21 Ekim 2023 Cumartesi

TORUNUMLA SOHBET…

 -Saba, (büyükbaba) yine Hamas’la savaş başladı. Ne diyorsun?

-Her iki taraftan da çok insan öldü. Bu gidişle daha da çok ölecek. Müthiş dramlar var. Elbette çok üzülüyorum.

-Savaşı tam olarak ne başlattı?

-Hamas 7 Ekim sabahı İsrail’e baskın yaptı. 1400 sivil vahşice öldürdü. 250 civarı kadın çoluk çocuk rehin alınıp Gazze’ye götürdü. İsrail karşı saldırıya geçti ve savaş başladı.

-Arap’lar diyorlar ki yıllardır Gazze abluka altında, orası 2,3 milyon kişinin yaşadığı bir açık hava hapishanesine dönmüş. Bu saldırı ablukaya karşı bir tepkiymiş.

-Yanlış. Gazze abluka altında değil.

-Nasıl değil? Batısında Akdeniz var. Kuzeyinde ve doğusunda da İsrail var. Denizden abluka altında, kuzey ve doğuda İsrail güvenlik duvarları var. Kuşatma altında.

-Peki güneyinde ne var?

-Mısır.

-Gazze ile Mısır arasında sınır var mı?

-Var Saba. Hatta bir de Refiah sınır kapısı var.

-Eee, Gazzeliler neden o kapıyı kullanmıyorlar, diledikleri gibi girsinler çıksınlar ticaret yapsınlar. Hatta tam orada (Mısır tarafında) kullanılmayan bir hava alanı da var.

-Mısır kapıyı kullandırtmıyor. Refiah kapalı.

-Demek ki Gazze’yi tecrit eden yalnız İsrail değil. Mısır’da aradaki sınırı kapatmış.

-Mısır herhalde İsrail ile anlaştığı için bu kapıyı kapalı tutuyor.

-Değil torunum. 1967’de 6 gün savaşında o güne kadar Mısır’ın olan Gazze’yi işgal etti. 1979 da İsrail Mısır ile barış yaptıklarında İsrail barış karşılığında savaşta işgal ettiği Sina yarımadasını Mısır’a geri verdi. O sırada Gazze’yi de vermek istedi. Mısır kabul etmedi, hatta ısrar edilince Mısır başkanı Enver Sedat en sonunda “ısrar etmeye devam ederseniz masadan kalkarım” diyerek kesinlikle Gazze’yi istemedi. Sonra Oslo anlaşması yüzünden 2005 yılında İsrail Gazze’den çekildi. Fakat Mısır Refiah kapısını yine açmadı.

-Her halde Mısır’ın Müslüman Kardeşler’le  (Muslim brothers) başı belada olduğu için kapıyı açmadı değil mi? Terörden korktular.

-Tam olarak değil torunum. 2012 yılında Müslüman Kardeşler’in desteklediği Mursi Mısır Cumhurbaşkanı seçildi. Hamas ile Müslüman kardeşler aynı şeydir. Ama Mursi’de kapıyı açmadı. Sonra yerine gelen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’de kapıyı açmadı. Yani senin anlayacağın Mısır şartlar ne olursa olsun  Refiah kapısını hiçbir zaman tam olarak açmadı. İsrail’in Gazze’yi abluka altında tuttuğu, orayı bir açık hava hapishanesine çevirdiği tam bir palavradır, yalandır, İsrail aleyhtarlarının aptalca uydurduğu bir saçmalıktır. Mısır’da Gazze’nin güneyini kapatmıştır.

-Neden?

-Bazen ülkeler çıkarları ve politikaları nedeniyle böyle işler yaparlar. Türkiye de Ermenistan’la olan sınırını kapalı tutmuyor mu örneğin?

-İyi de Mısır’da Müslüman, hatta Mursi zamanında siyasi olarak da aynı görüşteydiler neden Mısır Gazze’ye kapıları açmıyor?

-Çünkü Hamas kanser, çünkü Hamas bir insanlık hastalığı, girdiği her yeri yok ediyor, yalnız ölüm, yalnız kan ile besleniyor. 2007 yılında Gazze’de iktidarı zorla ele geçirdiler. Kendilerine oy vermeyenleri çatılardan attılar. O zamandan beri yani 16 seneden beri Gazze’de seçim yapılmıyor. Bu diktatörler o yıldan beri Gazze halkına işkence çektiriyor. Baksana bu kadar senedir, bu kadar yardımlar almalarına rağmen bir elektrik santrali bile yapamadılar.

-Belki paraları yok?

-Paraları mı yok? Bak Mısır’da yayınlanan Rose el Yusuf dergisi ne yazmış:

 “Hamas başkanı Haniye, Gazze’nin Rimal semtindeki 2500 m2’lik bir arsaya 4 milyon dolar ödemiş. Tabii bu görünürde Haniye’ye değil, damadına ait. Ancak bununla bitmiyor. Gazze Şeridi’nde Haniye’nin birçok evi bulunduğu biliniyor. Bu evlerin hepsi de çocuklarının üzerine. Belki bilmeyenleriniz vardır Haniye’nin on üç çocuğu var. Acaba her birine bir tane ev almış mıdır? Öyleyse minimum on üç ev demek ki muhtemelen bundan çok daha fazlası var.

Bir de şunu dinle:

“Hamas siyasi bölüm başkanı Halit Meşal’in tahmin edilen servetinin 2.6 milyar dolar olduğu biliniyor. Hamas’ın iki numaralı adamı Dr. Musa Abu Mazok’un ise tahmin edilen serveti ise 2.3 milyar dolar.”

Ve bu insanlar bu servetleri ceplerine atarken Gazze’ye bir elektrik santrali bile yapmadılar.

-Saba bu bilgilerin doğruluğundan emin misin?

-Globes dergisine inanır mısın?

-Elbette, sözün bittiği yer. Bari yazının altına kaynaklarının linkini de koy ki benim gibi herkes inansın.

-Oldu torunum. Sen iste yeter…

 

Aaron Baruch  (Ankaralı)

 

 

Kaynakça :

Globes – Hamas milyarderleri ile buluşun - https://en.globes.co.il/en/article-the-phenomenal-wealth-of-hamas-leaders-1000957953

Filistin’in tertemiz (!) yönetimi – Politikyol - https://www.politikyol.com/filistinin-tertemiz-yonetimi/

1 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.