25 Ekim 2019 Cuma

İNSANLIK NAMINA MÜCADELE
Annesinin kucağındaki Muhammed uyuyordu. Her bebek gibi son derece masum bir görüntüsü vardı ama ne yazık ki ölümcül bir hastalığın pençesindeydi. Hasta olduğu fark edildikten sonra Muhammed, annesi ve babası ile hastane hastane dolaşmaya başladı. Bir sürü test yapıldı. Sıkıntılı bir süreç sonunda nihayet teşhis kondu. Lösemi...

Malum, bu hastalığın tedavisi, ilerlemiş evrelerde çok zor. Uygun bir donörden kemik iliği nakli lazım. Yaradan hiçbir kimseyi bu durumda bırakmasın. Evladının çaresiz bir hastalığa yakalandığını öğrenen bir anne baba neler hisseder? Nasıl anlatılır, nasıl tarif edilir? Evlerden uzak Yarabbi…

Teşhisi duyan anne ve baba boş gözlerle doktora bakmaya başladılar ve korka korka sordular:

“Ne yapacağız?”
“Uygun bir donör bulmak lazım. Muhammed’e kemik iliği nakli gerekli.
Derhal uygun bir kemik iliği aranmaya başlandı. Aile maşallah genişti. Muhammed’in beş kardeşi, bir sürü amcası dayısı teyzesi yani kan bağı olan bir sürü akrabası vardı. Maliyete katlandılar. Testler, testler, testler… Ne yazık ki hiç birisi uymuyordu. Çaresiz kalmışlardı. Doktorlar sonunda dediler ki:

“Araplar için kemik iliği bankası olan bir hastane var, oraya başvurun.”
“Öyle mi, hangi hastane bu, nerede, kim bilir ne kadar uzaktadır, Amerikada mı yoksa?”
“Hayır hiç uzakta değil, burnunuzun dibinde,  İsrael’de, Yeruşalayim’de… HADASSAH HASTANESİ…

Evet, sevgili dostlarım, İSRAEL, 1,2 milyon kendi vatandaşı ile birlikte dünyada yaşayan 400 milyon Arap için kemik iliği bankası kaydı tutan tek ülkedir ve Hadassah hastanesi de bu kayıtları tutan dünyadaki tek hastanedir.

Sonunda Hadassah Hastanesinin kayıtlarında uygun bir donöre rastlandı. Kemik iliği nakli gerçekleşti ve Muhammed’in hayatı kurtuldu. Allah uzun ömürler versin…Muhammed ve donörü
Hadassah Tıp Merkezinde siyaset kapıya kadardır. İçeri giremez. İster inanın ister inanmayın saldırgan Filistinli ile kurban İsrael’li yan yana tedavi edilir. Bazen gerilim hastanenin steril duvarlarını aşıyor ne yazık ki… Hasta yakınları koridorlarda kapışıyorlar bazen.

Hadassa’nın Ein Kerem’deki (Yeruşalayim)  merkezi, nefret ve düşmanlıkla derin bir şekilde bölünmüş Yeruşalayim’de, ender bir arada yaşam modeli oluşturmakta. Yahudi ve Arap tıbbi personel yan yana hastaları, yaralıları iyileştirmeye çalışıyorlar. Onlar bu çatışmalara yabancı değiller. Son intifadada (Arap ayaklanması) hastanenin Yahudi personelinden 20 den fazlası ya öldü ya da yakınını kaybetti.  Onlar duygularını ayırmayı öğrendiler. Karşı tarafın da hastalarını tedavi etmeye alıştılar.

Dr. Daniel Weiss ameliyat ettiği kişinin kurban veya saldırgan olduğunun önemli olmadığını belirtiyor. “Dışarıdan bakıldığında gerçek dışı gibi gözüküyor ama hastaların hepsini tedavi ediyoruz.”

Benzer duyguları İsraelli Arap Dr. Ahmed Eid’de paylaşıyor. 13 yaşında bıçaklanan Yahudi bir çocuğu hastaneye getirdiler. Çok kan kaybetmişti ve nabzı çok düşüktü. Dr. Ahmed onun hayatını kurtardı. “Bu bizim için rutin bir durum oldu. Elbette ülkede olanlar bizi de etkiliyor ama doktorluğumuzu etkilemiyor. Hastane çok özel bir yer.”

Hastane koridorlarında geleneksel kıyafetleri ve başörtüleri ile Müslüman Araplar, başlarında kipalarıyla Ultra-Ortodoks Yahudiler yan yana. Ama bu herkes için uygun olmayabiliyor. Farklı düşünenler de var.

İsrael bugün hala Suriyeli yaralılara yardım etmeye devam ediyor. Yardım başladığından beri 2.500 Suriyeli İsrael hastanelerinde tedavi edildi. Geçtiğimiz Ağustos ayı ortasında 21 Suriyeli çocuk aileleriyle birlikte AMALİAH yardım organizasyonundan gönderilen bir otobüsle Tsfat’ta bulunan ZIV sağlık merkezine götürüldü. Yaralılar İsrael – Suriye sınırında olan Quinetra bölgesinden getirildi. Bu çocuklar beş sene içinde ilk defa bir hastanede tedavi gördüler. Bu güne kadar bu çocukların tedavileri İsrael halkının ödediği vergilerden karşılandı. Ancak artık masrafları Amaliah karşılayacak.

Elbette onlarca yıldır biriken nefreti silmek çok zor. Ancak İsrael yaptığı yardımlarla elbette ki gurur duyuyor.

İsrael insanlara dil din ırk renk milliyet dost düşman ayırmadan yardım ediyor. Ne yazık ki kör olası satılmış yandaş rezil ırkçı yazılı ve görsel basın (yalnız TR değil, tüm dünyadaki) bunları görmemezlikten geliyor.

Vatandaşın olmaktan gurur duyuyorum İsrael, bir gün insanlık için yaptıkların herkes tarafından öğrenilecek.

Aaron Baruch  (Ankaralı)
Kaynakça :
Dünyada Araplar için kemik iliği bankası kaydı tutan tek ülke: İsrail
İsrailli doktorlar Suriyelileri gizlice tedavi ediyor

Suriyeli çocuklar İsrail’de tedavi ediliyor

http://www.salom.com.tr/arsiv/haber-100628-suriyeli_cocuklar_Israilde_tedavi_ediliyor.html


1 yorum:

  1. Mair Nae Oncelikle yazin icin kutlarim.Bu yazi beni cok eskilere goturdu.Istanbulda Hadassah international baskaniyken yazida bahsi gecen prof.Dr Ahmed Eid'i Turkiyeye getirtmistim.Hadassah'nin ve cemaatin maddi yardimiyle.Sonrada Cerrahpasa Tip fakultesinde cerrahi bolumunde bir konferans vermesini saglamistim.Shalom gazetesi roportajini yayinlamisti.O zamanlar Adassa'da karaciger cerrahisi bolum baskaniydi.Kendisine Yom Aatsmautta yakilan mesaleyi yakma onuru verilmisti.Dedigin gibi Hadassah international Wizo ile bazen dunyada beraber faaliyet gosterirler ve siyaset girmez.Turkiye temsilcileri arasinda Israildeki Turk buyukelcisinin esi vardi.Turkiyede Yildirim Mayrukla bir defile duzenlemisti..Dunyanin 34 ulkesinde temsilcileri vardir ve Hastane icin fon toplarlar.O zamanlar baskanlari esi petrolcu olan Bernice Tannenbaum idi,AYRICA BU HAFTA BIR POST PAYLASMISTIM:Birlesmis Milletler Israile yonelik belki tarihinde ilk dogru hareketini yapmisti.Israil doktorlarini Filistinli Arap cocuklari iyilestirmesi nedeniyle Israilli doktorlar odullendirildi,diye POST etmistim,bu kadar tesadufmu olur,yazinla ayni haftaya denk geldi.Yine ayrica Israil kuzeyde Suiye sinirinda seyyar hastane kurarak Suriyede yaralanan ve bakima muhtac 4000 kisiye saglik hizmeti vermisti.Bizim Turk basinida haberi soyle vermisti.."Israil cephede yaralananlari tedavi edip tekrar cepheye suruyor" Medari iftiharlik basinimizin olaya bakis acisi ve sergilemesi boyle oldu..! Yani yayinlamamasi daha iyi oluyor! bilginize,Sevgiler..

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.