19 Mart 2021 Cuma

 
PIANO

Tel Aviv’den Hayfa yönüne giderken Netanya’ya 8 km. kala Poleg kavşağı vardır. Ana yoldan çıkıp sola döndüğünüzde Poleg ve İr Yamim’e gelirsiniz. Özellikle İr Yamim son 10 senede modern şehircilik anlayışıyla yapılan muhteşem bir yaşam merkezi. Yaklaşık 1000 dönümlük bu bölgede 80’den fazla yüksek bina var. En küçüğü 25 katlı, büyükleri ise 40 katlı filan. Binaların aralarında mesafeler, parklar var. Bugün size dilim döndüğünce İr Yamim’deki bir alışveriş merkezinden, bir parktan, bir yaşam alanından çok daha fazlası olan muhteşem PIANO’yu anlatmaya çalışacağım.

                              

İr Yamim Kanyon’un önünden denize doğru döndüğünüzde birkaç tane yuvarlak kavşakla (kikar) karşılaşırsınız. Bunların ortalarında ünlü sanatçıların yaptığı müzik temalı heykeller var. En güzellerinden biri de bir kuyruklu piyano heykeli. İşte herhalde bahsettiğim yaşam alanına ismini veren bu heykel.

                            

Doğu yönünden Piano’ya yaklaştığınızda küçük çocuklar için korsan temalı bir park var. Gemiler, halatlar, bir sürü güzellikler. Kuzeyden yaklaştığınızda ise bu sefer yine çocuklar için bir survavior temalı oyun parkı sizi karşılıyor. Bu memlekette her şey çocuklar için sanki. Kenarında annelerin babaların oturup bekleyebileceği çocukların bağıra çağıra oynadığı süper bir park.

                                 

Bütün bunların tam ortasında dünyanın önde gelen eğlence merkezlerinden esinlenerek yapılmış yaklaşık 50 dönümlük bir alanda süper bir park var. Şöyle 500-600 metre çapında bir daire düşünün, bunun yarım dairesinin kenarına   dükkanlar yapmışlar. Çok sayıda ve çok kaliteli, ancak epeyi pahalı dükkanlar. Pizzacılar, kumpirciler, pastaneler, parfümeri, hediyelik eşya, fastfood, süper market ve daha aklınıza ne gelirse. Bar da var, sinagogda… Dairesel şekilde dizilmiş bu dükkanlar birbirine bitişik. Üst katlarda ise bir macabi polikliniği ve macabi-dent diş tedavi merkezi bulunuyor. Fevkalade hizmet sunuyorlar. Bazı ikinci katlarda bankalar ve ofisler var. Alanda devamlı müzik yayını mevcut. Arabanızı park etmek ise sorun değil hem açık hem yeraltında oto park var.


                                 

Özellikle tatil günleri köpeğini bebeğini çocuğunu alan koşuyor geliyor. Kimisi masalara oturuyor, kimisi çimenlere yayılıyor. Hem alışverişini yapıyor hem arkadaşlarıyla buluşup sohbet ediyor ya da yürüyüşünü sporunu yapıyor. Yürüyüş derken denize doğru ilerlerseniz 15-20 dakikada çeşitli temaların işlendiği parklardan ve alanlardan geçip çiçeklerin arasından denize kadar yürüyebilirsiniz. En sonunda masmavi Akdeniz’le kucaklaşıyorsunuz.


                                   

Hele bu mevsimde Piano gerçekten vakit geçirilebilecek süper bir yaşam alanı. Masmavi gök ne sıcak ne soğuk limonata gibi bir tertemiz iyot kokan bir deniz havası, kaykaylarıyla koşuşturan çocuklar, çimenlerde birbirlerinin gözüne bakan kanı kaynayan gençler, tahta şezlonglara uzanıp güneşlenen insanlar, el ele tutuşup yavaş yavaş yürüyen yaşlılar, bebeğini gezdiren anneler, rahatsız etmeyen derinden gelen bir müzik ve daha bir sürü güzellik. Ne Kaliforniya ne Maldiv, ne de başka bir yer, ben seni seviyorum İsrael…

Aaron Baruch (Ankaralı)

2 yorum:

  1. Guzel bir paylasim, bilmiyordum, israel e gittitigimde gidecegim yerlerin listesine ekledim. tesekkurler.

    YanıtlaSil
  2. Gittigimde mutlak gidecem..oglum bizi goturur..yeterki gelebilelim

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.