30 Mart 2019 Cumartesi

KRAL BIBI


9 Nisan’da İsrael’de seçimler var. Esasında normal olarak seçimler Kasım 2019’da yapılacaktı. Geçtiğimiz yılın son günlerinde Netanyahu “Eğer, yasaları geçiremiyorsak seçime gitmek lazım” diyerek erken seçim kararı aldı ve bunu meclisten geçirdi.

Basında ayrıca erken seçim kararı alınmasına, Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudi gençlerin, ülkede 3 yıllık zorunlu askerlik hizmetine alınması için meclise sunulan ve gelecek yılın ilk günlerinde oylanması planlanan yasanın neden olduğu yazıldı. 

Ülke Netanyahu, halk arasındaki ismiyle Bibi, taraftarlarıyla karşıtları olmak üzere ikiye bölünmüş durumda. Netanyahu karşıtlarının en çok destekledikleri parti Kahol-Lavan, yani mavi-Beyaz partisi. Kahol-Lavan, eski genel Kurmay başkanı ve Hosen L’Yisrael (İsrael Direnç) partisi başkanı Benny Gantz ile, Yeş Atid (Gelecek var) partisi başkanı Yair Lapid liderliğinde oluşturuldu.

Netanyahu iki devletli bir çözüme inanmıyor. Bir Filistin Devleti kurulmasına karşı. “Yeteri kadar düşmanımız var. Burnumuzun dibinde yeni bir düşman devlete ihtiyacımız yok  diyor. Netanyahu ayrıca İran’ı da takıntı haline getirmiş durumda. “Sonsuza kadar kılıçla yaşayacağız”  diyor. Benny Gantz ise “Filistin’i ekonomik olarak kalkındırmalı ve barış kapılarını açık tutmalıyız” demekte. İsrael halkının ise Filistinlilerle görüşmeleri destekleme oranı, son on yılda % 70’ten  % 50’ye düşmüş bulunmakta.

Bibi döneminde İsrael ekonomisi büyük bir başarı kaydetti. Uluslararası teknoloji borsası Nasdaq’ta ABD’den sonra en fazla şirket İsrael’e aittir. Son derece düşük işsizlik oranı ve sıfır enflasyon ile bu küçücük ülke özellikle StartUp şirketleriyle kişi başına geliri 43.000 dolar seviyelerine getirdi ki bu İngiltere, İtalya gibi ülkelerden daha fazla. Başarıları bununla kalmıyor. İsrael dünyanın en güçlü sekizinci ülkesi konumunda ve İsrael halkı dünyanın en mutlu on birinci halkıdır. Nükleer gücü olan İsrael,  dünyadaki en iyi ordularından birine sahiptir. Mossad dünyanın en iyi istihbarat teşkilatıdır. Kendi uyduları olan, aya insansız hava aracı gönderebilen bir ülkedir israel. Sayısız buluşları, tarımı, ihracatı, turizmi,  HiTech’i ile neresinden bakarsanız bakın,  İsrael Netanyahu’nun liderliğinde müthiş başarılar yakalamıştır.

Benjamen Netanyahu, eğer bu seçimlerden sonra da hükümeti kurup yeniden başbakan olursa ülkenin kurucusu ve babası sayılan Ben Gurion’un rekorunu kırarak en uzun süre İsrael’i idare eden lider olacak. Karizması, müthiş konuşma yeteneğiyle Netanyahu siyasi olarak da kendi döneminde  “Kudüs’ün İsrael’in bölünmez ve ebedi başkenti” olarak tanınması gibi müthiş siyasi bir başarı gösterebilmiş bir lider. Birkaç gün evvel Golan tepelerinin İsrael’e ait olduğu ABD tarafından tanındı. Hiçbir dönemde olmadığı kadar Arap ülkeleri ile siyasi ilişkilerde ciddi mesafeler alındı. Körfez ülkelerinde spor müsabakalarında altın madalya kazanan sporcularımız Hatikva’yi çaldırıyor, Magen David göndere çekiliyor, ben de ağlıyorum. Bibi,  İsrael, Yahudiler‘in ülkesidir” yasasını meclisten geçirme başarısını gösterdi. ABD başkanı Trump, Hindistan başbakanı Mondi, bırakın onu desteklemelerini neredeyse arkadaşları. Bunlar müthiş başarılar ve  İsrael siyasi tarihinde çok önemli kilometre taşları.

Netanyahu’nun başarısız olduğu konuların en başında sağlık meselesi geliyor. Büyük buluşlarıyla bırakın İsrael’i, insanlığa muazzam faydaları dokunan bu milletin hastaneleri çok kötü durumda. İsrael’de 1000 kişiye 1,8 yatak düşüyor ki bu ortalama, emsal ülkelerin çok altında. Hizmeti, pisliği, konforu, bürokrasisi, pahalılığı bu ülkeye de, bu millete de hiç  yakışmıyor. Türkiye’yi ben de dâhil çok eleştiririz ama Erdoğan döneminde sağlık konusunda Türkiye dev adımlar attı ve karşılığını da Erdoğan oylarını arttırarak, ülke de tıp turizminde ciddi artışlar yakalayarak aldı. Darısı İsrael’in başına…

Netanyahu’nun başarısızlıkları arasında hayat pahalılığı geliyor. Tel Aviv dünyanın en pahalı onuncu şehri. Merkezde 100 metre kare evin kirası yaklaşık 10.000 şekel. (Yaklaşık 2.750 dolar.) Satın almaya kalkarsanız 20 yaşında otoparkı olan 100 metre kare ev neredeyse 5 milyon şekel. (Yaklaşık 1 milyon 300 bin dolar.) İnşaat kalitesi de dökülüyor. İki kişilik ortalama bir ailenin kira hariç 12 – 15 bin şekel (3.350 – 4.100 dolar) aylık gideri var. Özellikle ev fiyatlarının yüksekliği gençleri çok düşündürmekte. Fakat merkezden uzaklaşırsanız bu fiyatlar süratle düşebilir. Bu konuda İsrael’i eleştirenlerin asgari ücretin 6 bin şekele (Yaklaşık 1.650 dolar) yakın olduğunu gözden kaçırmamaları lazım.

Netanyahu pek çok adli kovuşturmanın içinde. Aldığı hediyeler dolayısıyla hakkında dava açılması talebi var. Bence bu çok saçma. Adamın aldığı viski puro gibi toplamı 10 bin doları bulmayan hediyelerin gayrı kanuni olduğunu ispatlamak için nereyse 1 milyon dolar harcandı. Almanya’dan onun döneminde satın alınan 4 nükleer denizaltı ile ilgili olarak rüşvet aldığı hakkında dava açılmaya çalışılıyor. Mısır’ın da bu denizaltılardan almasına Netahyahu izin vermesi bir başka dava konusu. Netanyahu bir de basın ile ilgili olarak soruşturuluyor. Burada esas konu, onu destekleyen zenginleri basın sektörüne girmeleri konusunda teşvik ettiği ve kendi basınını yarattığı iddiaları. Netanyahu’nun çok uzun zamandır iktidarda olduğu, bu soruşturmayı yürütenlerin kendi adamları olduğu iddiaları da var. Netanyahu uzun zamandır iktidarda oluşu ile Erdoğan’a ve Putin’e benzetilmekte.

Netanyahu gelir dağılımındaki eşitsizlik olduğu konusunda çok eleştiriliyor. Ülkede pek çok çocuğun aç olduğu istatistiklere yansıyor. Ancak burada şunu söylemekte fayda var. Çok fazla çocuk yapan İsrael vatandaşı olan Araplar ve ülke demografisine eşi bulunmaz bir hizmet veren harediler istatistiklere çok olumsuz bir şekilde yansırlar. Bunu gözden kaçırmamak lazım.  Ancak emeklilerin ve engellilerin devletten aldıkları yardımların çok az olduğunu söyleyen çok İsrael vatandaşı var.

Dünya’da da İsrael’de de sosyalist “sol” gerilemekte ve milliyetçi “sağ” görüş yükselmekte. Geçen seçimlerde, hiçbir anket kuruluşunun öngörmediği bir şekilde büyük bir sürpriz yaparak seçimin mutlak galibi olan Netanyahu bu sefer de aynı başarıyı gösterirse benim için sürpriz olmaz. 

Kim bilir belki bu seçimler İsrael demokrasisi için de bir imtihan niteliğini taşıyor. Hayırlısı olsun.

Aaron Baruch  (Ankaralı)Kaynakça : The Economist

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.