8 Temmuz 2017 Cumartesi

DEVLERİN BULUŞMASIAsya'nın devi Hindistan ile teknolojinin devi İsrael buluştular...

Hindistan. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri.  Ülkede 1 milyar 300 milyondan fazla insan yaşıyor. Neredeyse Çin’le aynı. Bu nüfusun yaklaşık 160 milyonu Müslüman. Endonezya ve Pakistan’dan sonra dünyada en çok Müslüman’ın yaşadığı üçüncü ülke. Dünyanın en hızlı kalkınan ülkesi. Bu konuda Çin’i bile geride bıraktılar.  Zenginleri çok zengin.  Ama çoook zengin. Fakirleri ise çok fakir. Günde 2 dolar ile yetiniyorlar. Oysa dünyanın en büyük 9ncu ekonomisi.

Muhakkak ki çok ilginç bir ülke. 1947 de Hindistan bağımsızlığına kavuşunca kardeşi Pakistan, Hindistan’dan ayrılarak kendi özerkliğini ilan etmiş. İki ülkenin sınırı, Londra’da oturan bir lord tarafından aptalca çizilince tarihin görüp görebileceği en büyük nüfus mübadelesi yaşanmış. Hindistan’da kalan Müslümanlar Pakistan’a, Pakistan’da kalan Hindu’lar Hindistan’a geçmişler. 10 milyondan fazla insan yerlerinden yurtlarından olmuş.

Ülkede bugün hala çok az da olsa “Sati” geleneğine göre ölen Hintli kocanın karısı, sadakatini ispat etmek için kendini diri diri yakıyor ya da toprağa gömülüyor. Sömürgecilik zamanında İngilizler,  bu geleneği yasaklamak için çok uğraşmışlar. Hintliler ise bu bir gelenek olduğu için vaz geçmek istememişler. İngiliz vali geleneği yasaklamış. Bir Hintli heyet İngiliz Valiye gidip “yapmayın, etmeyin, bu bizim geleneğimizdir, yasaklamayın” demiş. İngiliz vali,  buna karşılık “iyi güzel de bizim de bir geleneğimiz var, insanları canlı canlı yakanları asarız” demiş. O günden sonra bu adet yasaklanmış. Ancak az da olsa bu gelenek hala uygulanıyor.

2008 yılında 10 radikal Müslüman terörist Pakistan’dan hareket ederek Bombay’a sızmışlar. Gruplara ayrılıp bir dizi terör eylemi gerçekleştirmişler. 173 kişi ölmüş. 300 den fazla kişi yaralanmış. Yahudilere ait bir misafirhane de teröristlerin hedeflerindeymiş. Teröristler burada Rabbi ve 6 aylık eşi ile birlikte 6 kişiyi öldürmüşler. O günden sonra Hindistan ve İsrael müşterek bir düşmanları olduğu bilincinde.  

Hindistan nükleer bir güç.  Anlaşamadığı komşusu Pakistan ile devamlı nükleer bir yarışta. Uzay çalışmalarında da rekortmen bir ülke. Tek bir roketle uzaya 104 uydu fırlatarak dünya rekoru kırdılar. Kendine ait uydular ile GPS sistemlerini kullanan dünyadaki 3 ya da 5 ülkeden birisi Hindistan. Asya kıtasının böylesine dev ülkesi Hindistan ile teknoloji ülkesi İsrael arasında ilişki aldı yürüdü. Hatta koptu gidiyor…

Sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım…

Hindistan başbakanı Nerendra Modi İsrael’i ziyarete geldi. Bu iki ülkenin tarihinde bir ilk. İsrael kurulduktan sonra Hindistan  İsrael’i tanımakta hiç acele etmemiş. Ancak 1950 de tanımış. Bunda ülkede yaşayan çok sayıda Müslüman’ın etkili olduğu kesin. “Onların duygularını incitmek istememişler.” Sonraki yıllarda da Hindistan Rusya kulübüne üyeymiş. Dolayısıyla Amerika’ya çok yakın olan İsrael ile hiç araları hiç olmamış. Ancak Sovyetler birliğinin dağılmasıyla iki ülke arasında ilişkiler ısınmaya başlamış. Bunda Hindistan’ın yıllardır süren Pakistan probleminde Araplardan hiç destek görmemesi de etkili olmuş. Arap baharından sonra İsrael Hindistan ilişkilerinin ısınmasında da bu konunun önemli rol oynadığı açık.

(Laf çarpıyor gibi olmasın ama Türkiye de Kıbrıs meselesinde, Araplardan yıllardır en küçük bir destek bile görmez. Fakat hala onları destekler. Bir gün Türkiye’nin de akılının başına geleceğini umalım.)

Hindistan başkanı Modi,  İsrael’i ziyaretinde Hayfa’da bulunan Hintlilere ait bir mezarlığı da ziyaret etti. Bu mezarlıkta 48 Hintlinin mezarı var. Bunlar Birinci Dünya Savaşında İngilizler ile birlikte Osmanlı’ya karşı savaşan ve ölen Hintlilere ait.  

Modi  İsrael’de çok sıcak karşılandı. Modi bekâr. 13 yaşında onu nişanlamışlar. kabul etmemiş, karşı gelmiş. 18 yaşında da evden kaçmış. Hiç evlenmemiş ve çocuğu yok. Hindistan başbakanı İsrael Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile de görüştü. Modi “kendimi evimde hissediyorum” dedi ve Netanyahu’yu Hindistan’a davet etti.  Bibi, İsrael Hindistan ilişkilerinin sınırını “gökler kadar” diye tanımladı. Gerçekten de öyle. Bu dev ülkeye İsrael neler veremez ki? Tarım teknolojileri zaten verilmeye başlandı. Hindistan’ın inanılmaz temiz su ihtiyacı var. Ülkenin yarısı devamlı ishal. Şimdilerde İsrael bu ülkeye denizden su arıtma teknolojileri ihraç etmek üzere. Modi ve Bibi birlikte paçalarını sıvayıp deniz kıyısında yürüdüler. Daha sonra su arındırma tesisinde incelemelerde bulundular. İki başbakan şampanya bardaklarından su içerek basın mensuplarına poz verdiler.

İlişkiler sadece temiz su teknolojisi ile sınırlı değil. Şimdiden 7 anlaşma imzalandı. Kapalı kapılar arkasında kim bilir daha neler neler konuşuluyor? İsrael ile Hindistan arasında çok büyük silah satış anlaşmaları yapıldı. Olasıdır ki İsrael, Hindistan’a nükleer konularda da teknoloji transferi yapmayı taahhüt etmiştir. Bildiğimden söylemiyorum ama akla çok yakın geliyor. Olasılık dahilinde sanki… Bir gün haberimiz olur inşallah…

Bu arada belirtmek gerekir ki, orta doğuya gelen bütün devlet adamları, hatta büyük din adamları, İsrael’i ziyaret ettikten sonra dengeleri bozmamak adına Filistin yetkilileri ile de görüşürler. Modi Filistin’i ziyaret etmedi. Yani açıkça dedi ki “Hindistan’ın menfaatleri İsrael ile paralel.”  Tavrını açıkça ortaya koydu.

Asya’da kendine müttefikler arayan İsrael için müthiş bir başarı. Asya’nın bu dev ülkesi ile İsrael arasındaki yakınlaşma çok çok önemli. Hindistan İsrael için dev bir pazar. Kol Hakovod İsrael (Aferin İsrael)

Bu hafta da bu kadar sevgili kardeşlerim, yeğenlerim ve dostlarım.
Hoşça kalın, sevgiyle kalın.


Aaron Baruch  (Ankaralı) 

1 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.