18 Mart 2017 Cumartesi

TARİHİN YAZDIĞI EN BÜYÜK İT DALAŞI…Sevgili kardeşlerim, 
yeğenlerim ve dostlarım…

İsrael'de yine alarm zilleri çaldı. İsrael oğulları yine sığınaklara koştular. İsrael Hava kuvvetleri  iş başında idiler. Suriye silah konvoyunu vurdular. Hizbullah arazi komutanı Badi Hamiye, hurilerine kavuştu. Suriye ordusu uçaklarımıza karşı SA-5 uçaksavar füzeleri kullandı. Bu uçaksavarlar çok yeni değil. İsrael’in geliştirdiği son teknoloji donatılmış HETZ savunma sistemi devreye girdi ve uçaksavar füzelerini havada avladı. Bir füze İsrael’e düştü. Yaralı ya da zarar yok. Artık İsrael, uçaklarını yerden atılan füzelerle koruyor. Kol hakavod İsrael…(Aferin sana, helal sana İsrael)

Sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım…
Bu hafta sizler için yazdıklarımı okumanızı tavsiye ederim. Özellikle gençler. Okumalısınız. Biz yaşlılar, bu olaylar geçtiği zaman sizlerin yaşındaydık. İyi kötü biliyoruz.  Belki tarihten hoşlanmıyorsunuz, yine de okuyun. Bu yazıda salt tarihi değil, aynı zamanda kıskançlığı yüzünden İsrael’den nefret eden insanların neden böyle düşündüklerine dair ipuçları bulacaksınız. Ya da tam tersi, neden hayran olduklarını anlayacaksınız. Belki de bana “gittin, üç gün oldu, patriot kesildin başımıza” diyen sevgili kardeşlerim bu satırları okuyunca beni biraz anlarlar. Siz de okuyun, siz de öğrenin bakalım, bu küçük dev ülke ile siz de benim kadar gurur duyacak mısınız?  

Bir şey daha, yazının son kısmında tarihle hiç ilgili olmayan, fakat tarihe geçen müthiş bir olayı üç beş satırla karaladım. Yazmadan geçemedim. Sizler de muhakkak basından bu hafta takip etmişsinizdir. Daha taze taze, İsraellilerin dediği gibi “tari tari”. Bu olay, bakın bakalım, İsrael’den nasıl gözüküyor? Gel de hayran olma! Ya da gel de kıskanma!

Başlıyoruz efendim:

Haziran 1982…

Filistin Kurtuluş Örgütü, 1982de Lübnan’da çok güçlenmişti. Güney Lübnan’dan İsrael’e sızıyorlar ve çok zarar veriyorlardı. İsrael, Güney Lübnan’ı işgal ederek, bir tampon bölge oluşturmaktan başka çare bulamadı. 6 Haziran 1982de İsrael ordusu, Güney Lübnan’a girdi. Suriye, bundan çok büyük rahatsızlık duymaktaydı ve Bekaa Vadisine SAM füze bataryaları konuşlandırmaya başladılar.  Kaşınıyorlardı.

İsrael savunma bakanı olan 1973 Yom Kipur savaşının efsanevi komutanı Ariel Sharon, SAM füzelerinin nasıl bir bela olduğunu çok çok iyi biliyordu.  Yok edilmeliydiler.  Tarihin en büyük hava operasyonu planlandı.  O güne kadar da, o günden sonra da böyle bir “it dalaşı” yaşanmadı. (İt dalaşı; İki askeri uçağının birbirini düşürmek için girdiği savaş)

9 HAZİRAN 1982 – OPERASYON CRICET MOLE 19

Yaklaşık 90 İsrael F-15 ve F-16 savaş uçağı öğleden sonra saat 2de havalandı. Çok yükseklerde İsrael uçan radarları bulunmaktaydı. Suriye hava kuvvetleri yaklaşık 100 adet MIG-21 ve MIG-23 uçağı ile Bekaa Vadisini koruyordu. 200e yakın devrin en mükemmel savaş uçağı it dalaşına girdi. Kıran kırana savaştılar. Tarihin yazdığı en büyük hava savaşı 2 saat sürdü.

IAF bu operasyonda birçok yeni teknik kullandı. Suriyelilerin Rus malı Sam füzeleri  işe yaramadı. IAF uçakları bir savunma örtüsü altında uçuyorlar, uçan radarlardan gelen bilgiler ile bataryaları elleri ile koymuş gibi buluyorlardı. Suriye hava kuvvetleri çaresizlik içindeydi. Fazla direnemediler.

SONUÇ :

İsrael uçakları hiçbir kayıp vermemişlerdi. Saldırıya katılan bütün uçaklar sağ salim eve döndüler. Sadece iki adet F-15 yaralıydı. Başka hasar yoktu. Suriye tam 82 (veya 87) uçağını kaybetmişti. 19 SAM Füzesi bataryasının 17 si imha edilmişti. Tarih, tarih olalı böyle bir savaş, böyle bir zafer yazmamıştı. Daha 1967 deki altı gün savaşında Arap uçakları günde bir çıkış yapabilirken, İsrael uçakları, yer personelinin yüksek eğitimi sayesinde günde 4 çıkış yapabiliyordu. Aradan geçen bunca zamanda bu becerilerini daha da geliştirmişlerdi. Bu zafer eğitimin ve teknolojinin zaferidir. Bedava şöhret yok.  İsrael halkı, bu muazzam başarıda payı olan herkese minnettardır.

Golda, başbakan olduğu dönemde (1969 - 1974)  bir basın kuruluşuna verdiği röportajda, “Arapları, bizim çocuklarımızı öldürdükleri için affedebilirim, ancak bizi, onların çocuklarını öldürmeye mecbur bıraktıkları için asla affetmeyeceğim” der ve bu lafı onun pek çok sözü gibi tarihe geçer. Golda, GDOLA (Büyük)

*
Suriye’nin yok İsrael uçağını düşürdük, yok vurduk laflarına filan kulak asmayın. IAF zaten yalanladı. Ateş ettiler. Gönderilen füzeyi, İsrael’ın yeni devreye aldığı HETZ savunma sistemi havada avladı. Uçaklarımız, Suriye’nin Hizbullah’a göndermekte olduğu mühimmat konvoyunu vurdu ve yok etti ve evlerine sağ salim geri döndüler. Ne-ku-da. (Nokta) Vesselam…

*
Şimdi gelelim bu hafta İsrael’in tarihe kazıdığı büyük olaya.

İsrael MOBILEYE şirketi, inanılmaz bir fiyatla, tam 15 milyar 300 milyon dolar karşılığında ABD’nin dev teknoloji firması İNTEL tarafından satın alındı. (Türkiye bütçesinin % 8 i.) MOBILEYE yüzde yüz mavi beyaz. Yani yüzde yüz bir İsrael teknoloji şirketi. Patronlar birer milyar dolar alacaklar. 475 çalışan 1.5 milyar doları paylaşacak. 4 milyar dolar vergi İsrael’in kasasına girecek. Bu İsrael’in kişi başına düşen GSMH’sını 1.775 dolar yükseltecek. (Türkiye’nin kişi başına düşen GSMH’sı 10 bin dolar civarında, İsrael’in ise 30 dolar civarında idi, belki karşılaştırmak istersiniz diye yazdım.)  MOBILEYE sürücüsüz oto pilot programı üzerinde çalışıyordu. Yazılım gerçekleşti. Arabalar artık trafikte büyük bir emniyet içerisinde bilgisayar tarafından yönetilecek. Test sürüşleri başladı.


3-5 seneye kadar üretim başlayacak. Bu,  dünyada her gün trafik kazaları yüzünden ölen 3500 kişinin hayatı kurtaracak. Kol hakavod İSRAEL.

İsrael start-up şirketleri, 2017 yılının ilk 2 ayında da 700 milyon dolarlık rekor satış yaptılar. Bu satışlar hiç ithalat yapılmadan sırf beyin üretimi ile yapılıyor. Gençler, ne dersiniz, bu yazdıklarım sizlere biraz ilham kaynağı olabildi mi acaba?

Şimdi sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım, sizce yaşadığım bu ülkeye hayranım dediğimde, bu ülkeyi seviyorum dediğimde haksız mıyım? Ya siz ne düşünüyorsunuz,  sevilmez mi bu ülke?

Bu hafta da bu kadar sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım.
Sevgiyle kalın, hoşça kalın…

Aaron Baruch   (Ankaralı)

Kaynak : Vikipedia – Cricet Mole 19

Milli Güvenlik teşkilatı – Tarihin en büyük hava savaşı

2 yorum:

  1. KOL HAKAVOD İSRAEL...
    BAŞARILARININ DEVAMLI OLMASIN İÇİN HACHEM'E DUACIYIM..

    YanıtlaSil
  2. israelin başarılarında haşem maşem yehjov a falan fılanın hıç bır katkısı yoktur ısraelı kuran allahsızlar tarafından gelıştıırılmıştır bhakın netrafınıza allah a tapanlar nerede ısrael nerede

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.