24 Mart 2020 Salı

KNESSETTE (İSRAEL MECLİSİ) NELER OLUYOR?


Bilindiği gibi birkaç hafta evvel İsrael halkı 3’ncü defa sandık başına gitti. Sandıktan en büyük parti olarak Bibi’nin liderliğini yaptığı sağ LİKUD partisi çıksa da (36 sandalye) koalisyon ortaklığı yaptığı dinci partiler ile birlikte ancak 58 iskemle kazanabildiler. Oysa 120 sandalyeli Knesset’te çoğunluğu sağlayabilmeleri için 61 sandalye gerekli.

Gantz yönetimindeki KAHOL LAVAN partisi 33 sandalye kazanabildi.  Liderliğini bu partinin yaptığı sol blok da  çoğunluğu yakalayamadı.

Üçüncü büyük parti olan Araplar,  (bu seçimde oylarını arttırdılar-15 sandalye) her ne kadar sol blok ile hareket ediyorlarsa da elbette İsrael Halkı onlarla ile yapılacak bir koalisyonu istemiyor. İsrael böyle bir koalisyonu yapan lideri asla affetmez… (mi acaba?) Kaldı ki ikisi birlikte de koalisyonu yapamıyorlar. Yanlarına irili ufaklı bir sürü partiyi de almaları gerekli.

Bir de anahtar parti durumunda olan liderliğini Liberman’ın yaptığı ve son seçimlerde 7 sandalye kazanan İSRAEL BEYTENU partisi var. Biz, “ne dinci partilerle ne de Araplar’la koalisyon yapmayız” diyorlar. Esasında sağ eğilimli olan Liberman şahin bir politikacı olup yıllarca dinci partiler ve Bibi ile koalisyon yaptı. Ancak bir sene evvel dinci ailelerin hükümetten yardım almalarını ve askere gitmemelerini içine sindiremeyerek koalisyonu bozdu ve bu günkü kaosu yarattı.

Şimdi bu hafta  koronayla savaşa  rağmen Knesset’te kopan fırtınaya bir göz atalım.  Yeni seçimlerin akabinde bütçe, güvenlik, sağlık, eğitim, ve sosyal konularda komisyonların kurulması gerekiyor. Bu komisyonlar duruma göre incelemelerini yaparlar ve kanunları Knesset’e sunarlar…

2 Mart seçimlerinden sonra meclis başkanının ve komisyonların seçim sonuçlarına göre değişmesi gerekiyor. Liberman Araplarla birlikte hareket etmeyi kabul edince Gantz Araplar ve diğer partilerle de anlaşarak 61 oyu sağladı ve böylece komisyonlara kendi adamlarını getirmek için harekete geçtiler. Bibi 58 sandalyesi ile buna mani olmak istedi ve Meclis Başkanı biraz da koronayı bahane edip oylamayı başlatmadı.

Ancak yüksek mahkeme “demokrasiyi durdurmaya hakkın yok” diyerek emir verdi ve komisyonlar için koronaya rağmen oylandı.

En çok komisyon üyeliğini en büyük parti olan Bibi’nin LİKUD partisi aldı. Ancak Likud boykot ederek komisyonlardaki kendi sandalyelerini boş bıraktılar. Seçim sonuçlarına göre 61 sandalye ile çoğunluğu yakalayan sol blok partiler GÜVENLİK, MALİYE, EĞİTİM komisyonlarını aldılar. 3’ncü parti durumundaki Araplar, SAVUNMA VE DIŞ İŞLERİ komisyonlarında hakları olmasına rağmen üyelik talep etmediler. Buna karşılık bu güne kadar dinci partilerin olan SOSYAL YARDIM VE YAŞLILARIN RAFAHI ile ilgili komisyonları aldılar. Bu komisyonlar ilk defa dincilerden çıktı ve Araplara gitti.  Paranın dağılımı artık dincilerin elinde değil. Arapların elinde… Paranın dinciler yerine Araplara gitmesinin yolunu açan İsraeli seçmen acaba bu sonuçtan memnun kalacak mı? Beri Taraftan Arapların çoğu işçi.  Liberman’ın seçmenleri olan Rusların da çoğu aynı şekilde işçi.  Dolayısıyla sosyal komisyonların Arapların eline geçmesi tüm İsrael işçilerini ve bunun yanında çok uzun zaman maaşlarına zam alamayan emeklileri ve engellileri de memnun edebilir. Bakalım nasıl değişiklikler olacak? Bakalım Araplar bütün İsrael işçilerini, emeklilerini ve engellilerini memnun edebilecekler mi?

Araplar ayrıca Arap şehirlerindeki GÜVENLİK komisyonunu da aldılar.

Çarşamba günü (25.03.2020) meclis başkanlığı oylanacak ve Bibi’nin liderliğini yaptığı sağ blok büyük bir ihtimalle kaybedecek.

Hayırlısı olsun…

Aaron Baruch  (Ankaralı)  

4 yorum:

 1. AARON CANIM BENİM DUYDUĞUM KADARI İLE MECLİS BAŞKANI VİRÜS NEDENİYLE MECLİSİ TATİL ETMİŞ YÜKSEK MAHKEME DE DEMOKRASİTİ YAŞATMAYA VE BİBİNİN HOŞ OLMIYAN VE BU DURUMDA DAHİ BEN DİYEN ÇİRKİN AYAK OYUNLARINA İZİN VERMEMİŞ NOKTAYI KOYMUŞ MECLİS BAŞKANININ SOLUĞUNU KESMİŞ VE HALEN YÜKSEK MAHKEMENİN KARARINA UYMA DİYE AKIL VEREN AKLI EVVELLER GÖZÜNÜ PARTİCİLİK BÜRÜMÜŞ AHLAKSIZLAR VAR VE DÖNÜP DOLAŞIP BİBİYE GELİYORUZ KİM NE DERSE DESİN BU ADAM KENDİNDEN BAŞKA KİMSEYİ DÜŞÜNMÜYOE ÖNCE BEN SONRA BEN HEP BEN DİYOR HİÇ HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ BEN DE AZICIK GEREKLİ FEDAKARLIĞI YAPAYIM DİYOR BAK BEN DIŞARDAN POLİTİK ÇEKİŞMELERİN DIŞINDA BÜTÜN ORMANI GÖRÜYORUM SİZ ORMANIN İÇİNDE TEK TEK AĞAÇLARI GÖRÜYORSUN AYRI BENCERELERDEN BAKIYORUZ AMA BU ADAM BİR BÜYÜK TAKOZ

  YanıtlaSil
 2. DÜZELTMELER:DİYIR DİYORMU OLACAK GÖRÜYORSUN GÖRÜYORSUNUZ OLACAK ÖZÜR DİLERİM

  YanıtlaSil
 3. BU MAALESEF OYU ÇOK OLANIN OYU AZ OLANA BOĞDURULMASI OLAYIDIR...BU SELFHATE YAHUDİLERİN TERÖR DESTEKÇİSİ ARAP BİRLİĞİ İLE KUCAKLAŞMASIDIR...DATİ &HAREDİ VE DİN DÜÜŞMANLIĞININ ÜLKENİN POLİTİKASINI GETİRDİĞİ YAR KENARIDIR....AMA TARİH BUNU DA AFFETMEYECEK ...ŞUNUN ŞURASINDA 10-15 SENEYE KADAR POPÜLASYON DA GERÇEK YAHUDİLER LEHİNE DEĞİŞECEK , O HAİN BAGATZ VE DE BASIN EL DEĞİŞTİRECEKTİR...O GÜNE KALMADAN BU İHANETİN İŞERİSİNDE OLANLARIN CEZASINI BULMASINI DİLİYORUM...4 TANE BECERİKSİZ + 1 TANE YALANCI + ARAP BİRLİĞİ İLE NETANYAHU NUN KALKINDIRDIĞI İSRAEL İN İÇİNE KAÇ AYDA EDECEKLERİNİ HEP BERABER İZLEYECEĞİZ...

  YanıtlaSil
 4. Yigal Amir gibi patriotlar görev başina kahollavan liderleri infaz edilmeli bir tek israel var arap yönetemez

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.