26 Mayıs 2023 Cuma

GEÇMİŞ OLSUN…

 
14 Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu rahat bir şekilde elde etti. Millet ittifakı ise nal topladı. Şimdi bırakın 2018 seçimlerine göre şu oy kaybetti, bu oyunu arttırdı gibi züğürt tesellisini… Değişen hiçbir şey yok. 22 senedir Türkiye’de AKP ve Tayyip Erdoğan’ın borusu ötüyor. Beş sene daha ötecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan henüz bu seçimlerde cumhurbaşkanlığını kazanmadı. Malumun ilanı için 28 Mayıs’taki seçimler bekleniyor. Elbette ki cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan kazanacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Üstelik de fark atacak. Hoşunuza gitse de gitmese de büyük bir sürpriz olmazsa sonuç bu...

Türkiye’de ekonomi yerlerde sürünüyor. Halk aç, satın alma gücü verilen zamlara rağmen çok düştü. İnsanlar kiralarını ödeyemiyor, borçlarını kapatamıyor, bankalarda türlü çeşit cambazlık var, transferlerde sorun yaşanıyor, geçen hafta kartlar bile gerektiği gibi çalışmamış, hele hele deprem felaketi sınavında hükümet resmen sınıfta kaldı.

 Ama yine de seçimi kazandılar.

Yolsuzluk söylentilerinden geçilmiyor. Demokrasi ise rafa kalkmış. 6 yaşındaki kızlar tarikat şeyhlerine eş diye veriliyor, kadın cinayetlerinde dünya rekortmeniyiz. Küçücük erkek çocuklara bile tecavüz ediliyor. Göçmenler Türkiye’nin her yerine dağılmış.

Ama yine de seçimi kazandılar…

Muhalefet nerede yanlış yapıyor? Nerede mi yanlış yapıyor, ne yani, siz 100 kere seçim kaybetmiş olan liderlerden bu sefer kazanmasını mı beklediniz? Daha çok beklersiniz… Bu liderler iş başında kaldıkça hiçbir şey değişmez.

Geçmiş olsun…

Belki de AKP ve Erdoğan seçimi kazandı yerine acaba muhalefet mi kaybetti demek gerekli? Muhalefet Türk halkı için neyin iyi neyin kötü olduğunu anlatamadı. Anlatımlarında, can havliyle yaptıkları ortaklıklarda, terörizm konusunda, baş örtüsünde ve daha birçok hayati konuda büyük yanlışlıklar yaptılar.

Gönül bir deli lider arıyor, yolsuzlukların hesabını soracak, yeniden parlamenter sistemi getirecek, adaleti tesis edecek, sorumlulardan hesap soracak, hırsızların, yolsuzluk yapanların, devleti soyanların, hak yiyenlerin dizlerini titretecek bir deli lider arıyor gönül.  

Öyle bir deli lider ki o ve milletvekilleri maaşlarını bu devlete bağışlasınlar, cumhurbaşkanlığının 15 uçağı satılsın, 1300 odalı saraylar üniversiteye dönüşsün, devlet memurlarına peşkeş çekilen binlerce oto elden çıkartılsın, suçlular adli kontrol şartıyla diyerek öyle hemen ertesi gün salıverilmesin. Düşünce özgürlüğünde dünya şampiyonu olalım.

Kadın cinayetleri durdurmak için gerçekten caydırıcı önlemler alabilecek cesarette liderler arıyor gönül. Caydırıcı cezalarla istismarlar durdurulsun, erkekler kadınlara mallarıymış gibi davranamasın, mecliste yarı yarıya kadın milletvekili olsun. O kadınların başı açık kapalı fark etmez, başının içi açık fikirli olsun yeter.

Türkiye’nin bu günkü halinin sebebi Erdoğan değildir. Erdoğan sonuçtur. Sebep değildir. Bir toplumda idareden, idare edenler kadar edilenler de sorumludur. Böyle saraya böyle süpürge… Yani Erdoğan giderse Türk halkının onun yerine getireceği idareciler Türkiye’yi aynen bugünkü gibi idare edeceklerdir.  

Erdoğan’ı sevmeyenlere, hayaller kuranlara geçmiş olsun… Türkiye’ye bu hayalleri gerçekleştirecek bir ATATÜK lazım.

Geçmiş olsun…

Aaron Baruch (Ankaralı)

1 yorum:

  1. Bence zamansız bir öngörü veya daha doğrusu tahmin çünkü bir dayanak ortaya konmamış. Bu türden bir yazının kime faydası olur, besbelli. Şu anda ihtiyacımız olan bu değil, orası kesin.

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.