11 Mayıs 2021 Salı

İSRAİL’DEN HABERLER 11.05.2021

 JERUSALEM POST 11 Mayıs 18.22

 

Salı günü Aşkelon'da iki İsrailli kadın, şehre roket saldırısı sırasında öldü. IDF, Gazze Şeridi boyunca Hamas ve Filistin İslami Cihad (PIJ) terörist bölgelerini hedef almaya devam etti.

Başbakan Benjamin Netanyahu, IDF'nin Güney Komutanlığı karargahına yaptığı ziyaretin ardından saldırıların yoğunluğunun ve oranının artacağını duyurdu. 

Bibi "bir savaş döneminin ortasındayız" dedi ve devam etti. "IDF dünden beri Gazze'deki yüzlerce Hamas ve İslami Cihad hedeflerine saldırıyor. Komutanları etkisiz hale getirdik, birçok önemli hedefe ulaştık. Hamas beklemediği şekillerde vurulacak."

Biri 60'larında diğeri 80'li yaşlarda iki İsrailli kadın Aşkelon’daki evlerine roket isabet etmesi sonucunda öldüler.  Birkaç dakika sonra IDF, Gazze'deki roket atışından sorumlu iki üst düzey PIJ komutanını öldürdüğünü bildirdi. 

İsrail Polisine göre, Aşdod ve Aşkelon'daki bir düzineye yakın bina roketle vurulurken 80'den fazla İsrailli yaralandı. Binalardan biri okuldu. Bilindiği gibi İsrail’in güneyinde bugün okullar kapalı ve çalışıma yok.

Öldürülen Filistinli teröristlerden birinin Samah Abed el-Memluk olduğu tespit edildi. IDF ve Shin Bet (İsrail Güvenlik Ajansı), bir dizi başka İslami Cihad ajanıyla birlikte bir saklanma yerinde saldırıya uğradığını söyledi. IDF, Al-Mamlouk'un PIJ'in roket cephaneliğinden sorumlu olduğunu söyledi. 

Başka bir görevde, İslami Cihad'ın Gazze Tugayı komutan yardımcısı Hassan Abu al-Atta da, İsrail ordusunun Gazze'nin Rimal semtinde sekiz katlı bir binada bir daireyi vurması sonucu öldürüldü. O, bir İsrail tarafından 2019’da imha edilen  Baha abu Al-Ata'nın  kardeşiydi.

İslami Cihad, görevlilerinin öldürülmesine verilecek tepkinin sert olacağını söyledi. Salı günü erken saatlerde Hamas ve IDF, Mısır'ın ateşkes için arabuluculuk yapma çabalarına karşı olduklarını ifade ettiler. Pazartesi gecesi ve salı günü Gazze Şeridi'ndeki terörist gruplar, İsrail’e 600'den fazla roket atıp iki İsrailli’nin ölmesine 80 den fazlasının da yaralanmasına sebep oldu.

 

 

Y NET 11.05.2021 18.45

 

Arap'ın cenazesi sırasında ayaklanmalar

Bu gece vurulan 25 yaşındaki gencin cenazesinde Lod'da isyan çıktıPolisler isyancılara göz yaşartıcı gaz kullandıİki sınır polisi hafif yaralandı ve bir araba ateşe verildi

 

Dün akşam Lod’da, kentte meydana gelen isyanlar sırasında vurularak öldürülen 25 yaşındaki Arap gencin cenazesiyle eşzamanlı olarak isyan çıktı. Bu sabah, Lod sakini olan 34 yaşındaki bir Yahudi, eyleme karıştığı şüphesiyle tutuklandı Lod’daki isyancılar şehirdeki mozaik müzesine taş atıp, gece zaten tahrip edilen mekana girmeye çalıştılar. İki sınır polisi, kendilerine atılan taş nedeniyle hafif yaralandı ve bir polis arabası ateşe verildi.

Lod'daki Yahudi sakinler, isyancıların evlerinin pencerelerine taş attıklarını bildirdi. Şehrin Ramat Eşkol mahallesinde polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz sıkarak takviye çağırdı.

Lod ve Ramla'daki isyanlar sırasında meydana gelen iki silahlı çatışmada, genç bir Arap dün gece vurularak öldürüldü ve iki genç erkek orta derecede yaralandı ve aralarında bir bağlantı olup olmadığı incelendi. Gece boyunca kentte taş atan ve bir şeyler yakmak isteyen gençlerin ayaklanmaları oldu. Diğer olayların yanı sıra, askeri hazırlık okulunun yapısı ateşe verildi.

Polis Komiseri Yaakov Shabtai tarafından bu akşam polisin üst düzey komutanlarının katılımıyla gerçekleştirilen özel bir güvenlik durumu değerlendirmesinde, devriye gezisine vurgu yaparak ülke genelindeki İsrail Polisinin operasyon birimlerinin acil ve önemli bir takviye edilmesi gerektiğini bildirdi. Polis varlığının  asıl amacın gerektiğinde vatandaşlara müdahale ve hizmet sağlamak olduğu vurgulandı. Ayrıca 100 yardım hattının, İsrail Polisinin acil durum merkezlerinin ve İsrail Polisinin ulusal bilgi merkezi olan 110 yardım hattının güçlendirilmesine karar verildi.

Lod'daki gece ayaklanmaları sırasında Ramat Eşkol mahallesindeki askeri hazırlık okulu binası ateşe verildi. Binadan tahliye edilen kampçılar, Tevrat parşömenlerini kurtardı ve zarar görmeden güvenli bir yere bıraktılar. Aynı  zamanda mahalledeki bir polis karakolunun yanında bir ağaç ateşe verildi. Araçlar da ateşe verildi, diğer araçlar da hasar gördü. Ramat Eşkol ve Eski Şehir'de yoğunlaşan çatışmalarda bölge sakinlerine, yoldan geçenlere ve polislere taş atıldı.

Polis, kargaşa ve barikat korkusuyla kuzeyde de tetikte. Hayfa, Acre, Wadi Ara ve Sakhnin'de büyük kuvvetler konuşlandırıldı. Tamra, Deir al-Assad, Baana ve daha fazlası dahil olmak üzere kuzeydeki neredeyse tüm köylerde gösteriler bekleniyor.

Hayfa'da Belediye Başkanı Einat Klish Rotem, polis şefleriyle bir araya geldi. Polisin önümüzdeki günlerde ve bayramlarda- Ramazan Bayramı ve Şavuot - hazırlıklarına genel bir bakış istedi. Polis memurları, şehirdeki hazırlıklarını hızlandırdıklarını belirterek, şehirde çok fazla mülke zarar veren, Hayfa ve yerel işyerlerindeki ilişkilerin dokusuna zarar veren yasadışı ve şiddet içeren gösterilere izin vermeyeceklerini açıkladı. Şehir, son günlerde Alman kolonisindeki protestocuların çoğunun Hayfa'nın sakinleri olmadığını iddia ediyor.

Misgav Bölge Belediyesindeki dersler saat 16: 00'da sona erdi ve konsey sakinlerin evlerine dönmelerini tavsiye etti. Konsey, rüzgarları sakinleştirmek için çalıştıklarını söyleyen Sakhnin belediye başkanı ve yakındaki belediyelerle temas halinde olduklarını açıkladı. Belediyeye göre göre, kılavuzların amacı, sıkışık kavşaklarda servis araçlarının sürtünmelerini ve gecikmelerini önlemektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.