27 Mart 2021 Cumartesi

ERDOĞAN'A GÜVENEN BATTI…

 Erdoğan’ının ilk dövizinizi bozun çağrısı 6 Mart 2015'de gelmişti. Dolar o zaman 2,62 TL. olmuştu. Son çağrının yapıldığı 24 Mart 2021'de dolar 8,00 TL. oldu. Bir-iki gün evvel yapılan olağan AKP kongresinde artık o bile “dövizinizi bozun” çağrısı yapmadı, yapamadı…

Bu adama güvenenler battı. Adam dediysem sıradan bir adam değil, 83 milyonluk Türkiye’nin başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Yahu, başkana güvenmeyip kime güveneceğiz diyorsanız, vallahi orasını ben de bilmiyorum.

Olaya sadece eldeki, bankadaki, yastık altındaki paralar açısından bakmayın. Başkana güvenip dolarla euroyla borçlananlar duman oldular.

Ticaret hayatında satın aldıkları ithal malları dövizle ödemeyi taahhüt edenler bunu nasıl ödeyecekler? Onlarda duman oldular.

Adam ithalat yapıyor. Sipariş ettiği malın 3’te birini ödemiş, vazgeçemiyor. Maliyetini satışını ona göre yapmış. Şimdi dolar 8,00 TL. bütün hesaplar şaştı. Al sana duman olan bir başka esnaf...

Hele hele dolarla euroyla kira ödeyenler…

Yani sizin anlayacağını Türkiye ekonomisi çok dumanlı…

Süreci bir de şöyle izlemenizi tavsiye ediyorum.

18 Mart 2021 Perşembe

Merkez bankası olağan toplantısında faizler 2 puan arttırdı.

19 Mart 2021 Cuma

Dolar 7,20 seviyelerine düştü. Paradan para kazanma alışkanlıklarını sürdürebileceği zanneden ve bu alışkanlıklarını bir türlü bırakmayan uyanıklarda bir sevinç, bir sevinç, ellerini ovuşturmaya başladılar. Alışkanlıklarında ısrar ederek dolara karşı yıllardır para kaybetmekten ders almayan bu uyanıklar “ohhh, faizler artıyor, dolar düşüyor, şimdi zararlarımızı çıkartacağız” diye neşeleniyorlardı. Doların bu faizlerle 6,80 seviyelerine bile düşeceği konuşulmaya başlanmıştı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Aynı gün iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi "Bu operasyonu kimin adına çektiniz"   şeklinde bir manşet attı. Haberin içeriği şöyleydi:

"Dünya, ekonomideki faiz etkisini azaltmaya çalışırken Türkiye’de Merkez Bankası, 83 milyonun sesine kulak tıkayarak faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı. Piyasa beklentisinin bile üzerinde yapılan 200 baz puanlık müdahale, ekonomik gerekçelerle izah edilemeyen bir faiz artışı oldu. Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor." 

Bu arada Merkez Bankası başkanı Ağbal’ın görevden alınacağını öğrenen “bazı çevreler” dolar satın almaya başladılar. 19 Mart 2021 günü satın alınan dolar miktarı tam 505 milyon.

20 Mart 2012 Cumartesi

Gece yarısı bir kararname ile Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ı görevden alıverdi.

O “bazı çevreler” dolar almak için deli gibi TL aramaya başladılar. Kamu bankaları TL’ye kapılarını kapattı. Bu arada yabancılar TL’den çıkmak için çırpınmaya başladılar. Londra borsalarında TL’nin gecelik faizi %9000’e dayandı.

“Bazı çevreler” bulabildikleri TL. ile 336 milyon dolar daha satın aldılar.

Kimin eli kimin cebinde…

22 Mart Pazartesi

Piyasalar açılınca borsada çöküş yaşadı, işlemler 4 defa durduruldu. Yabancılar neleri var neleri yok satmaya başladılar, elleri popolarında kaçtılar. Ve dolar 8,00 TL’ye dayandı.

Sana güvenmiştim başkan, yıllarca kuruş kuruş biriktirdiğim tasarrufum piç oldu. Benim zararımı kim karşılayacak?

Yazık çok yazık, insanların emekleri böyle çalınmamalı…

Geçmiş olsun Türkiye…

Aaron Baruch (Ankaralı)

Kaynak : Halk TV https://halktv.com.tr/ekonomi/capa-agbalin-son-3-gununu-anlatti-841-milyon-dolari-kim-aldi-451882h

Yeni Şafak : Yeni Şafak'tan "Merkez Bankası" manşeti: Bu operasyonu kimin adına çektiniz (t24.com.tr)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.