22 Temmuz 2017 Cumartesi

TÜRKİYE, ÇEK ELİNİ YERUŞALAYİM’DEN…


 

 
 
 
Başkan Erdoğan, 3-5 sene evvel, “Suriye ile aranızı bulayım” dedi, olmadı.

“Gelin, başka bir iyilik yapayım size, Gilad Şalit’in eve dönmesine yardımcı olayım” dedi, yine olmadı.

Hamas’a verdi gazı, verdi gazı, sonunda Gazze’de 2014de savaş çıktı. Yine o hemen koştu. “Ara bulucu olayım” dedi. Yine olamadı. Elleri boş geri döndü.

Şimdi Yeruşalayim’i oynuyor. Yok Tika derneği imiş, yok Mirasımız derneği imiş, bir sürü saçma sapan paravan kuruluşlarla Yeruşalayim’deki Araplar’a milyonlarca dolar aktarıyor. Paraların bir kısmı da Hamas’ın tünellerine gidiyor. Tika yöneticisi İsrael’de hapiste.

Türkiye’de konuşmalar yapıyor demeçler veriyor. “Müslümanlar, Kudüs’e gidin, Mescid-i Aksa’ya gidin” diye çağrılar yapıyor. Türkiye’den gelen sözde turistler Yeruşalayim sokaklarında “Tekbiiir, Allahu Ekber” diye bağırıyorlar.

Sonunda olan oldu. Bakın, benzerlikleri görebiliyor musunuz? 2014de Gazze’de çıkan savaştan evvel 3 yeşiva öğrencisi kaçırıldı ve öldürüldü. Peşinden olaylar hızla tırmandı. Çocukların kaçırılma emrini veren, Türkiye’de mukim Hamas liderlerinden biriydi. İsrael sorumluların peşine düştü ve tutuklamalar başladı. Hamas cevap olarak Gazze’den İsrael’e roketler, füzeler gönderdi. İsrael, havadan hedefleri vurmaya başladı. Hamas hepten kudurdu. İsrael’e binlerce roket attılar.  Sivil hedeflere. Ashdod’a, Ashkelon’a, Tel Aviv’e… İsrael halkını koruyan demir kubbeyi (kipat barzel) yanıltmak için 10 tane, 15 tane birden bir arada fırlatıyorlardı. Sonunda kara harekâtı başladı. İsrael karadan havadan denizden Allah ne verdiyse Gazze’ye girdi. (Sert Kaya operasyonu) Tünelleri buldu, yok etti. Rampaları yok etti.  Neticede 70 civarında İsrael askeri ve 5 sivil İsrael’li ile 2 binden fazla Gazze’li öldü.

Gazze savaşı başladı, hooop, Erdoğan hemen devrede, “ara bulucu olayım.” Olma kardeşim. Olma. Sen git, Türkiye’de referandum, yap, atını al, Üsküdar’ı geç. İsrael sana bir numara büyük gelir.

Şimdi aynı filim yeniden oynamaya başladı. “Kudüs bizim mirasımız” deyip milyonlarca doları Filistin’e aktarıyor, o karıştırıyor, suları bulandıran o, niyeti Filistin İsrael savaşı çıkartmak ve hemen devreye girmek. “Ara bulucu olayım.”

Sonunda olan oldu. Üç  Arap terörist, üstelik de İsrael vatandaşı, iki polisi sırtlarından vurup öldürdü. İsrael önlemler almaya başladı. Mescid-i Aksa 2 gün ibadete kapatıldı. (1967den beri ilk defa) Yahudi, Müslüman ayırmaksızın bölgeye bütün herkesin girmesi yasaklandı.

Hooop Türkiye hemen devrede. “Müslümanlar’ın ibadetine İsrael mani oluyor.”

Yahu, anlasana bu güvenlik için. Caminin girişine metal dedektörleri konuldu. Düşünebiliyor musunuz, Yahudi, Müslüman fark etmez, bu karışıklıkta fanatiğin birisi camiye bir bomba koysa neler olur? Bütün dünya İsrael’i suçlar. İsrael esasında camiyi koruyor.

Müftü çıktı, “dedektörlerden  geçmeyiniz, namazın kabul olmaz” diye fetva veriverdi. Be Allah’ın kulu, Mekke’de hac sırasında o dedektörlerden geçip hacı oluyorsun da şimdi bu namazın mı geçersiz oluyor,  bu ne mantık be?

Erdoğan hemen Netanyahu’yu arıyor. Cevap alamıyor. Bunun üzerine cumhurbaşkanı Rivlin’i arıyor. Netanyahu Rivlin’e “sakın görüşme” diyorsa da görüşme gerçekleşiyor ve bu ikisinin arasında ciddi bir tartışmaya sebep oluyor. Görüşmede Erdoğan “ara bulucu olayım” diyecek, fakat Rivlin ustaca bir manevra ile konuyu açmasına fırsat vermiyor ve Erdoğan “bana ihtiyacınız olursa buradayım” diyerek görüşmeyi sonlandırıyor. Terörü kınama filan yok. Oysa Türkiye’de terör olduğu zaman İsrael bayraklarını yarıya indirdi, Rivlin Erdoğan’ı arayıp taziyelerini sundu. Ürdün kralı son terör olayını kınadı, hatta Filistin lideri Mahmut Abbas bile kınadı, Erdoğan oralı değil. Tık yok.

Çek elini benim şehrim Yeruşalayim’den sayın Erdoğan, karıştırma, insanlar ölüyor. Sen mi kurtaracaksın Yeruşalayim’i… Kudüs fatihi mi olacaksın? Türkiye’de dizilerle, derneklerle, belediyelerle, 81 ilde kızgınlık mitingleriyle ne yapmak istediğini anlamıyor muyuz zannediyorsun? Normalin çok üstünde zekâya sahip Netanyahu ile İsrael ile başa çıkabileceğini mi zannediyorsun? İç politikadaki başarısızlığını, Türkiye’deki kötü gündemi 15 Temmuz kutlamaları ile filan örtmeye bak. Yeruşalayim sana bir numara büyük gelir sayın başkanım… Bak Almanlar ile başın dertte, Avrupa seni kapıya koyuyor, gümrük birliği bile tehlikede… Sen git,  onlarla uğraş. Ne İsrael ne de Yeruşalayim senin arka bahçen değil. Yedirmeyiz…

Dün 18 yaşında bir terörist Arap Shabbat yemeği yemekte olan bir  ailenin evine daldı. Masada 10 kişi vardı. Evin genç kızı, çocukları yan odaya kaçırdı ve polisi arayarak yardım istedi. Terörist babayı oğlunu ve anneyi bıçakladı. Üçü de öldü. Yan evdeki Tshal askeri silahını kapıp koştu. Teröristi vurdu. Yaralanan terörist şu anda hastanede..

Yeruşalayim’deki taşkınlıklarda 3 Arap öldü. Yaralılar da var. Filistin yönetimi İsrael ile her türlü ilişkiyi kestik dedi. Sonra bir yetkili güvenlik koordinsyonu devam ediyor diye açıklama yaptı.

Ben çok üzgünüm, yastayım. Kötü günler…

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Aaron Baruch  (Ankaralı)

 

Açıklama:

Bu yazımı yazarken Rafael Sadi’nin makalesinden alıntılar yaptım. Teşekkürler Rafel…

1 yorum:

  1. Rte kendi kumesine baksin haklisin hersey maydanoz olma demek gerek bir gun birisi demesi lazim fazla otme diye kimse kaale almiyor

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.