11 Eylül 2021 Cumartesi

İSRAEL GÜN GEÇTİKÇE DAHA KIYMETLENİYOR.

 
Bunu öyle mecazi anlamda söylemedim. Gerçekten kıymetleniyor. Dünyanın pek çok ülkesinde emlak fiyatları arttı. Ama en çok İsrael’de yükseldi. İsrael bu konuda da dünyanın en iyisi oldu. “Numbeo.com” bu konuda istatistikler ve araştırmalar yapan en ciddi kuruluşlarından birisidir.   Siteden yapılan açıklamaya göre son 10 yılda İsrael’deki artış %345,7 ile dünya rekoru.

Son on yılda İsviçre’de emlak fiyatları %165,5 artmış. Bu oranla araştırmaya katılan 30 ülke içerisinde İsrael’den sonra ikinci olmuşlar. Sırada Almanya var. Almanya’da son 10 yılda emlak fiyatları %162 artmış. ABD’de %153,3, Macaristan’da %137,8 İngiltere’de %74,9 fiyatlar artmış.

Bunları okuyanların aklına hemen bazı sorular takılır ki bu çok normaldir.

1.    Acaba İsrael’de enflasyon çok mu yüksek, fiyatlar ondan mı artıyor?

2.    Çalışanların ücretleri son 10 yılda ne kadar arttı?

3.    Peki başka ülkelerde emlakların değerleri ne kadar artmış?

İsrael’de son on yılın enflasyon oranı %0,92. Bu oranla İsrael bu araştırmaya katılan 30 ülke içerisinde en iyilerden birisi. Kol hakavod İsrael. Sadece Japonya, İsviçre ve Yunanistan İsrael’den daha iyi enflasyon oranlarına sahip. Ben İsrael’e 10 sene evvel geldiğinde 1 dolar 3,75 şekeldi. Şimdi 3,25 dolaylarında dalgalanıyor.

Enflasyon bu kadar düşük olduğuna göre o zaman çalışanların ücretleri son 10 yılda hiç artmamıştır diye düşünebilirsiniz. Ama yanılırsınız. Bahis konusu İsrael ise sürprizlere hazır olun. Son 10 yılda İsrael’de çalışanların ücretleri ortalama 137.443 şekelden 161.534 (2020 yılı ortalaması) şekele yükseldi. Bu artış pek çok gelişmiş ülkeden daha iyi. Artış oranı %17,52 ve bu muhteşem bir oran. Aynı dönemde ABD’de çalışanların ücretleri ortalama %13,7, İngiltere’de sadece %0,6, Almanya’da %14,2 ve Fransa’da %2,8. Kol hakavod İsrael.

Peki, israel’de emlak fiyatları neden bu kadar uçuşa geçiyor, neden bu kadar yüksek? Ekonomistlere sorarsanız önce size İsrael’de “emlak yapım maliyetlerinin çok yüksek” olduğunu söyleyeceklerdir. Sanki on sene evvel çok ucuzdu da bugün pahalandı… “Vergiler çok yüksek” de diyebilirler. Bilakis, devlet elinden geldiği kadar emlak fiyatlarını düşürmek için vergileri dengelemeye çalışıyor. Yabancı uyruklulara satılan emlaklardan daha çok, İsrael vatandaşlarından daha az vergi almaya bakıyorlar. Ama fiyatlar bana mısın demiyor.

Esas mesele arz ve talep. Bütün Dünya’dan insanlar gelip İsrael’den mülk almak istiyorlar. Çünkü bu memleketin değeri her gün daha çok artıyor. Çünkü bu memleket kıymetleniyor. Çünkü bu memlekette hayat var. Kol hakavod İsrael. Seni seviyorum.

Söylediklerim palavra değil. Ülkenin her yanında dikine mimariler aldı başını gitti. Bu modern yapılarda en düşük fiyat iki buçuk milyon şekel. Benim yaşadığım Netanya İr Yamim’de 10 sene evvel ilk yüksek bina yeni yapılmaya başlanmıştı. Amerikalı bir yapımcı olan Willa Sky burada 7 adet 25 katlı bina dikti. Peşinden inşaatlar hızlandı. Son 10 senede İr Yamim’de 80’den fazla yüksek bina yapıldı. Bazıları 40 katlı. Arkadaşlar, bir katta dört büyük lüks daire var. Hesabını bir yapın. Kaç daire eder, bütün bunlar 10 senede yapıldı. Hele sahil tarafına Briga  iki tane 45 katlı bina dikti ki görmeyin gitsin. Havuzları mı, tenis kortları mı, hele girişi wallahi Hilton halt etmiş. O kadar güzel.

Peki kim alıyor bu konutları, İsraelliler de alıyor dünyanın her yerinden gelen Yahudi yatırımcılar da. “O topraklarda bir evim olsun” diyorlar. Hangi yatırımla bu kadar para kazanacaklar? Kıymetleniyor benim ülkem, değerleniyor…

Bu işin tek can sıkıcı tarafı gençlerin ev sahibi olması artık çok zorlaştı. Bugün iyi tahsil yapmayan bir gencin alabileceği en yüksek ücret ayda 8 bin ya da 9 bin şekel. Hadi bilemedin 10 bin. Evde karı koca çalışsalar çoluk çocuk ancak yaşarlar. Ebeveynlerinden yardım almadan ev alabilmeleri çok zor. Ancak iyi tahsil alanlarda sorun yok. Onlar 20 bin 25 bin hatta daha fazla maaş alabiliyorlar. Üç beş senede ev sahibi olabilirler.

Sonuç, önce İsrael’in kıymetlendiği, değerlendiği gün gibi aşikâr. İkinci bir sonuç da iyi tahsil artık şart. Gençlerin analarından babalarından gördüklerini taklit ederek hayatlarını sürdürmeleri çok zor. Önümüzdeki 25 senede en gözde mesleklerin bugün daha adlarını bile bilmiyoruz. Artık berberlerin doktorlardan daha çok kazandığı bir dünyada yaşıyoruz.

Aaron Baruch

Kaynak : Jerusalem Post


4 yorum:

 1. ARON HOCAM PAYLASIMIN MUKEMMEL . SUNU IFADE EDEYIM BUNDAN 3 YIL ONCE KATILDIGIM GALIL YAD NATAN FAKULTESI BIR KONFRENSTA . 10 YIL ONCE ADIL EKONOMI PROTESTOLARININ SORUSTURMA SORUMLUSU PROFESOR BAYBENDER. DEVLETIN ISINE EV FIYATLARINI INDIRMEK ISINE GELMIYOR , MUTEAHITLERE ARASALARI YUKSEK FIYATLA SATARAK DEVLETE EN IYI GELIR SAGLANIYOR . IMAR VE ISKANDAN DEVLET EN IYI GELIRINI SAGLIYOR , BU SEBEPTEN ISRAELDE EV FIYATLARININ DUSECEGI BIR HAYALDIR DEMISTI , ISPATI ORTADA , HUKUMET MEMNUN INSA EDEN MEMNUN, ODEME ZORUNDA OLAN UZGUN. SON KORONA EKONOMI KRIZINDE . EV KREDI BORCUNU ODUYEMEYIP SATISA CIKARILAN BIR COK EVLER ORTAYA CIKTI ,

  YanıtlaSil
 2. Merhaba sauon Baruch
  Size uzulerek katilamiyaagimi belirtirim cunku İsraelde de butun dunyada da oldugu gibi sadece normal egitim yapan aslinda buna mecbur birakilan bir cok genc var ve bir ilkede yazilimciya olan ihyiyac kadar boyaciya da ihtiyac vardit teknik eleman ara eleman vesaire ve bunlar nufusun azimsanamayacak bolumunu olustururlar.
  Siz eger bu insan yiginlarina kiraciligi ve hatta kira oderken gelirinin buyuk bir bolumunu odemelerini ve bu sebeple kendilerini ve gelecek cocuklarini gelismemege ve zor yasamaga mahkum ederseniz bu insanlar diger geri kalmis ulkelerde oldugu gibi sotunlar yiginini olustutur ve bu sorunlar cilginca artan ev fiyatlarini tepetaklak da eder yada diger zengin yabancilari da buraya akin ettirir ve bit bakmissiniz ki ulkenin butun zenginligi yabancilarin eline gecmis.
  Kissadan hisse tanri korusun ama tarihte de hep ayni donguyu gorduk butun zengin, yuksek ve ileri medeniyetler basarisizliklarindan ve akilsiz olmalarindan degil zengin yada ac diger milletlerin istilasindan yikilmistir.
  Asil ovunulecek sey sanirim devletin ilk kurulus yillarinda oldugu gibi akilli mi aptal mi zengin mi fakir mi okumus mu egitimsiz mi diye bakmadan tum gelen yahudilere cok luks ve buuyuk olmasa da barinabilecek bir ev tahsis etmeye calismasidir bu evleri bir cogumuz biliyor ama bu gunkunden daha zor zamanlardan geciren ve ekonomisi bu gunle mukayese edilmeyen o genc umut vadeden yaratici ulke, ulkeyi bu gunlere getirecek ruhu saglamistir.
  Kisaca bu gunleri o ruha borcluyuz.luks cok katli binalara degil. Saygilarimla

  YanıtlaSil
 3. Sayin Baruch cevaplarimxaki yazim hatalari icin uzgunum parmaklarim tuslara oranla cok buyuk.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.