30 Kasım 2018 Cuma

KAREL VALANSİ'YE CEVABIMDIR...

21 Kasım 2018 tarihli Şalom Gazetesi’nde yayınlanan Karel Valansi’nin ATEŞKES NEDEN ÖNEMLİ başlıklı yazısına cevabımdır.

Değerli yazarın köşe yazısındaki ikinci paragrafı aynen kopyalıyorum.

Olayların fitilini ateşleyen gizli operasyonun hangi amaçla veya ne kadar süredir yapılmakta olduğunu bilmemize şu an için imkân yok. Ancak Gazze’nin içinde yürütülen bu istihbarat çalışmalarının artık daha zor yapılabileceğini söylemek mümkün. Ama asıl soru, tam da Mısır aracılığıyla Hamas ile ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedilmişken, Hamas yedi aydır süren gösterilerde sınıra yaklaşılmasını engellemişken, Katar daha yeni Gazze’deki memur maaşlarının ödenmesi için İsrail’in izni ile Hamas’a 15 milyon dolar yardımı teslim etmişken bu operasyon ertelenemez miydi? Görüşülmekte olan ateşkesin amacı tam da geçtiğimiz hafta yaşanan çatışmaları engellemek değil miydi?

Değerli Karel’in yazısından “yahu, tam işleri düzeltmişken ne diye bu işi yaptınız, yani şimdi zamanı mıydı?” diye bir anlam çıkarıyorum. Haksız mıyım?

Operasyonun hangi amaçla yapıldığını bilmiyoruz. İsrael’de de bilen insanların sayısı iki elin parmaklarından fazla değildir. Şimdi ben de sana sorayım değerli Karel:

-Ne için yapıldığını bilmediğin bu operasyonun ertelenip ertelenmemesi hakkında fikir yürütmen saçma değil mi?

Belki çok gerekliydi.

Belki şimdi yapılmazsa hiçbir önemi kalmayacaktı.

İsrael’in düşünen beyinleri 7 adet elit askerini Gazze cehenneminin içine operasyon yapmak için gönderirken senin düşündüklerini düşünemediklerini mi varsayıyorsun? İşlerin ters gidebileceği, askerlerimizi kaybetme riski olduğu düşünülmedi mi sence? Her bir İsraellinin hele hele bir İsrael askerinin bu devlet, ve hatta bu millet için ne kadar değerli olduğunu bilmiyor musun?

İsrael’in siyasileri, askerleri, istihbaratçıları her türlü olasılığı hesap etmemişler midir? Böyle mi düşünüyorsun?

Bak değerli Karel, Gazze halkını zorla ve cebren yöneten Hamas’ın politikası “savaş şahane, operasyon bahanedir.”

Bu adamlara daha yeni yeni jeneratörleri için yakıt verdik. Kerem Şalom kapısından her gün 700 kamyon malzeme İsrael’den Gazze’ye geçiyor. Yaranabiliyor muyuz? Yok, olaylar yine devam.

Sen de yazdın, uğursuz Katar’ın 15 milyon dolarını kendi elimizle Hamas’a teslim ettik. Güya memur maaşları içinmiş. Sen onu benim külahıma anlat. Herifler birkaç saat içinde Ashkelon’a, Ashdod’a fırlattıkları 400’den fazla roketi üretecek parayı nereden buluyorlar? Parayı verdik de bir şey mi değişti? Yok, olaylar yine devam.

Yahu, İsrael barış için elindeki Gazze’yi olduğu gibi bu heriflere verdi be… Ne oldu, barış geldi mi? Yok yine savaş, yine savaş…

Yazında anlamadığım bir husus da  Hamas yedi aydır süren gösterilerde sınıra yaklaşılmasını engellemişken…” demen.

Değerli Karel, sen de biliyorsun, ben de biliyorum, bütün herkes de biliyor. Bu gösterileri Hamas yaptırıyor. Hamas düzenliyor. İnsanları oraya zorla getiriyorlar. Gelenlere, yaralananlara, ölenlerin ailelerine para veriyorlar. İşsizliğin, parasızlığın had safhada olan Gazze’de, zavallı insanlar mecburi İsrael sınırına gösteriye gidiyorlar. Yoksa daha altı bağlanan bebelerin orada ne işi var? Hamas’ın amacı dünyanın ilgisini Gazze’ye çekip para toplamak. Yani Hamas gösterileri engellemek üzereydi de bu operasyon yüzünden mi işler bozuldu? Bırak Allah aşkına…

Düsturu, (haz ve şalom, haz ve halila) İsrael’i yok etmek olan Hamas ile barış olmaz, Hamas’ın tabiatına aykırı… Dedim ya “savaş şahane, operasyon bahane…”

İsrael, İsrael’de yaşamayanlar tarafından anlaşılması zor bir ülkedir. Bunu bütün iyi niyetli yazarların unutmaması dileğiyle…


Aaron Baruch   (Ankaralı)


Karel Valansi’nin yazısının tamamı.

Anadolu ajansı – İsrael – Gazze sınır kapısı (Keren Şalom) yazısı

3 yorum:

 1. İkiniz de haklısınız..ben öyle görüyorum..

  YanıtlaSil
 2. DAVULUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİR özdeyişine uygun olarak : Hiç bir kimsenin { yabancı bir ülkede yaşayanların } yaşamakta olduğum ülke olan Türkiye hakkında fikir yürütmek hakkına sahip olmadığı gibi, kurulduğu 1948 yılından beri ,büyük bir düşmanlık güden uzak ve yakındaki düşmanları ile devamlı savaş halinde yaşamak mecburiyetinde kalan, medeni ülkeler arasında sözü dinlenir,eğitim bilim ve kültür alanında geçmişi başarıları ile dolu, gizli de olsa giriştiği arabulucu görevini gerektiği gibi başarı ile tamamlamış, yurdumuzun Avrupadaki toprakları olan Trakya büyüklüğünden bir devlet olan İsrail hakkında kesinlikle orada yaşamayanların fikir yürütmesinin doğru olmadığını, düşünüyorum. Ünlü bilim adamları ve Akademisyenler dahi fikir yürütürken komplo teorisi kurguladıklarını asla unutmamak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ARON DOSTUM KAREL İN yazısını şimdi okudum ve cevabını çok haklı buluyorum ve her şeyden önce uzaktan gazel okumak kolaydır diyorum kaldı ki İSRAİL de olan bile tam nedenini bilemezken bence bğyle ahkam kesmek kolay saygılar

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.