28 Eylül 2019 Cumartesi

KRAL BİBİ, SİHİRBAZ NETANYAHU
“Kral” ya da “sihirbaz” lakaplı Netanyahu, acaba siyasi olarak hayatta kalabilecek mi? İsrael bu güne kadar görülmemiş bir şekilde, bir seneden az bir zamanda ikinci kez sandık başına gitti.

Liberman’ın askerlik yasasına karşı çıkması dolayısıyla çoğunluğu kaybeden Netanyahu hükümeti 9 Nisan’da erken seçime gitmişti. Netanyahu oylarını arttırarak 120 sandalyeli Knesset’te 35 milletvekili çıkarmasına rağmen kendisine görev verildiği halde bu kez hükûmeti kuramadı. Netanyahu liderliğindeki Knesset daha önce eşi benzeri görülmemiş bir karar alarak seçimden yalnızca birkaç hafta sonra kendini fesh etti ve  İsrael 17 Eylül’de tekrar sandık başına gitti.

Bu belki de Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in, iktidarın dizginlerini kendisinden başkasına vermemesi için Netanhayu’nun bir manevrası idi.

Milyarlarca şekel masraf heba oldu. İsrael aylardır kısıtlı yetkileri olan bir geçici azınlık hükûmeti ile idare ediliyor. Yakışmıyor İsrael’e…

17 Eylül seçimleri de sonucu değiştirmedi,  ülke, sağ ve sol olarak neredeyse ikiye bölündü. Hükûmetin kurulması yine çok zor. İsrael Devleti Başkanı iki büyük partinin lideri olan Netanyahu ve Gantz’ı bir araya getirerek ulusal birlik hükûmeti kurmalarını istedi. Görüşmeler sürüyor.

Sağcıların ve solcuların genel görüşleri şöyle:

Sağcılar diyorlar ki:

-Ülke bizim zamanımızda bu güne kadar görülmemiş bir ekonomik başarıya ulaştı.
-Askeri alanda tarihimizin en güçlü dönemindeyiz.
-Dış ilişkilerde Yeruşalayim gibi, Golan gibi muhteşem başarılara imza atıldı. Arap ülkeleri dâhil, pek çok başka ülkeyle, özellikle ABD, Hindistan, Arap emirlikleri ile gelişmeler sağlandı. Dışarıda ülkeyi Netanyahu, büyüleyici kişiliği ve hitabeti ile İsrael’i çok iyi temsil ediyor.  
-Başkan Trump, İsrael’i bu güne kadar görülmemiş bir şekilde destekliyor. Bu Netanyahu sayesinde gerçekleşiyor…
-Solcular iktidara gelirse, Araplara aşırı taviz verecekler…
-Ürdün vadisini ilhak edeceğiz…

Solcular’da buna karşılık diyorlar ki:

-Netanyahu çok uzun zamandır iktidarda. Artık yeter, değişmesi lazım. Bu kadar uzun süre iktidarda kalan bir lider, mahkemeleri de, polisi de, basını da ele geçirir ve bu da ülkeyi diktatörlüğe götürür.
-Netanyahu’nun hakkında suç dosyaları var. Yargılansın, temize çıksın, sonra halkın karşısına geçip oy istesin.
-Netanhayu yargılanmamak için iktidarda kalmak istiyor ve bunun için her şeyi yapar.
-Sağ blok iktidarda kalabilmek için dinciler (harediler) ile birlikte hareket ediyorlar. Bu da dincilere tavizler vermek anlamını taşıyor. Harediler askere gitmemekle kalmıyor, oturduğu yerden maaş alıyorlar. İsrael’in bir din devleti olmasını istemiyoruz.
-Güneyde neredeyse bir yıldır Hamas, her cuma gösteriler yapıyor, ekili alanlarımızı, çiftliklerimizi, ormanlarımızı yakıyor. Roketler atıyor, sığınaklarda yaşıyoruz. Ordumuz niye bunlara gereken cevabı vermiyor ve  şer ocaklarını neden kurutmuyor?  Netanyahu hükümeti Hamas karşısında zayıf davranıyor.  

Tarfsız halk ise diyor ki:
-İsrael'in yeni kanunlara ihtiyacı var. Bir başbakan 2 dönemden daha fazla başbakan olarak kalamamalı. 
-Daha kolay koalisyon kurabilmek için baraj yükseltilmeli.
-Yaşlılar, emekliler, engelliler zor durumda. Emekliler aylık 2300, engelliler ise 3200 şekel ile geçinmek zorundalar. Bu insanlar zor durumdalar.
-Sağlık sistemimiz artık kırmızı alarm veriyor. Hastalar doktorlara ulaşamıyor. 6 ay sonrasına verilen randevular, ameliyat günleri var, hala röntgen kullanılıyor, ileri görüntüleme sistemleri çok az, yetişmiyor. Doktorlar hastalarla vakitsizlikten yeteri kadar ilgilenemiyor.
-Eğitim sistemimizde problemler var. İsrael’in çocuklarının neredeyse yarısı Yeşivalarda din ağırlıklı eğitim alıyorlar. Bu okullarda fen dersleri mecburi olmaktan çıktı. Merkezden uzaklaştıkça eğitimin kalitesi çok fena halde düşmekte…
-3 yaş altı çocuklara yuvalar çok pahalı. Ayda 3000 ya da 4000 şekel ücreti var. Çalışmak zorunda olan anneler babalar bunu ödeyemiyorlar. Çocuk yapmaktan vaz mı geçsinler?
-Pahalılık yüzünden ev almak artık neredeyse imkânsız oldu.
-Ticaret yapanlar BDS ile her yerde mücadele etmek zorunda kalıyor. Devletin bu konuda çok daha etkin olması lazım.
-İsrael’in imajı yurt dışında düzeltilmeli. Her yerde katil işgalci devlet olarak anılıyoruz.
-Hayat pahalılığı çekilmez boyuta geldi. İsrael zenginleşiyor ama bu zenginlik halka eşit dağılamıyor. Zengin daha çok zengin olurken fakir daha da zor geçinmeye başladı.

-VE SİZ POLİTİKACILAR, BİRİ BİRİLERİNİZLE UĞRAŞACAĞINIZA, PROBLEMLERİMİZİ ÇÖZÜN,       

Şikâyet etmek kolay, çözüm bulmak lazım. Bütün bu zorlukların aşılması için en önemli faktör muhakkak ki para. İşte işittiğim bazı öneriler:

-Yurt dışına çıkışlarda 50 ya da 100 şekel fon alınsın. Bu fonda biriken paralarla emeklilere ve engellilere daha iyi imkânlar sağlanabilir.
-Lüks otomobillerden daha fazla vergi alınarak toplanan paralar ile emeklilerin engellilerin hayat şartları düzeltilmeli.
-100 metrekareden fazla büyük olan evlerin, yerlerine ve boylarına göre vergileri artırılmalı ve bununla küçük çocukların yuva ücretlerinde iyileşme sağlanmalı.
-İsrael’de ortalama insan ömrü her üç senede bir yaş artıyor. Gelecekte çalışan nüfusun ödediği primler emeklilerin maaşını karşılayamayacak. Bunun için bu günden başlayarak her üç senede bir emeklilik yaşının arttırılması gerekmektedir.
-Ev konusunda devlet devreye girmeli. İnşaatlar devlet tarafından yapılmalı ve maliyetine halka verilmeli.
-Pahalılıkla kesinlikle mücadele edilmeli. İsrael’de pahalı olan temel tüketim maddeleri yurt dışından vergisiz getirilerek ucuza satılması sağlanmalı.  

Bir şeyler yapmanın vakti geldi de geçiyor. Bu gün yaşadığımız bu mucize ülkede daha iyi yaşayabilmek için kolları sıvamanın tam zamanı. En önemlisi gençlerin kolları sıvayarak politikaya girmeleri lazım. Yeni liderler gerekli...

Daha iyi günlere inşallah…
Hepinize hayırlı bir yıl diliyorum.
Esen kalın.

Aaron Baruch (Ankaralı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.