14 Eylül 2018 Cuma

HERTZLİYA’DA YOĞURTLU İSKENDER KEBABI YEMEK…Değerli dostlarım,

Önümüzdeki yirmi ya da otuz senede çok önemli değişiklikler hayatımızı tamamen değiştirecek. Gelecek hakkında tahminlerde bulunan pek çok yazar öngörülerini sık sık sosyal medyada paylaşmakta. İnanılması güç ama mümkün gözüküyor.

Bilim insanları 2050 yılında gelişmiş ekonomisi olan ülkelerin sanayilerinin yüzde 40’ını teşkil edecek konuların bu gün daha ismini bile bilmediğimizi düşünüyorlar. 2017 yılında doğan çocukların yüzde 68’inin yapacağı iş henüz icat edilmedi.

Gelecek hakkında okuduklarımı size kısa kısa özet olarak aktarayım:

Yazılımlar önümüzdeki 15-20 senede pek çok geleneksel endüstriyi yok edecek.

Uber dünyanın en büyük taksi hizmeti veren şirketi olmasına rağmen hiçbir arabası yoktur. Aynen Airbnb dünyanın en büyük otel şirketidir ama hiç oteli yoktur.  Bu tip yazılım olarak hizmet veren dev şirketler artacak.

Hukuk şirketleri ve avukatlar işsiz kalacak. Dev hukuk şirketleri yazılıma dönecek. İnternetten her konuda hukuk yardımı alabileceksiniz.

Sağlık konusunda müthiş gelişmeler yaşanacak. Kan hücreleri boyunda mini mikro çipler damarlarımıza enjekte edilecek. Kan tahlili tarihe karışacak. Her an bilgisayardan kan değerlerinizi ya da şekerinizi öğrenebileceksiniz.

30 sene sonraki nesiller ehliyet bile almayacak. İnsansız arabalar şehirde dolaşacak. Bir yere gideceğiniz zaman cep telefonundan bir araba çağıracaksınız. Arabayı çağırırken adresi de bildireceksiniz. Bir iki dakika içinde gelecek. Sizi istediğiniz yere götürecek ve bağlantı yaptığınız akıllı telefondan ücretini alacak. Yolda  arabayı siz kullanmadığınız için telefonunuzu karıştırabilir ve toplantı notlarınıza bakabilirsiniz. Otopark, kaza, sigorta, vergi hiçbir şey yok.

Evlerde, ormanlarda yangın neredeyse hiç olmayacak. Akıllı çipler her şeyi önceden görüp gerekli önlemleri alacak.

Sigorta şirketlerinin yapısı tamamen değişecek. Yangın, sağlık, oto sigortası yapamayan sigorta şirketleri yazılımları, bilgileri sigorta edecek.

Herkes bir çeşit android gözlük kullanacak. Bütün gün yaşadıklarını bir çeşit mini kamera olan android gözlük yardımıyla buluta (iCloud) kaydedecek. İstediğiniz her anıyı, her konuşmayı ne zaman isterseniz tekrar seyredebileceksiniz.

Güneş enerjisi ile binalar kendi elektrik ihtiyaçlarını kendileri üretecek.

Dünyada temiz su büyük ölçüde denizden sağlanacak. Geri dönüşümle defalarca kullanılacak. Tarımda vahşi sulama terk edilecek.

Topraksız tarım yaygınlaşacak.

Bilgisayarlar halk ayaklanmalarını, salgın hastalıkları, ülkelerin ekonomilerini, insanların bir yıl sonra dahi neleri en çok satın alacaklarını ve bunun gibi pek çok şeyi, algoritmalar vasıtasıyla çok önceden tahmin edebilecekler.

En önemli gelişme 3 boyutlu yazıcılarda yaşanacak. Geçtiğimiz on yıl içinde 3 boyutlu yazıcıların fiyatı 18.000 dolardan 400 dolara düştü ve hızları 100 misli arttı. İnsanın eskiyen ya da bozulan organları muhtemelen birkaç sene sonra 3 boyutlu yazıcılarda yapılıp değiştirilebilecek. İlk insan böbreği altı yıl evvel yapıldı. Henüz kullanılamıyor, ancak sorunlar teker teker aşılıyor. Fareye üç organ üç boyutlu yazıcılar tarafından yapıldı, nakledildi ve fare üç ay yaşadı.

Microsoft 10 sene içinde kanseri biz yeneceğiz diyor. Çünkü kanser DNA’sı yani kodları bozulmuş hücrelerdir. Kodları da en iyi biz biliriz diyor.  

10 ya da 20 yıl sonrasını kim doğru olarak tahmin edebilir? Bir başka deyişle belki çok değil üç ya da beş sene sonra Hertzliya’da bir restoranda “Yoğurtlu İskender Kebabı” siparişi verebileceksiniz. Mutfaktaki 3 boyutlu yazıcı bunu dakikalar içerisinde hazırlayacak ve size de Bursa’da, Garajlardaki İskender Kebapçısında yediğiniz gibi aynı tat ve lezzette kebabınızı yiyebileceksiniz. Aşçıların, şeflerin pabucu dama atılacak.

Bu başka bir dünya, annemizin babamızın dünyası değil. Artık onların yaptıklarını yaparak, başarıya ulaşmamız mümkün değil. Bu ne ile mümkün? Sadece eğitimle. Sadece ve sadece eğitimle.

Bu noktada önce yaşadığınız ülkenin idarecileri, çocuklara, gençlere doğru yeterli ve eşit dağılımlı eğitim vermek sorumluluğunu taşımalılar.

Bazı ülkeler bunu anlayıp genç nesilleri geleceğe hazırlıyor. Bazıları ise henüz farkında değil ya da olanakları yok veya başka oluşumların peşindeler. İktidar, din, mezhep kavgaları arasında geleceğin çocuklarını ihmal etmekteler.

Eğer çocukların geleceği olmazsa, ne onların, ne ailelerinin, ne de ülkelerinin geleceği olmaz. Bunu hepimiz biliyoruz. Gelecekteki dünya, hazır olmayanların kafasına yıkılacak.

Para işi çözmüyor. İstediğin kadar zengin ol, yaşadığın ülke, çocuklara ancak kendi müfredat programındaki kadar öğretebilir. Hocası olmayan, dünya sıralamasında adı bile geçmeyen okullarda ne öğretilebilir?

Anneler, babalar, bilgiyi bulun. Nerede olduğunu bulun. Çocuklarınız, hem sizin için, hem de ülkeleri  için,hem de GELECEK İÇİN çok kıymetliler.

NOT : Dünya Liseler arası bilgisayar programcılığı olimpiyatlarında Israelli öğrenciler fırtına gibiydi. Bir altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazandılar.  (Japonya-Tsukuba)

Esen kalın dostlar…

Aaron Baruch  (Ankaralı)

Kaynakça  : 20 Yıl sonra hayatımız nasıl değişecek.
Israel Hayom gazetesi
http://www.israelhayom.com/2018/09/13/israeli-teens-take-international-informatics-olympiad-by-storm/


1 yorum:

  1. Yuval Noah Harari nin Homo Deus kitabında tüm bu öngörüler detaylı olarak anlatılıyor ,,,gelecekte yaşayacak olanların işi gerçekten çok zor cahillere bu dünyada yer olmayacak

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.