4 Nisan 2020 Cumartesi

MOSSAD VE KORONA
Bütün dünya gibi İsrael’de korona belasına karşı bir savaş veriyor. Elbette bu savaşta en önemli silah tıbbi malzeme…


Dünyada hiçbir ülke CoVit19 virüsünün yarattığı böylesi bir pandemiye hazır değildi. Ancak 17 yıl evvel Uzakdoğu ülkeleri akut solunum yolu sendromu  SARS- severe acute respiratory syndrome” virüsüyle karşı karşıya kalmıştı. SARS koronavirüsü (SARS-CoV) 2003 yılında tanımlanmıştı. Misk kedilerinden veya yarasalardan gelen bir hayvan virüsü olduğu düşünülmektedir. Başlangıç noktası Çin’in Guangdong eyaletidir. Dünya çapında 8 bin kişiye bulaşmış ve 800 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bu salgın uzak doğu ülkelerine böylesi bir pandemide neler yapılması gerektiği konusunda bir hayli tecrübe kazandırdı.

Japonya’da ilk CoVit19 vakası 15 Şubatta görülmesine rağmen bu gün (04.04.2020) toplam vaka sayısı 2935 ve ölü sayısı sadece 69’dur. (Japonya’nın nüfusu yaklaşık 130 milyondur.) Aynı şekilde Güney Kore’de ilk vaka 15 Şubatta görülmüş, bugün (04.04.2020) toplam vaka 10.156 olup total ölüm sayısı 177’dir. Güney Kore’de salgın 12 Marttan sonra kontrol altına alınmış ve ortalama günlük yeni vaka sayısı 100’lere hatta 80’lere inmiştir. (Güney Kore’nin nüfusu yaklaşık 39 milyondur.)

Ne Avrupa’nın ne Amerika’nın böyle bir salgında neler yapılması gerektiği, önceden neler hazırlanması icap ettiği hakkında bir fikri yoktu. Elbette İsrael’de aynı durumdadır. Hiçbir ülkede tıbbi maske, önlük, gözlük, ilaçlar veya ham maddeleri, dezenfektanlar,  en önemlisi suni solunum cihazları ve bunları kullanacak personel bu salgınla başa çıkabilecek düzeyde olmaktan çok uzakta. İşte tam bu noktada MOSSAD devreye giriyor.

Yukarıda adını saydığım ya da saymadığım CoVit19 savaşında ihtiyaç duyulan malzemeler elbette bu gün bütün dünyada bulunamıyor. Neredeyse her ülke bu malzemelerin ihracatını yasaklamış durumda. En çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında suni solunum cihazları gelmekte. Dünyanın en büyük otomobil üreticileri, Türkiye’de Arçelik, İsrael’de demir kubbeyi yapan Refael firması ve başkaları şimdi bu cihazı yapmaya soyundu.

İtalya ve İspanya’da suni solunum cihazları yaşlılardan sökülerek gençlere takıldı. O zavallılar boğularak öldüler. Kimin yaşayacağına kimin öleceğine doktorlar karar veriyorlardı. Dünya bu görüntüleri kolay kolay unutamayacak.

MOSSAD yetkilisi “dünyada suni solunum cihazları eksikliği yüzünden ölüyorlar, İsrael’de bu olmayacak” dedi.  Tel-HaŞomer hastanesindeki toplantıda MOSSAD yetkilisi “diğer ülkelerin sipariş ettikleri ekipmaları elde etmek için bağlantılarımız var” şeklinde bir açıklama yaptı. MOSSAD sağlık sistemini kurtarmak korona savaşında eksik olan donanımı sağlamak için bu ülkenin bu en büyük savaşında üstüne düşeni her zamanki gibi fazlasıyla yapıyor. Belki neler yaptıklarını hayatta kalanlar yıllar sonra öğrenecekler.

Bizlerin şu anda bildiğimiz ilk etapta 100 bin, sonra 400 bin test kitinin MOSSAD tarafından İsrael’e getirildiğidir. Bunların hangi ülkelerden getirildiği bilinmiyor. Ancak açıklamalarda “diplomatik ilişkilerin zayıf olduğu ülkelerden” deniyor. Sanki “Birleşik Arap Emirlikleri” işaret ediliyor ama bilemeyiz tabii. Ancak bir başka skandal habere göre ilk gelen 100 bin kit yanlış gelmiş. MOSSAD “ne istedilerse onu getirdik” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kombine bir orduyu yöneten H. Sekiz gün öncesine kadar suni solunum cihazını neye benzediğini dahi bilmiyordu. Başbakanlık ve sağlık bakanlığı önümüzdeki günlerde İsrael’in ihtiyacı olan listeyi masaya koymuş bulunuyor. Listede tam 130 milyon kalem malzeme var ve bunlar şu anda hiçbir ülkede resmen satılmıyor. MOSSAD bu malzemeleri tedarik edip ülkeye getirmesi gerekli. Çok değişik bir savaş bu…

İnsanların üstüne düşen, ülke bu savaşta pozisyon alana kadar koronaya yakalanmamaktır.  Savaşçılara (sağlıkçılara) zaman kazandırmalıyız. Bu koronaya ve zamana karşı bir savaş. Sağlıkçılar günler ilerledikçe, malzemeler ülkeye geldikçe daha donamlı, daha tecrübeli ve daha başarılı olacaklar. Sonunda ilaç ya da aşı bulunacak ve dünya bu beladan kurtulacak. Ancak savaşın sonunu görebilmek için hayatta kalmalıyız.

Her savaşta senaryolar hazırlanır. Korona savaşında MOSSAD’ın İsrael için hazırladığı senaryoya göre Mayıs sonunda İsrael’de toplam 1 milyon vaka olacak. Hastalarla başa çıkabilmek için 10 bin suni solunum cihazı o tarihten evvel hazır edilecek. Bunun yanında 50 milyon korona ilacı, 700 bin cerrahi maske, 2 milyon tulum ve gözlüğe ve başka malzemelere ihtiyaç var. MOSSAD tugay komutanı H. Diyor ki:
“Dünyada insanlar donanım ve malzeme eksikliği için ölüyorlar ama İsrael vatandaşlarının hiçbir şeyi eksik olmayacak.”

Kolay gelsin MOSSAD, ülkenin sana şimdi her zamanki gibi çok ihtiyacı var ve güvenimiz sonsuz… Yolunuz kolay olsun, açık olsun, yaradan sizlerle olsun…

Bütün bu donanımı kullanarak kendi canlarını ortaya koyan İsrael’de ve tüm dünyadaki sağlık çalışanlarını yürekten kutluyorum, teşekkür kelimesi yetmiyor, bütün dünya sağlıkçılara MİNNETARDIR.  Yaradan sizleri korusun. AMEN…

Bu uğurda bütün dünyada hayatını kaybeden sağlıkçılara ve diğer personeleTanrı rahmet eylesin, yolları ışık mekânları cennet olsun. AMEN…

Aaron Baruch (Ankaralı)


Kaynak:

World Health Organization - https://www.who.int/ith/diseases/sars/en/
Ilana Dayan röportajı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.