2 Aralık 2023 Cumartesi

NEHİRDEN DENİZE…

 
Hani İsrail Filistin sorununa iki devletli çözüm deniyor ya… Bugünkü şartlarda bu mümkün gözükmüyor. Bakın Filistin açısından durum ne, duyanlara duymayanlara…

From river to the sea, Palestine will be free. (Nehirden denize Filistin özgür olacak.) Bu söylemde kast edilen nehir Ürdün Nehri’dir. (Jordan River) Yani Filistinliler diyorlar ki, Ürdün Nehri ile Akdeniz arasında sadece Filistin devleti olacak, İsrail diye bir devletin varlığı söz konusu bile değil. (Has ve şalom has ve halila). Yani öyle iki devletli bir çözümle filan hiç ilgilenmiyorlar.

Hamas mevcut siyasi belgesini 1 Mayıs 2017’de değiştirdi ve Halit Meşal Katar’da yaptığı basın toplantısıyla dünyaya duyurdu.  Bakın bu siyasi belgenin 2’nci maddesi nasıl başlıyor:

Filistin Yurdu:

Filistin Yurdu, bilinen tarihi sınırlarıyla doğuda Ürdün Nehri’nden batıda Akdeniz’e, kuzeyde Ras el-Nakura’dan güneyde Umm er-Raşraş’a kadar bölünmez bir bütündür.

Yani bu bildirge der ki Batı Şeria, Kudüs, Tel Aviv, Hayfa, Eliat, el hasılı bütün İsrail yok, bu topraklarda sadece Filistin devleti var.

Dünya bu bölgede iki devletli bir çözüm için çare üretmek istiyorsa önce bu lanetli fikri ve bu fikre sahip insanları yok etmesi lazım.

Filistinlilere bildiğim kadarıyla 8 defa bir devlet kurmaları için fırsat verildi. Katiyen kabul etmediler. Yani iki devletli çözümü istemeyenler, kabul etmeyenler, karşı duranlar Filistinlilerdir.

Bir de İsrail için işgalci deniyor ya, bunu da anlamak mümkün değil. Yahudiler bu günkü İsrail topraklarını ya satın aldılar ya da savaşarak kazandılar. İsrail’e işgalci diyen en başta Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan ve bütün diğerleri neden İsrail’in savaşarak kazandıklarını işgal olarak yorumluyorlar? Siz alınca fetih, İsrail alınca işgal… İyi walla, Yunanlılar da Türkler'e İstanbul’da işgalci derseler ne olacak?  Çok saçma değil mi? Ayasofya’yı camiye çevirip buna “kılıç hakkı” diyen zihniyetten başka ne beklenir?

Ortadoğu’da kanın durması için önce Hamas’ın  yok edilmesi şart. Bunun için Hamas’ı destekleyen Türkiye, Katar ve İran’ın bu sevdalarından vaz geçmesi lazım.

Türkiye’de antisemitizm devletin resmi politikası haine gelmiş durumda. Oysa Barış Pınarı Harekâtı başladığı zaman o Türkiye’nin yerlere göklere sığdıramadığı Hamas ve Filistin Türkiye’yi kınamıştı. Filistinli Arapların Türklere etmediği kalmadı ama hala Filistin de Filistin, ne aşkmış bu…

İran’da da durum aynı. Bu iki devleti idare edenler İsrail karşıtlığı sayesinde ikballerini sürdürebiliyorlar. Dolayısıyla esasında İsrail’e müteşekkir olmalılar.

Katar belli olmaz, bakarsın o da bir gün İbrahim anlaşmalarına dahil olur. Filistin’e para vermekten de vaz geçebilirler, ver ver ver nereye kadar. Üstelik verdikleri paralar Filistin halkına değil sadece Hamas yöneticilerinin cebine gidiyor. Elbette Katar da bunu biliyor. Bir gazetecinin Hamas’ın iki numaralı adamı Dr. Musa Abu Mazok’a “bu kadar tünel yaptınız, neden halkınız için sığınaklar yapmadınız” sorusuna adam “Gazellilerin nerdeyse tamamı mültecidir, mültecilerle ilgilenmek te Birleşmiş Milletlerin işi, onlar yapsın” demiş. Yani bütün dünyanın verdiği paralar, yardımlar Hamas’ın cebine Filistin’e değil… Filistin’e yardım etmek niyetinde olanların dikkatine…

Hamas’ın yok olması için bir başka yol daha var. Hamas’ın İsrail tarafından yok edilmesi. Aynen İsrail’in Münih Olimpiyatlarında 9 İsrailli sporcuyu öldüren Kara Eylül örgütünü yok ettiği gibi… İki gün evvel Wall Street Journal gazetesi haberine göre İsrail önce Gazze’de Hamas yok edecek, savaştan sonra da durmayacak ve bütün dünyada Hamas yöneticilerini teker teker öldürecek. Yapar mı, yapar…

Yapsın elbette, rehin alındığı için ölen o 10 aylık bebek için yok edin Hamas’ı, rehin alınıp işkence gören o masum insanlar için, öldürülen 1400 İsrailli için yok edin Hamas’ı, lanetli ismi bile bu dünyadan kazınsın, Hamas’tan geriye hiçbir şey kalmasın.

Yapsın elbette, en mantıklı yol bu. Hamas sırf para için, sırf dünya gündemine oturmak için bu savaşı başlattı. Ne kazandı ki, toprak mı, siyasi bir avantaj mı, 15 bin ölü, 30 bin yaralı, 7 bin kayıp, yıkılan yok edilen bir Gazze, evlerinden yurtlarından olan insanlar, acının sınırları yok, işte Hamas’ın kendi halkına yaptığı bu. Bütün olanlardan Hamas sorumlu, bütün bunlar Hamas’ın bu dünyadan yok edilmesi için çok fazla sebep. Yok edin Hamas’ı…

ALLAH BELANI VERSİN HAMAS…

 

 

Aaron Baruch (Ankaralı)  Kaynak:

Yakın Doğu Haber : https://www.ydh.com.tr/HD15207_hamas-in-siyaset-belgesi-tam-metin.html

Egemen : https://www.egemengazetesi.com/haber/17470/filistin-bile-turkiyeyi-kinadi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.