30 Nisan 2021 Cuma

45 CAN…

 İsrail 29 Nisan Perşembe akşamı çok büyük bir facia yaşadı. 20 bin (?) haredi Lag Baomer kutlamaları için Şimon Bar-Yochai'nin İsrail’in kuzeyindeki Meron dağında bulunan mezarına geldi. Bu bir nevi hac gibi bir ziyaret. Aşırı kalabalık, mekânın bu kadar büyük bir kalabalığa ev sahipliği yapamayacak kadar dar bir alan olması, dağılma sırasında insanların ıslak zeminde ayaklarının kayması neticesinde bir nevi insan çığının oluşmasına yol açtı. Neticede çoluk çocuk 45 İNSAN, 45 YAHUDİ ezilerek hayatını kaybetti. 150’den fazla yaralı var.

Bu ilk değil. 1911 yılında aynı yerde, yine aynı seremonide yine 45 kişi hayatını kaybetmiş.

Suudi Arabistan’da 2015 yılında Hac izdihamı yüzünden 717 kişi ezilerek ölmüştü.

Ey yüce Allah’ım, din uğruna daha kaç kişi ölecek?

Bibi olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Ne işe yarayacaksa? Bu arada hastaneler acele kan ihtiyacı olduğunu bildirince Bibi kan bağışında bulunmuş. Resimler, fotoğrafalar… Tabi güzel bir davranış. Ama keşke resim filan olmasaydı. O zaman reklama giriyor, değeri düşüyor…

Bu arada sosyal medyada ölenler için HAREDİLER ÖLDÜ gibi yazılar çıktı. Tabii çok üzücü, ölenler İNSANDI, YAHUDİYDİ… Aşağılar gibi küçümseyerek HAREDİ diye sıfatlandırmak ne demek? Galiba haredileri biraz yanlış tanıyoruz. Dostum, kalemdaşım Sami Gerşon çok güzel bir yazı paylaşarak hepimizi bir güzel silkeledi. Kendisinin izni ile bu yazıyı paylaşıyorum.

Harediler hakkında bilinen bazı yanlışlar:

İsrael 'de din ile alakalı kesimler sıralanırken tamamen dini kurallara göre yaşamını şekillendiren, yaşayan giyim tarzları ile de bunu dışarı belli eden kesime Haredi adı verilmektedir.

Harediler de aralarında görüş ve davranış olarak ayrılıklar gösterir.

İsrael 'in kuruluşuna karşı gelen, bayrağını, mevcudiyetini tanımayan tarikatın adı “Neturei Karta 'dır.”

Neturei Karta (Aramice: "Şehrin Koruyucuları"), Siyonizm’i ve İsrail Devleti'nin kuruluşunu reddeden bir Ortodoks Yahudiler grubudur. Gerçek İsrail’in ancak Mesih'in (Maşiah) gelişiyle yeniden kurulabileceğine inanıyorlar, onun için bu günkü İsrail devletini ret ediyorlar.  Sayıları 5.000 civarında ve yoğun şekilde Kudüs’te yaşarlar. Bunlar bayrak yakarlar, İsrail’in düşmanlarıyla birlik olurlar, devleti tanımazlar ama para alırlar… Aşırı Ortodoks’turlar.

Pek çok fraksiyonu olan haredileri bunlarla karıştırmamak lazım. Onlar bu sınıfa girmezler... Gerçi Harediler de devletten para alırlar, bazıları da askerlik görevini yerine getirmez, doğrudur. Ancak çoğu İsrael 'de askerlik dahil birçok vatandaşlık görevlerini canla başla yerine getirmeye çalışır.

Öte yandan İsrail’i tanımayan, askere ve askerliğe karşı duran solcu vicdani retçilerin sayıları çok daha fazladır. Askerlik görevini kabullenmeyen solcu vicdani retçilerin oranı dini vicdani retçilerin 3 katıdır...

Askerimize, Yahudi yerleşimcilere Arap ve Arap yanlısı Avrupalı derneklerin yanında hareket ederek zorluk çıkartan (BDS vb) solcu Yahudilerin verdiği zarar, kendi kendine bayrak yakmaktan başka bir halt yiyemeyen Neturei Karta’cılardan bile çok daha fazladır...

Tüm dindarları cahil sınıfına koymak açıkça belirtmek lazım ki çok yanlıştır. Aralarında birçok bilim adamı, profesör, öğretmen, iş insanı, doktor , STK kurucuları , yazarlar vb. bulunur.

Yani Tora öğreniminin yanında pozitif bilimlere de karşı olmayan okuyup önemli işlere imza atan çok Haredi vatandaşımız İsrail 'in gelişmesinde rol almaktadır... Askerlik, sınır polisi ve polis gibi emniyet güçlerinde de birçok Haredi kahramanımız vardır...

Sosyal yardım konularında da ilk sıralarda onları görmekteyiz...

*Durumu müsait olmayanlara yiyecek sağlamak.

*Kaza ve terör olaylarında ceset parçalarını toplayarak dinimize göre cenazenin tam olarak gömülmesine yardımcı olmak​ (zaka).

*Her hastanede hasta yakınlarına veya ayakta tedavi görenlere ücretsiz yiyecek içecek dağıtmak.

*Brit Milla, Bar Mitsva, Bat Mitsva gibi Yahudilikte önemli ritüelleri gelir bakımından karşılayamayan ailelere toplu olarak bu törenleri ücretsiz sağlamak.

*Tüm bu hizmetleri hiçbir ayırım yapmadan toplumun her kesimine vermek.

*Bunların dışında saymayı unuttuğum birçok destek ve yardım.

Bu insanları ötekileştirmek, nefret duymak, ayrımcılığa tabii tutmak laik ve kendisine seküler diyebilen vatandaşlara uygun düşmez...

“Am İsrael Hay” derken biz tüm Yahudilerden bahsediyoruz...

Görüşü, rengi, politik ve dini tavrının bir önemi olmadan kucaklıyoruz...

Zira kahramanlarımız bu ülke için savaşırken, hayatlarını verirken bu ayırımı yapmadılar...

Maalesef Lag Baomer geldiğinde bu üzücü olayı da hatırlayacağız ömrümüz boyunca...

Yehi Zihram Baruch....

Ruhları Şad Olsun ...

Teşekkürler Sami Gerşon…  Kalemine sağlık…

Benim ilave edeceğim hiçbir şey kalmadı.

Esen kalın…

 

Aaron Baruch  (Ankaralı)

4 yorum:

 1. SEVGILI ARONCUGUM , YANLIZ BU FACIAYA SEBEB OLAN KIMDIR DIYE BIR BELIRTME YAZMADIN ?BU GENCLERIMIZIN KANINA GIREN , KIMI CEZALANDIRMAK LAZIM? KIM SORUMLU ..? BUNUDA BELIRT LUTFEN YAZINA ...

  YanıtlaSil
 2. Küçük bir düzeltme: 1911 Lag BaOmer şenlikleri sırasında mezarın çatı korkuluğu çökmesi ve alttaki ziyaretçilerin üstüne düşmesiyle (45 değil) 11 kişi öldü ve 40 kişi yaralandı.

  YanıtlaSil
 3. Bu haredilerin önemli bir kısmı kudüs'ün Mea Şearim, Bnei Brak gibi bölgelerde yaşamıyorlar mı ? Dini inançları olan yahudi şeriatına göre kendi bölgelerinde yaşayabilirler, ancak bu harediler korona virüsün etkin olduğu dönemde toplum sağlığını hiçe sayan devranışlarda bulunmuşlar karantina kurallarını ihlal ederek covid 19'dan dolayı yüzlerce kişinin ölümüne sebep olmuşlar, karantinayı sağlamak için mahallelerine girmeye çalışan devletin güvenlik güçleriyle çatışmışlardır.
  Yakın geçmişte yayınlanan bazı videolarda karantina önlemlerini sağlamak için mahallelerine girmeye çalışan güvenlik güçlerine küçük yaştaki haredi çocukların onlara taş atarak "natsiz" (naziler)dediklerini net olarak gördüm.
  Bir kaç sene önce gördüğüm David Hasday'ın Aron Baruh'un da üye olduğu M grubuna gönderdiği bir videoda harediler "Tsahal'da askerlik yapmaktansa toplama kampına gitmeyi tercih ederiz" diyorlardı.Aron Baruh'un mail adresine bu videonun yer alan maili göndereceğim. O da isterse haredileri şirin ve topluma faydalı insanlar olduğunu göstermeye Sami Gerşon'un mail adresine göndersin.
  haredilerle ilgili bunların eğitimi, kadın hakları,insan hakları konusunda bir sürü aleyhe argüman daha var.
  Siyonist olan biri için bana şeriata göre yaşayan haredileri savunmasın lütfen.... Yunan filozof Diyojen'in dediği gibi "gölge etmesinler başka ihsan istemem".
  Murat Ruben

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.