27 Şubat 2021 Cumartesi

ŞELİ NATAN GAON’A CEVABIMDIR…

 

ŞELİ NATAN GAON’A CEVABIMDIR…

Türkiye’deki Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi, 21 Şubat Pazar gün zoom üzerinden ULUSLARARASI LADİNO GÜNÜ etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlik İsrail’deki Türkiyeliler Birliğinin Facebook sayfalarından da eş zamanlı olarak izlendi.

Konuşmacılardan Şeli Natan Gaon İsrail’de katıldığı akrabalarının bir düğününü esprili bir şekilde anlatmış ve İsrail’i bir güzel batırmış. Çok üzüldüm, çok talihsiz bir konuşma olmuş.

Şeli düğüne katılanların kıyafetlerine bir güzel giydiriyor. Kiminin ayağında sandaletle kiminin şortla kiminin kadınların her yerlerini gösteren açık kıyafetlerle geldiğini anlatıyor hatta onlara “desbragadas” yani “kılıksız, çıplak” diyor.

Şeli, o kızlar bu memlekette askerlik yaptılar, İsrail için ateş hattında erkek kardeşleriyle vuruştular, biri birilerinin canlarını kurtardılar, bazen de biri birilerinin kucaklarında öldüler. Onlar yuvadan beri kız erkek birlikte büyüdüler, birlikte yediler, birlikte uyudular, birlikte yaşadılar. Cinsellik senin alıştığın gibi algılanmıyor buralarda. Çıplaklık kimsenin umurunda değil.

Bir de Şeli, bak, İsrail’liler kendileri için yaşarlar, başkaları için değil. Kendi beğendiklerini giyerler, başkalarının ne diyeceğini düşünmezler. İsrail’liler kitabın içine bakarlar, cildine aldanıp satın almazlar… İsrail’leler biri birilerine göz seviyesinden bakarlar, kimse kimseyi kıyafetinin pahalılığına bakarak değerlendirmez, bu ülkede insanlar birbirilerini servetlerine, kıyafetlerine bakıp sosyal sınıflandırmaya tabi tutmaz.

Ne yazık ki senin “desbragadas” dediğin o insanlar senin ve senin gibi düşünenlerin bu yanlış düşünce tarzına “desbragada” diyorlar. Esas çıplak olan senin düşünce tarzın, senin yorumun.

Bir de hayatlarını birleştiren o gençlerin bir rav tarafından değil de stand up yapan birisi tarafından evlendirildiğini ve dolayısıyla bu gençlerin evliliklerinin geçersiz olduğunu ima ederek çocuklarının “mamzer” yani “piç” olacağını anlatıyorsun.

Şeli, Yahudilikte ruhban sınıfı yoktur. Rav’larda sen de ben de aynıyız, eşitiz. İsteyen ravla evlenir isteyen komedyenle. Bu kimseyi ilgilendirmediği gibi bu çiftlerin çocukları senin kadar, benim kadar saygın çocuklardır. İsrail’in çocuklarına anneleri, babaları, icap ederse devlet sahip çıkar, teudat zeut’u olan her çocuk İsrail için çok çok kıymetlidir. Kimse onlara “mamzer” diyemez…

Cincinnati’de bir üniversitede eğitim görevlisi olan bir Türk Yahudisi genç yıllar evvel Türkiye’de evlenmek istedi. Kizba parası ödenmediği gerekçesiyle hahambaşılık bu çifti evlendirmeyi reddetti. Genç çift Kuzguncuk’ta bir evde şahitler huzurunda bir arkadaşları tarafından evlendirildi. Hahambaşılık bu çifte ketuba verdi. Bu düğünün canlı şahitlerinden birisi hala İsrail’de yaşıyor.

Biz bu memlekette Sefaradı, Eşkenazı, Mizrahisi, Bedevisi, Dürzisi, Arabı, Etopyalısı Hristiyanı Müslümanı bir arada yaşıyoruz. Ateisti de var, ultra ortadoksuda, hiloniside… Lezbiyen, eşcinsel heteroseksüel bir aradayız. İsrail’de hiçbir memlekette olmadığı kadar çeşitli gelenekler, adetler var. Ama kimse, kimsenin adetleriyle senin yaptığın gibi alay etmiyor.

Komiklik yapmak uğruna Ladino konuşulan bütün ülkelerden izlenen bu programda İsrail düğünüyle alay ettin. Çok yanlış oldu. Kim bilir, eğer iki eşcinselin düğününe katılsaydın neler yazacaktın.

Bu programı hazırlayanlar en az senin kadar suçlular. Hiç mi düşünemediler, İsrail ile alay edildiğinin, küçük düşürüldüğünün hiç mi farkına varmadılar, ya da umurlarında mı değil,  bu kadar mı kafalar kuma gömülmüş.

Defalarca yazdım, sen ve senin gibi düşünenler okumuyor musunuz, okuduğunuzu anlamıyor musunuz bilemiyorum. İsrail’i bu ülkede en az beş sene yaşamadan eleştirmeye kalkmayın. İsrail’i turist gibi gelerek, senede 15-20 gün burada yaşayarak anlayamazsınız.

Bu topraklarda yaşamadan İsrail’i anlamak, hissetmek, her babayiğidin harcı değil. Hele benim memleketimle, benim ülkemin adetleriyle, insanlarıyla alay etmek, kadınlarına “desbragadas,” çocuklarına “mamzer” demek hiçbir babayiğidin harcı değil.

 

Aaron Baruch (Ankaralı)

 

NOT: 15 gün evvel yayınladığım ÜÇ SÖYLEM yazımın ikinci hatta üçüncü bölümlerinin en kısa sürede yayınlamaya çalışacağım. 

15 yorum:

 1. Seli yi yillardir tanirim, sade ve hassas bir arkadastir: Israël de 6 sene yasadim, genc ve basarili cumhuriyet in caba sarfetmesi gereken konulardan biri de giyim estetigi : dugunlerde Seli nin yazdigi duruma maalesef sahit oldum: bence alinacsginiza ve karsi yorum yazacaginiza, bu zevksizligi kabul edip duzeltmeyi ve ilerlemeyi secin! Guzel gunlere

  YanıtlaSil
 2. Yahudiliğin ve yahudilerin en güzel yanlarından biri kendi kendimizle hiçbir komplekse girmeden dalga geçmektir. Bizler, Rebeka ve Salamon fıkralarıyla eğlenir, Peygamberimiz Moshe ile güleriz. Bunu hiç alınmadan yaparız. Efrahim Kişon Israel yaşamını karikatürize etmiş dünya çapında bir yazardır. Şeli Gaon’da sadece bir düğün’ün komik taraflarını dile getirmiştir. Amacının ne hakaret etmek ne de kimseyi küçük düşürmek olmadığına eminim. Belli de tüm anlattıkları hayal ürünüdür. Bunu sanki ciddi bir eleştiri gibi algılamak sanırım biraz haksızlık olmuş. Bırakın bu dert dolu dünya’da insanların karikatür yüzünden öldürüldükleri dünya’da kendimiz ile dalga geçerek gülmeye devam ederim Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam kabul ettim değerli yorumcu, ancak iki konu var ki onunla dalga geçemiyoruz. 1- Kadınlarımıza desbragadas çocuklarımıza mamzer denmesi biraz espri anlayışının ötesinde 2- Bu yayın bütün dünyada Ladino bilen ülkelerde de yayınlandı. israel küçük düşürüldü hor görüldü. Bunu da kabul edemeyiz. Bir başka konuda TR Sefarad kültürü yöneticileri bunu nasıl fark etmezler vce makaslamazlar? İsrael umurlarında değil mi?

   Sil
  2. Turk yahudilerinin daha dogrusu orda yasayan yahudiler daima kendilerini kaf daginda gorurler kendilerini bir bok sanirlar

   Sil
  3. Isminizle hitap edemiyorum. Yaniliyorsunuz. 50 yildir Israelde yasiyorum. Yilda en az bir kez Turkiyeyi ziyaret giderim. Akrabalar ve genclik arkadaslarimla devamli irtibattayim.Turkiyede yasayan Yahudilerin genelini Kaf daginda oldugunu agiz bozarak itham etmeniz yersiz.

   Sil
  4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 3. I.df askeri ile gurur duyariz yurt disindaki yshudilerin yadam garantisi onlar sayelerinde holokost yada6 eylul olaylari olmaz elestirme degil adinizin basinaT.C dekoyulsa hep supheli vatandassin. Azinliksin.uzuntu duydugum40 yiilik ordu hizmetimde bugun askeri akademilerde tekT.c den ogrencileri fransiz latin amerikan yahudileri gibi gormeme rastlamiyorsun.bu evde egitilmiyen siyonizm yoklugundan herhaldesaglikla kal Aron hocam.

  YanıtlaSil
 4. I.df askeri ile gurur duyariz yurt disindaki yshudilerin yadam garantisi onlar sayelerinde holokost yada6 eylul olaylari olmaz elestirme degil adinizin basinaT.C dekoyulsa hep supheli vatandassin. Azinliksin.uzuntu duydugum40 yiilik ordu hizmetimde bugun askeri akademilerde tekT.c den ogrencileri fransiz latin amerikan yahudileri gibi gormeme rastlamiyorsun.bu evde egitilmiyen siyonizm yoklugundan herhaldesaglikla kal Aron hocam.

  YanıtlaSil
 5. Aaron Baruch, Seli Gaon un yazisini ters anladiniz, ve son derece rigid bir.tutum sergiliyorsunuz! Zen ve relaks olmanizi oneririm! Israelli tanidiklariniza, Sabra lara, gosterin bu yazinizi, size «  stuyot be mitz agvaniot » diyeceklerdir , zira kral dan fazla kralciyi oynamayi birakin ! Shavua tov

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suzy - Cevabım sana - Sence 3 kitap ve bazı kitaplarda bölümler yazmış, haftada bir kaç kitap okuyan 300 den fazla makalesi olan ben bu videoyu (bu arada yazı değil video her halde dinlemedin, yazı zannediyorsun) ters mi anladım? O sabralar yüzlerce eleştiri yazdılar, sen hangi dünyada yaşıyorsun? Böyle Suzy yazıp saklanma, adını soyadını bilgilerini bir paylaş seni bir tanıyayım bakayım kimsin, kiminle tartışıyorum?

   Sil
 6. Hazmedememek mevzusu bu. Herkez İsraeldeki özgürlük,eşitlik,rahatlığı koyunlar ülkesinden bakarak sindiremez. Kaleminizi doğrular için kullanın.Kıskanmayın anlamaya çalışın zira bir gün övmeye,beğenmeye,başınıza taç etmeye hazır bir ülkeniz mevcut.

  YanıtlaSil
 7. iyiki burda degilsin bizim millete aptallara yer yoktur elbiselerle de seviyemizi temsil etmeyiz yalniz beyin akil bizim seviyemizdir onun icin sen geri dondun her kes layik olan yede yasar

  YanıtlaSil
 8. Bahsettiginiz kisinin konusmasini dinlemedim. O yuzden tek tarafli dinleyerek bir yorum yapmam dogru degil diye dusunuyorum. Fakat yazinizda belirttiginiz bizim turk-seferadlarinin dusunce ve davranis seklini anlatan tespitlerinize katiliyorum.
  Ozellikle bu paragrafa bayildim, tam benim dusunduklerimi yansitiyor.'Onlar yuvadan beri kız erkek birlikte büyüdüler, birlikte yediler, birlikte uyudular, birlikte yaşadılar. Cinsellik senin alıştığın gibi algılanmıyor buralarda. Çıplaklık kimsenin umurunda değil.

  İsrail’liler kendileri için yaşarlar, başkaları için değil. Kendi beğendiklerini giyerler, başkalarının ne diyeceğini düşünmezler. İsrail’liler kitabın içine bakarlar, cildine aldanıp satın almazlar… İsrail’leler biri birilerine göz seviyesinden bakarlar, kimse kimseyi kıyafetinin pahalılığına bakarak değerlendirmez, bu ülkede insanlar birbirilerini servetlerine, kıyafetlerine bakıp sosyal sınıflandırmaya tabi tutmaz.'
  tesekkurler

  YanıtlaSil
 9. Bayan Şeli Gaon un konuşmasını dinlemedim fakat Bay Aaron sizin söylediklerinize katılıyorum bende sizinle aynı fikirdeyim özgürlük kadar güzel bir şey yok,israel de kimse kimsenin umurunda değil gösteriş yok kimse kimseyi parasıyla değerlendirmiyor biz burada bu özgürlüğü yaşıyamadığımız için kıskanmış olabiliriz sizde bizi mazur görün.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. %100 senin düşüncen doğrurudur..Bu güne kadar maalesef Türkiye Yahudileri 1950 amerika-- İngiltere--Fransa sosyetesine özenerek yaşamak istediler hep.. Esnafı da.. sosyeteye ayak uydurmak istediğinden çok yırtındılar.. ve maalesef bir büyüklük kompleksine kapılan bayagı geniş bir kitle mevcut...

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.