22 Ekim 2022 Cumartesi

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM


Son günlerde İsrail’de “iki devletli çözüm” ile ilgili yazılar yayınlanıyor, kıymetli insanlar fikirlerini beyan ediyorlar. Yani İsrail ve Filistin devletlerinden(!) bahsediliyor. Bir başka deyişle “Filistin devleti kurulsun, İsrail ve Filistin barış içinde yaşasın” tezi irdeleniyor. Peşinden İsrailli bazı düşünürler, “kurulsun ama, silahlanmasın” diye de ekliyorlar. Nasıl bir devlet kurulacaksa, silahlanıp silahlanmaması için başka bir devletten izin isteyecek.

İki devletli çözüme karşı çıkanlar “etrafımızda yeteri kadar düşman var, bir başka düşman devletin kurulmasına İsrail izin vermemeli” diyor.

Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Filistinliler devlet kurmak için gerekli ve doğru adımları atarlarsa İsrail’in buna engel olabileceğini mi sanıyorsunuz? İsrail’in böyle bir politik gücü mü var? Hiç sanmıyorum.

Elbette İsrail’i destekleyen pek çok ülke var. Ama İsrail’i işgalci olarak niteleyen, her fırsatta İsrail karşıtı oy kullanan daha çok ülke var. Bağımsız bir Filistin devletini destekleyenler bence İsrail’i destekleyenlerden daha çok.

Peki madem uluslararası siyasi arenada bağımsız Filistin devletini destekleyen pek çok ülke var, neden Filistin devleti kurulmuyor, ya da kurulamıyor?

Kurulamıyor çünkü Filistinliler bir devlet kurmak becerisini gösteremiyor. 14 yıldır seçim yapılamayan bir Filistin’den bahsediyoruz.  İki başlı bir cahil güruhu bu. Yarısı Gazze’de (Hamas), yarısı Batı Şeria’da (FKÖ). Batı Şeria’da Filistin Kurtuluş Örgütü duruma hâkim gözüküyor. Ancak bu bölgede 14 senedir seçim yapılmıyor. Neden biliyor musunuz, çünkü yapılsa FKÖ seçimi büyük bir olasılıkla kaybedecek. Hamas desen ABD ve Avrupa bu örgütü terörist olarak kabul etti. Bu adamlar gerçekten de terörist.

Yani elimizde Filistin devletini kurma potansiyeli olan iki siyasi gurup var. Birisi FKÖ, anti demokratik, 14 senedir seçim yapmadan iktidarda oturan, kendi teröristlerini destekleyen bir idareci gurubu, diğeri ise Hamas denilen gerçekten terörist kendilerine oy vermeyenleri damlardan aşağı atan bir başka gurup.

Bunlar mı devlet kuracak?

Bunlar mı Batı Şeria ve Gazze’yi birleştirip, halkları için iyi bir şeyler yapacak?

İsrail’i tanımayan, hatta haz ve Şalom haz ve halila, İsrail’i haritadan silmeyi kafalarına koymuş bu guruplar mı devlet kuracaklar? Suyunu elektriğini petrolünü gazını İsrail’den alan, ekonomik olarak tamamen İsrail’e bağlı olan, roketten başka hiçbir şey üretmeyen Filistin’in İsrail olmadan yaşama şansı olmadığını hepimiz biliyoruz. Bağımsız devleti nasıl kuracaksın ve en önemlisi nasıl yaşatacaksın?

Filistinliler bugün devlet kurabilme becerisinden çok uzakta gözüküyorlar.

Öyleyse nasıl “iki devletli çözümden” bahsediyoruz? Orta yerdeki tek devlet İsrail. İkinci devlet nerede?

Filistinliler başlarındaki bu teröristlerden kurtulmadıkları ve demokrasiyi içlerini sindirip insan gibi yaşamayı beceremedikleri sürece devlet mevlet kuramazlar, ortada da iki devletli çözüm diye de bir şey olamaz. Yani sorun İsrail’in bir Filistin devleti kurulmasına izin verip vermemesi değildir, sorun İsrail’in iki devletli çözüme evet ya da hayır demesi de değildir, sorun Filistinlilerin devlet kurma becerisine sahip olamamasıdır.

Aynı durum Kürtler için de geçerli. Taa eski, tarihlerden beri, Kürt aşiretleri bir araya gelip devlet kurma becerisini gösteremediler, aşiret olarak kaldılar. Zaman zaman isyanlar çıkardılar, şimdilerde terörist üretip güya milliyetçilik yapıyorlar.

Uzun lafın kısası haklar verilmez, alınır. Sen sen olacaksın, devletini kuracaksın, bahane üretmeyeceksin. Engeller önünde durmak için değil, üstünden atlayıp gitmek için vardır. Filistin halkının en büyük engeli kendisidir.

 

Aaron Baruch  (Ankaralı) 

1 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.