25 Ocak 2020 Cumartesi

KÜÇÜK DEV ÜLKE…
Bugüne kadar yapılan en büyük Holokost Anma Töreni 22-23 Ocak günlerinde İsrael’in başkenti Yeruşalayim’de gerçekleşti. Ev sahipliğini İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve dünya holocaust anma merkezi Yad Vashem’in ev sahipliği yaptığı törene dünyanın en önemli liderleri katıldı. Pek çok konuşmanın yapıldığı Auschwitz’in kurtarılışının 75.yılının da anıldığı görkemli törene abisinin sayesinde hayatta kalabilen ve 7 yaşında kamptan kurtarılan Yad Vaşem yöneticilerinden Rav Yisrael Meir Lau’nun konuşması foruma damgasını vurdu ve dünya liderleri tarafından ayakta alkışlandı.“Auschwitz’den kurtarıldığımda yedi yaşında bir suçluydum ve sadece bir numaradan ibarettim. 107568.”

Ağlaya ağlaya izlediğim konuşması gerçekten çok etkileyiciydi.

Her şeyden evvel İsrael’in böylesine büyük bir forumu başarıyla düzenlemesi bütün dostların takdirini toplarken düşmanları kıskançlıktan çatlattı. Almanya cumhurbaşkanı kürsüden yaptığı konuşmayı İbranice olarak bitirdi.

“Şehiyanu, kıyemanu ve igiyanu…”

Çok önemli bir başka hususta dünyanın en önemli liderlerinin davete icabet ederek bu küçücük ülkeye gelmeleri. Bu etkileyici büyük başarının ardında ne yatıyor? Nasıl oluyor da 9 milyonluk bu küçücük ülke dünyanın merkezi olabiliyor?  Tek cevap var: BİLİM…

Time dergisi 2019 yılının en önemli 100 icadının 9’unun İsrael tarafından gerçekleştirildiğini yazdı. Dergi sitesinde dünyada yaşamı daha iyi, daha akıllı, belki de daha eğlenceli bir hale dönüştürecek İsrael’in buluşlarını açıkladı.

Havadan su üreten GENNY, evde sağlık testleri yapabilen TYTOHOME, görme engellilerin kullanarak artık görebilecekleri MYEYE2, sahiller ve deniz yaşamı için ECONCRETE, migren tedavisinde süper buluş NERİVİO MİGRA,  süper akıllı ev robotu TEMI, tamamen elektrikle çalışan uçak motoru EVİATİON AİRCRAFT.
Sadece bunlar mı? İsrael’li Sight Diagnostics 2 damla kan ile sadece 10 dakikada tam kan sayımı (CBC) testini 10 dakikada gerçekleştiren bir cihaz üretti ve bu cihaz FDA (U.S. Food and Drug Administration) onay aldı. Sweeper adlı robot, seralarda sıfır hata ile olgunlaşmış ürünleri topluyor. İsraelli doktorlar antibiyotiklere dayanıklı bakterilere karşı ilaç geliştirdiler. Benim bulmakla ya da yazmakla baş edemeyeceğim kadar çok buluş İsrael tarafından gerçekleştiriliyor ve bu da bilimin sayesinde, ülkeyi idare edenlerin ilime ve ilimle uğraşanlara destek vermesiyle olabiliyor.
İşte bu yüzden çok uluslu dev şirketlerin hemen hepsi gelişmeleri yakından takip edebilmek için İsrael’de ofisler açıyor, merkezler kuruyor.
Yahudiler, dünyanın nesrinde yaşıyorsanız yaşayın, 9 milyonluk bu küçük dev ülke dünyanın odağı olmaya devam edecek. Yahudiliğinizle gurur duyun. İsrael vatandaşı olup olmamanız önemli değil, hangi pasaportu ya da pasaportları taşıdığınızda da önemli değil, eğer Yahudi iseniz zaten İsrael sizi potansiyel vatandaşı olarak kabul etmektedir. Yahudiliğinize sıkı sıkı sarılın. Kıymetini bilin.
Küçük bir ülke olabiliriz, ama çooook büyük hayallerimiz var. Bilim bizleri A noktasından ancak B noktasına götürebilir. Hayallerimiz ise her yere...
İSRAEL, dünya seninle daha yaşanır bir yer oluyor, insanlık bir gün senin kıymetini anlayacak…
Esen kalın,
Aaron Baruch  (Ankaralı)


Not : Dileğim, aşağıda linklerini verdiğim buluşları internetten arayarak ne kadar önemli olduklarını görebilmenizdir.
EVDE SAĞLIK - TYTOCARE - https://www.tytocare.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.