1 Mart 2019 Cuma

KAÇIRILAN UÇAĞA OPERASYON…

Bir zaman evvel İsrael’de bir film oynadı:

"When the prime ministers took down the hijackers. Yani başbakan  korsanları aşağı çekerken...

Filim gerçekten yaşanmış, kaçırılan bir uçağa yapılan operasyonu anlatmakta… İsotope Operasyonu…

Filimle  ilgili olarak   o tarihlerde hayatta olan Şimon Peres, ve halen başbakan olan Bibi Netanyahu,  başka siyasetçiler, eski  askerler anılarını anlattılar... Bu, dünyada ilk defa kaçırılan bir uçağa karşı yapılan baskın kurtarma operasyonuydu.

O güne kadar  böyle bir operasyon hiç yapılmamıştı. Daha sonra da  bu kadar zor ve başarılısı hiç yapılamadı ya neyse...

Bu hafta size bu olağanüstü operasyonu  anlatmaya çalışacağım...

47 sene evvel 8 Mayıs 1972 günü Viyana - Tel-Aviv  seferini yapmak için Sabena  havayollarına  ait Boeing 707-329 tipi uçak Viyana'dan havalanır.  Uçakta 94 yolcu ve 7 mürettebat vardır. Uçak havalandıktan 20 dakika sonra yolcuların arasında bulunan ikisi kadın ikisi erkek dört Arap terörist koşarak pilot kabinine girerler. Silahlıdırlar ve  çok kısa bir sürede uçağın kontrolünü ele geçirirler. Plan Kara Eylül örgütünün lideri, kana düşkünlüğü dolayısıyla  Kızıl Prens” lakaplı Ali Hassan Sallameh tarafından yapılmış ve uygulamaya konulmuştu.

Korsanlar, Kaptan pilot Reginald Levy'den  uçuş planına sadık kalarak yola devam etmesini isterler. Uçak aynen normal uçuşuna devam ederek Tel-Aviv Lod Hava alanına doğru uçmaya devam eder.  Kaptan pilot çok sakin bir şekilde yolculara "gördüğünüz gibi uçakta arkadaşlarımız var" şeklinde açıklama yapar. Çok sakindir.  Esasında İngiliz olan kaptan Yahudi'dir. İkinci dünya savaşı sırasında yüzbaşı rütbesiyle İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinde görev yapmış ve Almanya üzerindeki  stratejik  bombardımanlara katılmış   eski bir askerdir. 1952 yılından beri Sabena'da çalışmaktadır. Dahası o gün kaptanın ellinci yaş günüdür ve karısı da yolcuların arasındadır. Kaptan pilot korsanların uçağı ele geçirmelerinin üzerine  gizli olarak İsrael'e "uçak kaçırıldı" sinyalleri gönderir. İsrail alarma geçer. O sırada İsrael'in başbakanı  Golda Meir, Savunma bakanı ise Moşe Dayan'dır. Bu  efsanevi iki insan,  acil olarak hazırlıklara daha uçak havada iken başlarlar. Aynı model bir uçak bulunur. İsrael'in en  elit  komandoları,  (Sayeret Matkal)   hemen hava alanına sevk edilirler  ve model uçak üzerinde çalışmalara başlarlar. 

Uçak Lod hava alanına iner inmez sakin bir köşeye çekilir. Korsanlar Kızılhaç aracılığı ile isteklerini iletirler. İsrael hapishanelerinde bulunan 315  Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını istemektedirler. Görüşmelere İsrael tarafından Savunma Bakanı Moşe Dayan bizzat   katılmaktadır. 

Bu arada korsanlar Yahudi rehineleri diğerlerinden ayırırlar. Yahudi olmayan rehineler uçağın arkasına gönderilir.  Teröristler bir patlayıcı numunesini kaptan pilota verirler ve bunu İsrael'li yetkililere götürmesini isterler. Niyetlerinin çok ciddi olduğunu  anlatmak istemektedirler. Fakat atladıkları bir şey vardır. Uçaktan indirilerek İsrael’li yetkililere masajı vermek için gönderilen kaptan pilot Reginald Levy, uçakta ne olup bittiğini İsrael’lilere detaylı bir şekilde anlatır. Teröristlerin kıyafetlerinden uçaktaki yolcuların nerelerde oturduğuna kadar her şey  öğrenilir.   Bu detayların İsrael'liler için hayati önemi vardır. Örneğin kaptan pilot en önemli soruyu yanıtlar. Acil çıkış kapılarının önünde koltuk yoktur. 

Çalışmalar hızla sürerken bir gurup  insan, mahkûm kıyafetleri ile havaalanına getirilir ve teröristlere uzaktan gösterilir. İsrael'li yetkililer teröristlerin isteklerini kabul etmiş gibi gözükerek zaman kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu arada gece olmuş ve her taraf kararmıştır. İki İsrael komandosu sürünerek uçağın altına sessizce süzülür.  Uçağın, iniş takımlarındaki hidroliği boşaltırlar ve lastiklerini indirirler. Artık uçağın  bu vaziyeti ile havalanması imkânsızdır.  Bu teknik durum uçaktakilere de  fark ettirilir. Uçağın tamire ihtiyacı olduğu meydana çıkar. Görüşmeler yolu ile korsanlar dört teknisyenin uçağa  girmesi konusunda ikna edilirler. Beyaz teknik adam elbiseleri giymiş 16 komando uçağa yaklaşır. 4 tanesi ise uçağa girer. "Operasyon İsotope" başlamıştır. Eller tetiktedir. Sinirler gerilmiştir ve herkes heyecan içindedir.

Uçakta 90 yolcu, 4 terörist,  7 mürettebat ve şimdilik  dört  Sayeret Maktal komandosu mevcuttur. Havada ölüm kokusu vardır.  Komandoların lideri daha sonraları İsrail'in başbakanı olacak olan Ehud Barak’tır. Uçağa ilk giren dört komandodan biridir. 

Bir diğer komando  ise Bibi Netanyahu'dur. O da daha sonra  İsrail'in başbakanı olacaktır. Hatta halen başbakandır. Dahası operasyon sırasında vurulur. 

Bir diğer ise Yonatan Netanyahu'dur.  Bibi'nin ağabeyidir. Fakat son anda iki kardeşin aynı anda tehlikeli bir operasyonda bulunması yetkililerce doğru bulunmaz ve operasyona katılmasına izin verilmez. Operasyona Bibi katılır, ağabeyi geride  kalır. Ancak 4 yıl sonra komutan olarak katıldığı  Entebbe baskını  sırasında ne yazık ki bu değerli  komutan yaşamını yitirir. 

Bir diğer komando ise Danny Yatom'dur. Kendisi 1996 ile 1998 yılları arasında Ramsad (MOSSAD başkanı) görevi yapmış daha sonra da siyasete atılarak İsrail meclisine girmiştir. 
Diğer bir komando Uzi Dayan, İsrail ordusunda Orgeneral rütbesi ile emekli olup o da siyasete atılmıştır. Uçağa giren ve girmek üzere olan bu ekip  olağan üstü insanları oluşturduğu olağan üstü bir ekiptir ve olağan üstü işler yapmışlardır. 

Dört komando beyaz teknik adam kıyafeti ile uçağa girerler. Uçağın teknik aksamlarını kontrol ediyor gibi yaparak, oyalanmadan bir anda acil çıkış kapılarının tümünü açacak işlemleri yaparlar. Ana kapı, arka kapı, kanat hizalarında ikişer kapı, toplam 6 kapı bir anda açılır.  Diğer 12 komando yine beyaz kıyafetlerle hep beraber bir anda uçağa dalarlar. Anında iki erkek teröristi vururlar. 

Kadın terörist Khalsa'yı Bibi Netanyahu yakalar. Aynı anda komandolardan  Marko Eşkanazi silahını ateşler. Kurşun önce Khalsa'ya isabet eder fakat onu geçer. Aynı kurşun, onu yakalayan ve arkasında bulunan Bibi'yi de kolundan yaralar.  Bibi vurulmuştur.  (Filimde Bibi’nin vuruluşu böyle anlatılıyor. Ancak faydalandığım diğer yazılı belgelerde kadın teröristin yaralanmadığı, sadece Bibi'nin dost ateşi ile vurulduğu yazıyor.)

Bu arada diğer kadın terörist el bombasının pimini çeker. Fakat mandalını bırakmaya fırsat bulamadan komandolar üstüne atılırlar ve eline yapışırlar. Terörist bombayı patlatamaz.  Komandolar hareketsiz hale getirilen teröristin elinden bombayı alıp tesirsiz hale getirirler.

Operasyondan sonra  bir yolcu Chanel 1'e  olayı daha değişik olarak şöyle anlatır:

-Her şey çok hızlı oldu. Daha sonradan, komando olduğunu anladığım beyaz kıyafetli insanlar bir anda uçağa daldılar ve teröristlere ateş etmeye başladılar. Erkek teröristlerden birisi de vurulmadan hemen önce elindeki el bombasının pimini çekti,  fakat o anda vuruldu ve bomba yere düştü. Ben de,  yere düşen bombayı yakalayıp mandalını tuttum ve bombanın patlamasına mani oldum.

Yonatan Netanyahu kardeşinin vurulduğunu telsizden öğrenir, deli gibi uçağa koşmaya başlar. Kardeşini ayakta görünce yüzüne müthiş bir gülümseme yayılır ve "sana gitmemeni söylemiştim" der.

Operasyon İsotop sona ermiştir. Dört teröristin  ikisi ölü, ikisi canlı olarak  ele geçirilmiştir. Bu kargaşa esnasında ne yazık ki iki yolcu da yaralanır. Birisi kurtarılamaz ve hayatını kaybeder.
Sonra neler oldu?

1967 yılındaki altı günlük savaştan sonra intikam amacı ile dünyanın her yerinde Yahudilere karşı eylem yapan Kara Eylül  örgütü İsrail'in başına bela olmaya devam etti. Münih olimpiyatlarında Almanların beceriksizliği yüzünden ortalığı kana buladılar. 11 İsrael'li sporcu öldü. Başka eylemler de yaptılar.

İsrail, dünyanın her yerindeki Yahudileri kendi vatandaşı kabul eder ve her zaman yanındadır. Yaptıklarını teröristlerin yanına bırakmaz. İsraeloğulları’na dokunmayacaksın. MOSSAD gerekli çalışmaları yaptıktan sonra son emri almak için durumu başbakan Golda meir’e anlatır. Golda emri verir:

-Gönderin çocukları…

MOSSAD, Avrupa’da Kara Eylül’ün sorumlularını bulur ve teker teker indirir. Kara Eylül’e esas darbe örgütün yuvalandığı Beyrut’ta indirilir. Gençlik Baharı Operasyonu ile çok sayıda İsrael komandosu ve paraşütçüsü Beyrut’a çıkar. Ehud Barak aralarındadır, dahası kadın kıyafetine girmiş, taşıdığı bombaların fünyelerini de sutyenine saklamıştır. Örgütün bütün liderleri kaldıkları evlerde vurularak öldürülür. Aynı gece eşzamanlı olarak Beyrut'ta beş hedef daha yok edilir. Kara Eylül yok olmuştur. Ali Hassan Sallameh ne yazık ki bu baskında yerinde bulunamaz ve kurtulur. İsrael hesabı kapatmak için altı sene bekler. Sonunda Kızıl Prens’i metresinin evinden çıkarken 100 kiloluk bir bombayla paramparça eder ve hesabı kapatır.  

Sabena  uçağı  ise İsrail tarafından satın alınır daha sonraki yıllarda casus uçağı olarak faaliyet gösterir.

Kaptan pilot Reginald Levy  operasyondan sonra Golda Meir tarafından kabul edilir ve onuruna bir yemek verilir.  Kendisi İsrail'de bir kahraman olmuştur. Pilot anılarında teröristleri gerginlikten uzak tutmak için navigasyondan sexe kadar her konuda kendileriyle sohbet ettiğini anlatacaktır. 10 yıl sonra 1982 de emekli olur. Hayatının geri kalan kısmında Ehud Barak ve Şimon Perez  ile teması hiç kesilmez. Ağustos 2010 da  Dover'de evinin yakınındaki bir hastanede kanserden ölür.

Baskından sonra  komandolardan biri kaptanın şapkasını hatıra olarak alır. 35 yıl sonra  bu şapkayı kaptanın kızı Linda Lipschitze'e geri verir. Linda baskının olduğu yıllarda Jerusalem Post gazetesinde çalışıyordu.

Operasyonda sağ ele geçen iki kadın terörist İsrail mahkemelerince suçlu bulunurlar ve müebbet hapisle cezalandırılırlar. Fakat Lübnan savaşından sonra esir düşen İsrail askerleri ile  değiştirilirler ve serbest kalırlar.  

İsrael oğulları hesabı daima kapatır. Halen başbakan olan Bibi Netanyahu geçenlerde açıkladı. 2018 yılında İsrael vatandaşlarına karşı eylem yapan teröristlerden hepsi bu gün ya öldürüldüler ya da hapisteler. Kaçıp da kurtulan hiç biri yok.

Esen kalın dostlarım…

Aaron Baruch  (Ankaralı)

Faydalandığım yayınlar :      Vikipedia ansiklopedisi
                                              Jerusalem Post.
                                              Israel Defance Force
                                              Jewis Vırtual Library
                                              Rabbi Shraga Simmons Blog
                                              The Times of Israel


1 yorum:

  1. ELLERİNE SAĞLIK ÇOK ZEVKLİ OKUYORUM VE GURURLANIYORUM BİL BAKALIM NİYE

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.