16 Nisan 2017 Pazar

TÜRKİYE İYİ YOLDA...


 


Hag sameah sevgili kardeşlerim,
yeğenlerim ve dostlarım,

CEHENNEMDEN EVVEL SON ÇIKIŞ başlıklı yazım ile Türkiyeli Yahudi kardeşlerimi üzmüş olabilirim. Niyetim kimsenin moralini bozmak değil.  Amacım,  son zamanlarda Türkiye’den İsrael’e çok az göç olduğunu, fakat önümüzdeki aylarda bu göçün, özellikle referandumun sonucuna göre, oranlanamayacak kadar çok fazla olacağını duyurmaktı. Yalan ya da yanlış yazmıyorum. Yazdığım her şeyi belgelere dayandırıyorum ve kaynaklarımı da sizlerle paylaşıyorum. Olan biten bu, ne yapayım, ben yazsam da yazmasam da gerçek bir tane, değiştirmek kimsenin elinde değil.

Ancaaak, bakın size güzel haberlerim var.
Okuyun bakalım…

·         Türkiye’de asgari ücret 5 bin lira oldu. Yıl sonuna kadar 5 bin 300 lira olacak. Harika bir haber değil mi? 2009 yılında asgari ücret 3.850.00 lira idi.  Artış % 30. Süpeeeer.

·         Ayrıca Türkiye, Akdeniz’de doğal gaz buldu. Rezervlerin çok büyük olduğu bildiriliyor. Bundan böyle, Türkiye doğal gaz ithal etmeyecek, ihraç edecek. İlk ihraç anlaşması Ürdün ile yapıldı bile…

·         2017’nin ocak ve şubat aylarında Türk Start Up firmaları 700 milyon dolarlık satışla rekor kırdılar. Ancak bu rekor bir iki hafta içerisinde tekrar kırıldı. Bir başka Türk Start Up firması tek başına tam 15 milyar 300 milyon dolara satıldı. Bu satışın 4 milyar doları vergi olarak hazineye irad kaydedildi. Yetkililer, bu paranın dar gelirlilere harcanacağını bildirdiler.

·         2009da 27 bin 800 dolar olan kişi başına düşen gayr-ı safi milli hâsıla rekor kırarak 2016da 37 bin 300 doların üstüne çıktı. Artış % 34. Bu da bir rekor. Türkiye, İtalya ve Fransa’yı solladı. Ancak 2017 yılındaki Start Up satışları ve doğal gaz faktörü ile bu rekor tekrar kırılarak 40 bin doları da geçti. Yeni bir rekor. Türkiye bu sene evvel Allah Almanya’yı yakalarsa hiç şaşırmayın. Enflasyonun ise eksi olduğu bildiriliyor.

·         Türkiye’de doların kurları değişmiyor. Nerede ise sabit. Bütün dünyada dolar güçlenirken Türkiye’de yerinde sayıyor.

Şaşırma kardeşim,  oku,  inan bana hepsi gerçek. Oku bak sonuna kadar, lütfen…

·         İşsizlik oranı Türkiye’de 2009 yılında % 7.8 iken 2016 da % 4.3 e geriledi. Türkiye bu konuda dünyanın en iyilerinden birisi. Düzelme oranı % 44.8. Helal sana Türkiye…

·         2009 yılında Türkiye’de terör yüzünden ölen kardeşlerimizin sayısı 1159 idi. Bunu ne yazık ki sıfırlayamadık. Ancak 2016 yılında terör yüzünden kaybettiğimiz kardeşlerimiz % 88 azalarak 134 kişiye düştü. Bir kişi bile fazla. İnşallah sıfırlayacağız.

·         Şimdi sıkı durun, ordu bir karar aldı. Savaş askerlerinin üniversite masrafları bundan böyle ordu tarafından karşılanacak. Çok yakın bir gelecekte bu uygulamanın kapsamı daha da genişletilecek.

·         Bu arada liseli 3 öğrencimiz matematik şampiyonasında kendi dallarında 3 ikincilik alarak Türkiye’yi 6cılığa taşıdılar. Çok güzel bir başarı…

Bu listeye benim de, sizin de daha ilave edebileceğimiz pek çok şey var ama, ben kısa keseceğim.

Sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım.
Yukarıda verilen tüm sayılar, istatistikler ve bilgiler şüphe kabul etmeyecek kadar doğrudur. Ancak,  küçük bir yanlışlık yapmışım, bir zahmet okurken yazının başlığı dâhil tüm TÜRKİYE kelimelerinin yerine İSRAEL,  ve LİRA yerine ŞEKEL yazarak okuyun…

Saygılarımı sunuyorum.
Sevgiyle kalın, hoşça kalın…

Aaron Baruch  (Ankaralı)
Bu yazımı yazarken iletilerinden istifade ettiğim Eli  Albuhairi ve Avi Beto’ya teşekkürlerimi sunuyorum.
Hag sameah, sağ olun dostlar, esen kalın…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.