18 Nisan 2020 Cumartesi

İSRAİL TEKNOLOJİLERİ KORONAYA KARŞILondra’da Kurulu Deep Knowledge Group (DKG) adlı araştırma şirketi Korona krizini en iyi yöneten ve dünya üstünde bu pandemi belasına karşı en güvenli ülke olarak İsrail’i gösterdi. İsrail bu başarıyı nasıl elde etti?

Korona vakaları başlar başlamaz hemen karantina altındaki herkes MOSSAD tarafından takip edilmeye başlandı. Pozitif çıkan insanlar evlerinde oturup karantina koşullarına uyup uymadıkları cep telefonları ve akıllı kameralarla takibe alındı.

Homat Hamagen aplikasyonu telefonlara indirildi. Böylece  korona pozitif olan bir insanla karşılaştığımızda telefonumuz bize mesaj veriyordu.

Tespit edilen her korona pozitif vaka İsrail haritasında sokağına numarasına kadar her gün haritalara işlendi. Bilgisayardan ya da akıllı telefonlardan bu harita açıldığında evimizin ya da iş yerimizin yakınlarında pozitif vaka var mı yok mu öğrenmek mümkün oldu.

Evde karantinada olan positif vakaların evlerine bir kutu bırakıldı. Kutudaki cihazlar yardımıyla hasta evden çıkmadan doktoru ile konuşup muayene olabildi.

Sokaklara bankamatik gibi test kulübeleri kuruldu. Otoparklara test istasyonları, çadırları yerleştirildi. Bu noktalarda hemen insanlardan örnek alınarak test yapılmaya ve netice positif ise derhal durum şahsa  bildirilerek  gereken tedavi uygulanmaya başlandı. 

Devlet korona virüs ile mücadelede fikirleri olanlara fırsat verdi. Bazı kuruluşları bizzat görevlendirdi. Bu girişim 3 ana noktada toplandı.

1-    BULAŞMAYI ÖNLEME: Rehovot kentinde buluna Soapy Care LTD şirketi etkin bir el yıkama istasyonunu yapmayı başardı. Bu istasyonda virüsü hemen öldüren özel bir bitki özü kullanıldı. İsrail Uzay Ajansı mühendisleri geliştirdikleri ultraviyole ışın teknolojisi ile virüsü daha kolay ve daha etkin bir şekilde yok etmeyi başardılar. İsraelli şirket Tappoah Payis ve Emek Hafer birlikte yürüttükleri çalışma ile 3G yazıcıları yardımıyla yapılan ve çok etkin yüz koruma maskelerini üretmeye ve hatta Afrikaya bile  göndermeye başladılar.

2-    TEST: Daha fazla Koronavirüs vakasının tespiti için yöntemler geliştirilmeye başlandı. İsrail savunma bakanlığı Tel Aviv’de bulunan Vocalis Health şirketi ile virüsün ses izini bulmaya çalışıyor. Her hangi bir kişi telefonda konuştuğunda korona pozitif olup olmadığı bu sayede tespit edilecek ve daha sonra da izlenebilecek.  Bu çalışma ile korona hastalarının ses analizi ile teşhisi ve izlenmesi çok kolaylaşacak. Ayrıca Herstliya’da kurulu yapay zeka çalışmaları yürüten İsrail Şirketi Diagnostics.ai daha az personel ile daha çok test yapma imkanlarını geliştirdi ve bu teknoloji İngiltere’de de kullanılmaya başlandı.

3-    AŞI : İsrail Biyolojik araştırmaları enstitüsü (IIBR) İsrail hükümeti tarafından COVİD-19 aşısını bulmak için görevlendirildi. Enstitü çok yakında deneysel testlere başlayacağını duyurdu. Öte taraftan Weizman Enstitüsü koronavirüs ile mücadelede kullanılmak üzere çok gelişmiş bilgisayar teknolojileri kullanarak laboratuvar ortamında üretilecek antikorlar üzerinde çalışıyor ve bu konuda katkı sağlıyor.  

Yeni sizin anlayacağınız bedava şöhret yok. Çalışan akıllı insanlar buluyorlar, geliştiriyorlar ve çok çalışarak üretiyorlar.

İsrail bu çalışmaların semeresini almaya başladı. Son 3 gündür iyileşen hasta sayısı yeni vaka sayısını geçti. İsrail krizi kontrol altına almayı başardı.

İsrail ile yaklaşık nüfusu olan ülkelerdeki ölüm sayıları karşılaştırıldığında  karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

Belçika      11.450.000          5453
İsviçre         8.508.000          1344
Avusturya   8.900.000            443
İsveç        10.223.000           1511
Portekiz    10.291.000            687
İsrail           9.200.000           158

Beezrat Haşem Pazar günü İsrail yeniden çalışmaya başlayacak. % 15 gibi açılıyoruz. Okullar yuvalar henüz kapalı. Lead lead, sıra yavaş yavaş hepsine gelecek. Tedbiri elden bırakmadan açılacağız.

65 yaş üzeri henüz işe gidemeyecek. Ancak 100 metre evden uzaklaşma sınırı 500 metreye çıkarıldı.

İsrael’de markete kasaba telefon açıp siparişi birkaç saat sonra eve getirtmek imkânı yok. Ama bu zor süreçte İsrail savunma Kuvvetleri (IDF) 9 milyonluk bu küçük ülkede 2,5 milyon adet koliyi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdılar. O 18-19 yaşında aslan parçası çocuklar sabahlara kadar koşturdular, yerlerde kaldırımlarda biri birilerinin üzerine başlarını koyarak uyudular. Gönüllü kuruluşlar kendi aralarında organize olup masrafları da ceplerinden karşılayarak yardım kolileri hazırladılar, çiçeklere kadar, Shabbat mesajlarına kadar doldurdukları kolileri ihtiyaç sahiplerine götürdüler.

Bir de evlatlar, anneleri  babaları sokağa çıkıp tehlikeye maruz kalmasınlar diye her ihtiyacı onlara ulaştırdılar, emeklerimiz helal olsun yavru kuşlar…

Ve en son sözüm sana korona belası. Bu topraklara bulaştığın için sana dünyayı zindan edeceğiz. Bu güne kadar 158 canımızı aldın. Sonun bizim elimizden, İsrail oğullarından olacak. Seni son virüsüne kadar temizleyeceğiz ve tarihe gömeceğiz…

Esen kalın…

Aaron Baruch (Ankaralı)

4 yorum:


 1. İsrael’de markete kasaba telefon açıp siparişi birkaç saat sonra eve getirtmek imkânı yok.MUKKEMEL YAZI, BILGINIZESUPER SAL MARKETTE 65 YAS USTUNE 48 SAATTE ONLINE SIPARIS EVE GETIRTILIYOR. , MARKETIN GIDA PAKETINE GORE . YAYNOT BITAN MARKETTE SAHSEN 4 GUN ICINDE OZELLIKLE ET DAGTIMI OZEL ANBALAJ VE BUZ ICINDE ,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben süpersale sipariş verdim. 14 gün sonra getirebildiler.

   Sil
 2. Avraam'ın torunları, biz hashem ile olduğumuz sürece Hasemin ışığı her yerimizi aydınlatacak ve sonsuz berahasını bizlere sunacaktır.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.