımız, torunlarımız çarpışacak.

Bak Şalom Gazetesi!
Sen demokrasi madalyası alacaksın diye “haber ne olursa olsun ben yayınlarım” havalarından vazgeç. Yapma… Aklını başına al… Böyle maksatlı haberleri sayfalarına taşıma… Bunun demokrasi ile filan ilgisi yok. Sen kışkırtıyorsun. Senin bu yazından cesaret alan birkaç neyin ne olduğundan habersiz bilgisiz insan yarın İstanbul’da Ankara’da ya da bilmem nerede güya bir miting düzenler, zaten bahane arayan Hamas dostları meydanlara çıkar söylemediklerini bırakmazlar. Bil bakalım bundan kim zarar görür?

Bak Şalom gazetesi!
Yarınki yürüyüşte Hamas, ölen Gazzeliler için 3000 dolar, yaralananlar için ise 500 dolar verecekmiş. Ama öyle her yaralıya vermiyorlar. Yani ağır yaralananlar olursa sadece onlara verecekler. Nasıl, bunu demokratik buldun mu?

Bak Şalom gazetesi!
Geçen hafta yapılan yürüyüşte  ölen 17 Gazze’li, sınırlarımızı delip İsrael topraklarına girmek istedi. Amaçları asker kaçırmak. Kaçırdıkları İsrael askeri karşılığında, İsrael hapishanelerinde bulunan canilerin, teröristlerin serbest bırakılmasını isteyecekler. Bu amaçla tüneller kazıyorlar, bu amaçla sınırlarımızdan sızmaya çalışıyorlar. Ölenlerin 12 tanesi İsrael istihbaratı tarafından tanınan Hamas üyesi terörist. Bu katiller sürüsü Namal’de çay içmeye gelmiyorlar. Niyetleri sadece ÖLDÜRMEK!  İsrael oğulları da sınırlarını, devletini halkını koruyor. O gencecik çocuklar annelerini, babalarını, kardeşlerini eşlerini yavrularını korumak için canlarını ortaya koyuyorlar.  

Bak Şalom gazetesi!
Haber yaptığın o 250 kişilik bilmem neyin dayanışması yürüyüşü peşinden bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında “Gazze halkı muazzam bir insani krizden mustarip”  dendi. Eğer Hamas bu güne kadar silaha, tünele, teröre yaptığı yatırımı kendi halkına yapsaydı, Gazze bu gün Pukhet filan olurdu. Bu Afganistan’da da böyle, Suriye’de de böyle, Somali’de de böyle, teröristlerin hâkim olduğu tüm İslam ülkelerinde böyle… Bunun savunulacak bir yeri yok. Bunun bir haber değeri yok. Bu ne yazık ki hastalıklı İsrael düşmanı beyinlerin ürettiği sağlıksız fikirler.

Bak Şalom gazetesi, yapma! Böyle haberler yapma. Bu güne kadar seni İsrael düşmanlığı ile Yahudi karşıtlığı ile çok suçladılar. Ama anti demokratik olmakla kimse suçlamadı. Eğer suçlayacaklarsa bırak bari anti demokratik olmakla suçlasınlar. İsrael düşmanı olarak suçlanmaktan iyidir.

Eğer diyorsan ki “ben de aşağı yukarı sizin gibi düşünüyorum ama içinde bulunduğum şartlar benim böyle yazmamı gerektiriyor” o zaman hiç birini yazma, suya sabuna dokunma, git Canan Karatay yaz, Fenerbahçe yaz, ya da Bodrum’dan resimler koy.

Benim ülkemle, benim çocuklarımla benim torunlarımla uğraşma… Biz burada canımızın kavgasını, hayatımızın savaşını veriyoruz, her gün. Ashdod her gün, Ashkelon her saat alarmlarla yaşıyor. Maçan yiyorsa oraya git, üstüne Hamas’ın roketi gelirken de demokrasi yaz…

İsrael ordusu dünyanın en ahlaklı ordusudur ve bu ordunun askerleri Yahudi halkını korumak için canlarını ortaya koyuyor. Biraz saygı lütfen…

Aaron Baruch…(Ankaralı)

7 yorum:

 1. Demokratik bir ülkede demokrasiden nasibini alamamış bir insanın yazacağı yazı ancak bu kadar olur. Bu gazeteleri yazdığınız bir sürü zırvalarla tenkit edeceğinize olaylara biraz da objetiv gözle bakmaya gayret edin. Kraldan fazla kralcı olmayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyefendi hazretleri nerede otururlar acaba. Israel'de degil herhalde..

   Sil
 2. Bir kez daha rating alma uğruna ŞALOM'u kullanmanız ne ayıp.Habercilik yaptığımız için ergen gençlerin üslubuyla ŞALOM'a tekme atmanızı hiç unutmayacağız.Size kötü bir haberimiz var. Şehvetle eleştirdiğiniz haberin aynısı sadece Haaretz'de değil , sanırım hiç okuyamadığınız sizin deyiminizle 'sağcı' Jerusalem Post'ta bile çıktı. Ne yapacaksınız şimdi?Aynı üslupla onlara da yazacak mısınız, yoksa yüreğiniz bir tek ŞALOM'a mı yetiyor?
  İsrael'in kuruluşundan beri örnek gösterildiği demokrasi kültüründen bir nebze bile nasibini alamamışsınız.Neyse ki demokratik İsrael sizin gibilere rağmen ilerliyor her anlamda.Tel Aviv'in ortasında savaş karşıtı eylem yapanlara size kalsa ne yapacağınızı az çok kestirebiliyoruz ama İsrael demokrasisi bir tekini bile gözaltına almayı düşünmedi bile . Nedenini düşündünüz mü hiç?ŞALOM da bu haberi yaptığı için gazetecilik görevini yerine getirdi, o kadar. Gazetecililk,sizin istediğiniz şekilde 'pembe habercilik' gibi olduğunda, dünya tarihindeki bu gibi iklimlerin nereye evrildiğini de çok iyi biliyoruz.
  Bütün bunlara rağmen ŞALOM' a karşı şehvetli düşmanlığınız devam ederse , okumayın , ilgilenmeyin , daha mutlu olacaksınız, emin olun.
  ŞALOM pembe değil , Yahudi kültürünün en önemli ögesi olan çok renklilik ve çok seslilik adına ,İsrael ile ilgili her türlü gerçek haberi, ister beğenin ister beğenmeyin, Türkiye'deki İsrael ile ilgili dezenformatif haberciliğe inat, diğer İsrael ve saygın dünya gazetelerinin verdiği gibi vermeye ve Türk yahudilerini en iyi şekilde temsil edecek bir gazete olma çabalarına devam edecek.

  ivo molinas

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. " Salom a tekme atmak... Yureginiz bir tek Salom a mi yetiyor ?... Sehvetle elestirmek.... sanirim hic okuyamadiginiz Jerusalem Post.....
   Ne yapacaksiniz simdi ? .. demokrasi kültüründen bir nebze bile nasibini alamamışsınız.... sizin gibilere ragmen.... Sehvetli dusmanliginiz...." Maasallah ! Ne guzel bir uslup bu boyle ?!!! Gazeteci misin ? Yazar misin ? Devlet adami misin ? Salom taraftarligi en temiz degerleri bile silip supurmus. Gazetecilik gorevi (!) ne zamandan beri bir Yahudi icin Yahudi sempatizanligindan oteye gidebiliyor ? Arkadas "demokrasi kulturunden bir nebze bile nasibini alamamis sa " sen de bir nebze, milletini kayirma, her seyin ustunde tutma ilkesinden yoksunsun ! Boyle bir uslupla kimbilir daha kac turlu ilkeden yoksunsun..... Yahudilerin tarih boyunca nelere maruz kaldiklarini, hangi haksizliklarla karsilastiklarini, mudafaa ettigin soz hakkinin (yani modern gazeteciligin !) irkci ve siyonist dusmani kesimlere ne denli yaradigini incelemeni ve ogrenmeni tavsiye ederim..

   Salom gazetesi de biraz dogru hedeflere yonelse ve yarali ve azinlik halkinin elini bir "taraftar" olarak tutsa, hem bir sey kaybetmez hem de kanaatimce "bizimkilere" plaket dagitmaktan daha hayirli bir yol secmis olur.
   Sharope blanco

   Sil
 3. Sayın Baruh,
  Bu haberin Şalom'da yer alması sizi neden bu kadar rahatsız etti, anlam verebilmek zor... Yani bu yürüyüşün Tel Aviv'in ortasında gerçekleşmiş olması sizi rahatsız etmedi ama Şalom'da yayınlanması rahatsız etti! Jerusalem Post'ta yer alması rahatsız etmedi ancak Şalom'da yer alması etti, öyle mi? Yine ayni şekilde, Sanders haberinin Jta dahil birçok Amerikan gazetesinde yer almasında sakınca yok, ama Şalom'da haber olunca, Şalom'un susması gerekiyor!!!
  Gazze sınırında yaşanan olaylar, son sayıda Şalom'un dünya sayfasında çok büyük bir yer kapladı. Olayın bütün yönleri verilmeye çalışıldı. Bunların arasında israil ordusunun açıklamaları, Lieberman'ın açıklamaları da geniş yer buldu. Aynı şekilde Filistinlilerin iddiaları da... Tel Aviv'deki yürüyüş de bu olayın etrafındaki gelişmelerden biriydi ve tarafsız bir şekilde yansıtıldı.
  Her seyden önce bu haber İsrail karşıtı bir haber değildir. Türkiye'de de, İsrail'de de aklı basında her insan sokak bağıran 250 kişinin kimseye ne faydasının ne de zararının dokunamayacağını bilir. Bu haberin arkasında tek amaç, İsrail'in düşmanının haklarını savunanlara bile söz hakkı, konuşma hakkı verdiğini göstermektir.
  Şalom'un internet sitesi, her hafta ortalama 100 bin kişi tarafından okunuyor. Bu kitlenin yaklaşık yüzde 80-90'ınını Yahudi olmayan okurlar oluşturuyor. Bu okurlar çoğunlukla İsrail hakkında başka hiçbir yerde okumadıkları haberleri, gerçekleri Şalom'da okuyorlar. Ve İsrail'in her zaman geniş basında yansıtıldığı gibi olmadığını öğreniyorlar... İsrail'in demokrasisi ve çok sesliliği de bunlardan sadece biri...
  Bu haber İsrail karşıtı bile olsa -ki değil - Şalom, haber değeri olan her olayı, gelişmeyi yayınlayabilir. Şalom, her zaman haber gazeteciliği yapmayı hedeflemiş ve hedeflemeye de devam edecektir.
  Saygılarımla
  Virna Gümüşgerdan
  Şalom Gazetesi
  Yayın Koordinatörü

  YanıtlaSil
 4. Yok yaaa ! Abarttin Virna ! 100 000 kisi…. %80 - 90 Yahudi degil ! Icinde azicik Yahudi sempatizanligi olan bir kisi bile boyle bir yaziyi yazmaya eli varmazdi…. Salom a layik bir coordinator.... Coktandir Haaretz e demokrasinin ne oldugu anlatilmaya calisiyor…. Salom un da bu tip derslere ihtiyaci varmis demek…. Seni Israel de kapsamli bir ziyarete davet ediyorum…. Git kizim git ve neler yasandigini gozlerinle gor, git ki dogrularin neler olduklarini anlayabilesin ve bir daha asla kalemini bu tur yazilarla kirletmeyesin… Kendi hedeflerini kendin belirliyebilesin !

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.