12 Ağustos 2023 Cumartesi

İSRAİL’İN KARANLIK YÜZÜ…

 Yukarıdaki karikatür Haaretz gazetesinde yayınlandı...


İsrail’in karanlık yüzünün ne olduğunu anlamak için önce 120 sandalyeli İsrail meclisi Knesset’e bir göz atmamız gerekli. Bugün iş başında olan 37’nci İsrail hükümetinde durum şöyledir:

Benjamen Netanyahu liderliğinde Likud partisi 32 mv., Dini Siyonizim Listesi 14 mv., Şaş 11 mv., ve Birleşik Tevrat partisi 7 mv.

Likud partisinin haricindeki diğer partilerin tümü din esaslı partilerdir. Ancak özellikle Dini Siyonizm Listesi liderlerinden Itamar Ben Gvir ve Bezalel Smotriç’i tanımamız gerekli.

46 yaşındaki Ben-Gvir kurduğu   Yahudi Gücü partisi, Bezalel Smotrich kurduğu Ulusal Birlik partisi ve Avi Maoz’un kurduğu Noam partisi birleşerek radikal sağcı Dini Siyonizm listesini oluşturdular ve 37’nci hükümette 14 sandalyeyi kaptılar, sadece bununla kalmadı, İsrail’in en büyük üçüncü partisi oldular. Bu insanları sağcı, radikal veya dinci olarak tanımlamak yanlış olur. Bunlar, ırkçı, aşırı uçta dinci ve sınır tanımaz derecede tehlikeli insanlardır.

İsrail nasıl oldu da bu duruma geldi?

İsrail bir anda bu duruma gelmedi. Bu günkü durum yıllardan beri var. O zamanlar bu kadar sert ve şiddetli değildi ama ülke RAK BİBİ-Yalnız bibi ya da RAK LO BİBİ-Bibi olmasında ne olursa olsun şeklinde ikiye bölünmüştü. Üstelik de tam ortadan.

2 senede 5 seçim yaşandı. Koalisyonlar kurulamadı, kurulanlar da bir sene bile yaşamadı. Tekrar tekrar seçimler yapıldı. Milyarlarca şekel heba oldu. O dönemde Bibi karşıtları siyah bayraklarla bu günkü kadar şiddetli değilse de protestolar düzenliyorlardı.  İşte tam da bu karışık dönemde Bibi hakkında davalar açıldı. Bugüne kadar Bibi’ye istinat edilen dört davada hiçbir sonuç alınamadı. Bibi ne beraat etti ne de mahkûm oldu. Davalar için milyonlarca şekel para harcandı ama hiçbir şey ispat edilemedi. Şahitler ikide birde ifade değiştiriyorlar. Bugün pek çok İsrailli bu davalarda İsrail derin devletinin parmağı olduğuna inanıyor. Bibi’yi sevmeyen pek çok İsrailli de yapılmaya çalışılan yargı reformunun, özellikle yargıçları atama konusundaki değişikliğin, Bibi’nin kendisini kurtarmak için yapmaya çalıştığına inanıyor. Söylentiler doğruysa Bibi’ye siyasi hayatını noktalama karşılığında Cumhurbaşkanlığı bile teklif edildi ama Bibi ret etti. Bir başka söylentiye göre yüksek rütbeli bir emniyet görevlisi “bu kadarını beklemiyorduk, Bib’nin yerinde kim olursa bırakır giderdi” şeklinde açıklama yaptı. Sonuçta sokaktaki İsrailli kendi hissiyatıyla Bibi’nin suçlu olup olmadığına karar veriyor. Çünkü her İsrailli kendisine yakın basını takip ediyor ve kendi görüşüne yakın medyadan öğrendikleriyle besleniyor.

2 sene süren hükümet krizi yüzünden Arap terörü gemi azıya almıştı. Bu arada Itamar Ben-Gvir Arapları hedef alan aşırı söylemleriyle dikkati çekmeye başladı. Verdikleri oyun nereye gideceğini ön göremeyen 600 binden fazla İsrailli ve 10 askerden 2’si son seçimlerde ona ve listesine oy verdi böylece Knesset’te İtamar Ben-Gvir-Smotrich ve Amon’un listesi 14 sandalyeyi kaptı.

Ancak bütün bunlar olurken İsrail hiç beklenmedik bir şekilde uçurumun kenarına geldi. Karanlık taraf memleketi ele geçirmeye başladı. Aşırı dinciler Bibi’yi koalisyonu bozmakla tehdit edip her istediklerini yaptırıyorlar. Bibi eskisi gibi güçlü değil, oysa Ben-Gvir ve Somtrich çok kuvvetli, ona istedikleri her şeyi kabul ettiriyorlar.  Bibi kendini kurtarmak için mecburen her şeye, istese de istemese de evet diyor. Askerlik bile yapmayan İtamar Ben-Gvir Ulusal Güvenlik bakanı oldu ve polis teşkilatı kendisine bağlandı, yetmedi bir de kendise bağlı özel kuvvet oluşturuldu. (Bu özel kuvvet kuruluş aşamasında-henüz kurulmadı.) Emirlerine uymadığı gerekçesiyle kendisiyle aynı kafada olmayan Tel Aviv emniyet müdürünü görevden aldı.

İtamar Ban-Gvir Iraklı laik bir ailenin çocuğu alarak 1976 yılında doğdu. Birinci İntifada sırasında radikal sağcı görüşü benimsedi. 14 yaşındayken tutuklandı. Terör hareketi olduğu kabul edilen ve İsrail tarafından yasadışı kabul edilmiş olan Kach partisinin gençlik direktörü oldu. Bugünkü partisi Otzma Yehudit’in Kach’ın ideolojik halefi olduğu söyleniyor. Aşırı sağ eylemleri yüzünden tam 53 kere tutuklandı. O kadar çok mahkemeye çıktı ki yargıcın tavsiyesine uyup avukat oldu. Baroya kayıt olmak için çok uğraştı ve sonunda becerdi.

Yakın bir geçmişe kadar odasında Baruch Goldstein’in resmi asılıydı. (Baruh Goldstein- Hebron’da 1994 yılında dua eden Arapları otomatik tüfekle tarayıp 29’unu öldüren, 125’ini yaralayan Amerikalı-İsrailli doktor) İtamar Ben-Gvir Oslo anlaşmaları yüzünden yapılan protestolarda İsak Rabin’in arabasından söktüğü amblemle “bunu aldık, seni de alacağız” şeklinde televizyonlara çıktığında ilk defa dikkati çekti. İsak Rabin bir hafta sonra suikasta kurban gidip öldü. Bu adamın aşırı ırkçılığı ve Arap düşmanlığı sayfalara sığmaz.

43 yaşındaki Smotrich’e gelince hiç ondan aşağı kalır tarafı yok. Bugün Besalel Smotrich İsrail hükümetinin maliye bakanıdır, ayrıca yasa dışı yerleşimlerden sorumlu Sivil İşler İdaresi başkanlığını da yürütmektedir. Filistin ve Araplar için harcanması gereken her şekelin önüne taş koyduğu halde harediler için kesenin ağzını açmaktadır. Arap belediyeler “bizi köşeye sıkıştırmayın” diye feryat ediyorlar. Ama en fecisi Filistin’in Huvvara köyünde Yahudi yerleşimciler Arap evlerini ve arabalarını yaktıktan sonra Smotrich’in “Huvvara köyü yeryüzünden silinmelidir” şeklinde beyanatı oldu. Amerika bu beyanat üzerine çıldırdı. Biden hükümetinin bu insanlarla iş birliği yapması pek çok İsrailli tarafından imkânsız görülüyor.
Buradaki yazdıklarım okuduklarımı sizlerle paylaşmaktan ibarettir. Benim görüşlerimi yansıtmıyor. Ancak linkini en sona koyduğum Ksenia Svetlana’nın makalesini okumanızı şiddetle tavsiye derim. Bu günkü İsrail’in durumunu çok güzel yorumlamış.Yanlışlarım varsa lütfen yorumlara ya da özelden yazarak bildirin düzelteyim.

Esen kalın…

 

Aaron Baruch (Ankaralı)

 

 

Kaynakça : İtamar Ben_Gvir’in hayatı

Vikipedia- https://en.wikipedia.org/wiki/Itamar_Ben-Gvir

Beruch Goldstein

Vikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/Baruch_Goldstein

Huvvara’da neler yaşandı?

BBC News - https://www.bbc.com/turkce/articles/cd1ypdv8zvwo

Şarkul Avsat – Arap Belediyeler

https://turkish.aawsat.com/d%C3%BCnya/4478791-i%CC%87srailli-araplardan-h%C3%BCk%C3%BCmete-mesaj-bizi-duvara-s%C4%B1k%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1rmay%C4%B1n

Jerusalem Post

https://www.jpost.com/israel-news/article-754335

Jerusalem Strategıc Trıbune – Ksenia Svetlova

https://jstribune.com/svetlova-ben-gvir-and-smotrich/

1 yorum:

  1. Çok derinlere girmeyen, ancak herkesin kolayca anlayabileceği bir yazı - teşekkürler... Sadece alttan 4.paragrafta "...Otzma Yehudit’in Kach’ın ideolojik hedefi olduğu..." bölümünde "hedefi" yerine "halefi" olacak...

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.