21 Ağustos 2021 Cumartesi

BUNU NASIL BAŞARDINIZ?

 

  Haziran ayının başında İsrail’de 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi ve çok partili bir koalisyon hükümeti kuruldu. İsrail devleti kurulduğundan beri her zaman koalisyon hükümetleriyle idare edildi. Ama ilk defa bir Arap partisi koalisyona girdi. Buna sebep olanları bir İsrail vatandaşı ve Yahudi olarak asla affetmeyeceğim.  İsrail Yahudilerin ülkesidir. Ayrımcılık ise ayrımcılık, ben buyum, kırk yıllık Kani olur mu Yani….

  İsrail Parlamentosu'nda Filistinlileri temsil eden Arap Milletvekili Ahmed et-Tıybi'nin başkanlığında düzenlenen bir oturum sırasında, Bibi’ye yakınlığı ile bilinen Milletvekili Itamar Ben-Gvir arasında sözlü tartışma çıktı. Ben-Gvir, et-Tıybi'ye "Suriye Parlamentosu üyesi olması gereken bir terörist" dedi. Et-Tıybi Knesset güvenliğine Ben-Gvir'i Knesset'ten kovmaları talimatını verdi. Kim kimi nereden kovuyor, bakar mısınız? Güvenlik güçleri, çıkmayı reddeden Ben-Gvir'i Knesset'ten yaka paça dışarı çıkarttı. Bunu da gördük, bunu da yaşadık ne yazık ki. Yahudiler;  bunlar iktidarda kalırsa ve biz Yahudileri (haz ve şalom haz ve halila) ülkemizden kovmaya kalkarlarsa şaşırmayın. Perşembe’nin gelişi çarşambadan belli olur.

  Bu yamalı koalisyon iktidara gelebilmek içim 21 yıldır iktidar yüzü görmeyen aşırı solcu Meretz partisi de Arap Raam partisi ile birlikte iktidarda şimdi. “Bölelim ülkeyi diyor, yarısı Filistin olsun yarısı İsrail…”

  Ben bunun için mi aliya yaptım? Sebep olanlara yazıklar olsun. Batsın sizin solculuğunuzda, anti ayrımcı görüşlerinizde… Hatta batsın bu kadar demokrasi… Eksik olsun…

  Bu yamalı iktidar idareyi eline aldı 15 senedir sessiz olan Hizbullah İsrail’e roket atışı yapmaya başladı.

  Bu yamalı iktidar iş başına geçti Arap yerleşim yerlerine 54 milyar şekel bütçe ayrıldı. Bibi zamanında “emeklilere zam yapılmıyor, yeni hastane yapılmıyor, bütün paraları haredilere harcıyorlar” diyen solcu seçmenler buna ne diyorsunuz, memnun musunuz?

  Bu yamalı iktidar ülkede 0 noktasına gelen koronayı bakın ne hale koydu? Geçen hafta sonu 41 kişi koronadan öldü. Ondan evvelki hafta 26 kişi. Havaalanlı hala kontrol altına alınamadı. Karantinaya alınması gerekenler havaalanından kontrolsüz bir şekilde evlerine gönderiliyorlar. Onlar da trene biniyorlar. Sonuç; gündelik vakalar 8 bine dayandı. Rekor üstüne rekor. Hastaneler hasta kabul edememe noktasında. Aşı anlaşmalarını bozdular, üçüncü aşıya geç başlandı. Hepimizin hayatı tehlikede. ABD İsrail’i kırmızı ülke ilan etti. Değişiklik isteyenler, al sana değişiklik, memnun musunuz?

  Bu canım ülkeyi, herkesin imrenerek baktığı benim güzel memleketimi 2,5 ayda ne hale soktunuz? Bunu nasıl başardınız? Sizin yüzünüzden koronadan ölenlerin ve ölecek olanların eli yakanızdan düşmeyecek, bunun hesabını ne bu dünyada ne de öteki dünyada veremiyeceksiniz.

Yazıklar olsun.

Aaron Baruch  (Ankaralı) 


12 yorum:

 1. SAYIN BARUH HOCAM . ONCE ARAP PARTININ KOALISYONDAKI DURUMU ELE ALALIM ,ISRAEL TARIHINDE ONCEDEN EHUS OLMERT SAG HUKUMETINDE ARAP MACDALLA BAKANDI. BU SUPRIZ DEGIL ISRAELDE ALTERNATIF HUKUMET KURULMASAYDI . NATANYAHU BIZI 5-6-7 SECIME SURUKLERDI, NATANYAHU IKTIDARI BRAKIP SECIM TERCIH ETTI COGUNLUK ALIP HAKIM SAVCI DEGISTIRIP DAVALARI ONCE ADLIYEYE HAKIM OLMAK ISTEDI GANTZLA OLAN DONEMLI BASBAKANLIKTAN VAZ GECIP SECIM ARIYARAK PARTISINI MUHALEFETE SURUKLEDI LIKUD IKTIDARINA SON VERDIRDI .4 SECIM ENCOK REY ALAN NATANYAHU 61 COGUNLUK BULUP KOALISYOM KURAMADI YILLARCA DEVLET ICINDE DEVLET YAPTIGI HARIDILER DISINDA ONUN SOZUNE KANAN TEK KOALISYON ORTAGI BULAMADI . ONUNSECIME KOSTURDUGU BEN GVIR VE SMOTRICH . NATANYAHUNUN . MANSUR ABBASLA KOALISYONUNA KARSI GELIP NATANYAHUNUN KOALISYON ICIN ABBASA VERDIGI VADLERE ONAY VEMEYIP ONU MUHALEFETE SURUKLEDILER. NATANYAHU GERCEK ILK ASIYI ISRAELE GETIRTI FAKAT ONUNDEVRINDE 6040 KISIDE KORONADAN HAYATINI KAYBETTI SAYIN ARON HOCAM OKURLARA NEDEN NATANYAHUNUN ORTAGI HARIDI LIYSMANIN GECEN MART AYINDA BROKLINDEN KORONALI HARIDILERE ISRAELE GIRIS IZNINI KOALISYON MENFAATI ICIN VERIP KORONAYI ULKEYE SOKTUGUNU BELIRTMIYORSUN . 2 AY GOREVDE OLAN HUKUMETTE KI I KURMAY BASKANI ISRAEL SAVASLARINDA YER ALAN 9 GENERAL VAR . NEDEN OKURLARA 2 AYDA OCAKTAN EMEKLI MASININ 3750 SEKELDEN BASLIYACAGINI NATANYAHU DEVRINDE 12 YILDA YASLILARA SADECE 6 SEKEL ZAM VERDIGINI .DOGUM YAPAN HANIMLARA % 15 EK ODEME KARARI ALDIGINI 45 YAS ALTI CALISMIYANLARA DEVLET ODEMESINI KESTIGINI 130000 ACIK IS YERINE GIDIP BUGUN ISSIZLIGIN % 10 ALTINA INDIGINI DEVLETTEN HEDIYE PARA VERILMEDIGINI .. KOSHER REFORMU ILE BUGUNE KADAR SADECE HARIDILERINELINDEKI KOSHER IZNININ SIYONI DATI DIN ADAMIDA VE SEHIR RAVI VEREBILECEGINI , BUNUN HAYAT ARTISINDA FIYAT INDIRECEGINI , TRUMPA ASIRI BAGLILIGI ILE BIDEN HUKUMETINI KIZDIRAN NATANYAHUNUN BIDEN VE DEMOKRATLARDA ISTENMIYEN KISI OLUP YENI HUKUMETIN BIDENLE ILISKILERINI . RABANUTTA YILLAR SUREN HARIDI PARTILERIN TEMSIL EDEN HARIDI DIN ADAMLARI YERINE SAVASAN ASKERE GIDEN SIYONI DATILERIN GOREV ALACAGINI ,BELIRTMEDIN SAYIN BARUH HOCAM NATANYAHU HIZMET ETI TESEKKURLER ONA IOYI SIHATLI BIR EMEKLILIK DILEYELIM HEPIMIZIN YETISTIGI GERCEK LIKUD PARTISI BEGIN GINI BIR LIDER SECIP GERCEK LIKUDU GORMEK AMACIMIZ BIZ BIBIST DEGILIZ BIZ LIKUD JABOTINSKY BETAR BEGIN IDOELEJISIYLE YETISTIK M BIZIM LUGATTA NATANYAHUNUN YAPTIGI GIBI HAMASA HARAC KATAR PARASI VEREREK SESSIZLIK ARAMA . HAMAS ATESE BASLAR HAMAS KESER YOK , SAYIN HOCAM BU HARAC PARA ARKASI 2AY ONCE 2MILYON ISRAELLININ TELAVIV DAHIL SIGINAKTA HAMAS FUZELERTINDEN KORUNDUGUNU UNUTMADIK .SAHSEN KUZEY VATANDASI OLARAK NATANYAHUNUN 12 YIL ROKET FUZE SALDIRISI ALTINDA BRAKTIGI GUNEY VATANDASI OLMAK ISTEMEM .. SAGLIKLA KAL BARUH HOCAM .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Komutan, dün koronodan kaç kişi öldü? O ölenler için bu yazdıklarının faydası ne?

   Sil
  2. DELTA MUTASYONU HAZIRAN AYI ONCESI ULKEYE GIRDI. DUN OLENLERE RAHMET DILERRIM HUKUMET ASILERI GETIRTI 1 MILYON KISI ASI OMUYORSA ARAMIZDA ISE SUC KIMIN ESKI REJIMDEDE 6404 KISI KORONADFAN OLDU,, ASILAR GELDI DURUM DUZELDI . HER AY YENI MUTASYON CIKIYORSA TEK COZUM SIMDILIK ASI . 1MILYON KISI AILANMADAN BUNU ONLUYEMEZSIN . VE HOCAM GELECEKTE HER 4-5 AY YENI ASYA HAZIR OL BU TEK COZUM SU ANDA

   Sil
 2. BIBI SEVERLERE ORTAGI HARIDI SAS PARTISI LIDERI DERI . YENI HUKUMETTEN YETERLI PARA ALMADIGINI PARTISININ EKENOMI ZORLUGU ICINDE OLDUGUNU . BIBI SEVERLER VE SAS UYELERINDEN 2300 SEKELE KADAR MAKPUZLU YARDIM TEBERRUSU RICA EDIYOR . YARDIM SEVERLER SASHARIDI PARTISI SITESINDEN ORTAKLARINA YARDIM EDEBILIRLER DERI SEVAP VE DUANIN BAGIS YAPANLARA GARANTI OLDUGUNU VAAD ETTI ,

  YanıtlaSil
 3. Bu koalisyınu sevenler ve onaylıyanlar bundan böyle Arap'ların Knesset'en Yahudi milletvekillerini kovma hakkı mı verecekler? Sen Arap'ın Yahudi Milletvekilini Knesset'en kovması için mi savaştın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SAYIN HOCAM ARAP ABBASI PARTISINDEN AYIRTIP KOSTURAN NATANYAHUDUR BALFURDA 4 DEFA ZIYARET EDEN ABBAS NATANYAHU HUKUMETINDE YER ALACAK TI . NATANYAHU NUHALEFETTE ISE ONU GIT LUTFEN BEN GVIR VE SMOTRICHE SOR NEDEN ABBASLI NATANYAHU HUKUMETINE ONAY VERMEDILER

   Sil
 4. O Arap'ın Golani askerini nasıl taciz ettiği videoları gördün değil mi? Hiç mi yüreğin acımadı? O aslan parçası askerin üzerine yürüyebilme cesaretini ona verenleri asla affetmeyeceğim.

  YanıtlaSil
 5. O ARAP AHMETT TIBIDIR ODA NATANYAHU GIBI MUHALEFETTE HUKUMETE KARSI KINESETTE GUVENSIZLIK OYU VERIR AHMET TIBININ ARAP BIRLIGI PARTISI MUHALEFETTE HOCAM IKTIDARDA DEGIL

  YanıtlaSil
 6. Değerli Aaron Baruch yine gündeme dair mükemmel bir makaleye imza attın...Ellerine sağlık..Bu hükümet ve bu hükümete destek veren herkes Israel düşmanıdır.Baslarda bilmeden salt değişim adına isteyenlere değil sözüm..Bu garabet ve hiyanetlere rağmen dstek verenler ihanete ortaktır.. Demokrasi diyerek gecistirilemez...

  YanıtlaSil
 7. Aron efendi sen mi Bibi ile memleketi kurtaracaksın.Sana bir tek sorum var büyük sionist sen bu memlekette Birgül askerlik yaptın mı?

  YanıtlaSil
 8. Ne dostum Aaron Baruch ne de tanimadigim IS KALVO ile hemfikirim.
  Demokrasilerde halk memleketi idare edecekleri secer. Cok partili demokrasilerde hukumet kurma isi en fazla milletvekili cikaran partinin baskanina verilir ve o da mecliste ekseriyeti sagliyabilecek kadar milletvekili olan parti veya partilerle koalisyon kurar.
  Ne yazik ki ardarda yapilan secimlerde, benzer ideolojileri olan partilerin bir araya gelecegi bir hukumet kurulamadi. Yaraticiligi ile bilinen Israel, dunyada benzeri olmiyan bir anlasma ile, iktidarda olan Likud'u ve Israel tarihinde en uzun sure basbakanlik yapan Natanyahu'yu iktidardan indirdi. Hukumeti en sagci ve en solcu bilinen partiler bir araya gelip hukumeti kurdu. Bu bir basari mi yoksa politik bir dalavera mi? Zaman gosterecek.
  Dunyanin butun demokrasilerinde, iktidara gelen her yeni hukumete 100 gun sure taninir. Biz daha 2 hafta gecmeden yeni hukumeti hirpalamaya basladik. Biraz sabir. Unutmiyalim ki degisik sular ile degisik yaglari temsil eden partiler bir araya gelip hukumeti kurabildiler. Tabiat kanunudur. Su ve yag, ne yaparsan yap birbirlerinden ayrilir. Bir bardaga hepsini koyup kasikla cevirirsek sanki the sivi olarak gorunur goze. Kasigi cevirmeyi durdurdugun andan cok kisa bir sure sonra su ve yag birbirinden ayrilir. Bakalim bu hukumet, mevcudiyetini devam ettirmek icin ne kadar zaman kasigi cevirmeye devam edebilecek.
  Ister 4 sene sonra, ister simdiki hukumet duserse ve yeni secime gidilirse, halk kimi secerse buna saygi gostermememiz gerek. Likud'un parti uyeleri Bibi'yi parti baskani olarak secerse ve secimlerde de Likud yeni koalisyonu kurabilirse, ve de Bibi Basbakan tayin edilirse buna saygi gostermek gerekecektir. Demokrasi budur.

  Bu memleketi tehlikeye sokacak davranis, kardes kavgasina sebep olabilecek kutuplasmaktir. Bundan kacinmamiz lazim.

  YanıtlaSil
 9. Bakin eger israel de bir gun kardes kardese kalkacaksa bu kesinlikle simarik ve acgozlu dinci partilere verilen cok fazla siyasi guc ve vok para sebebi ile olacaktir.
  Ayrica İsrail özgur bir ulke zaten degildir eger ben cumartesi gunu bir yerden baska bir yere ozel aracim yok diye seyahat edemiyorsam ve yine eger aracim varsa bile butun ulke halkinin ortak mali olan bir yoldan sirf datiler istemiyor diye gecemiyorsam ve yine eger istedigim sekilde evlenemeyip turlu turlu oyuna basvuruyorsam inanin hu ulke halkinin butun fertlerine esit davrânmiyor demektir ve bu eger ler o kadar cokturki bahsetmekle bitmez genclere yapilan esitsiz askere alma yada almama bazilarinin istedigi yasta universiteye gidebilmeleri yada neredeyse cocuk yasta evlenmeleri gibi daha onlarca sey sayabilirim.
  Bumu vatan sevgisi evlilik olum gida yonetimi ve gencleŕin ustune bindirilen haksiz rekabeti gibi temel degerleri bir zumreye taniyacan digerlerine koyver gitsin, bu özgürluk ve eşitlik degil bosverin gitsin.
  Ayrica zaten butun siyasi partilerin ve siyasetcilerin ortak ozelligi sadece kendi iktidarina ve cevresinin refahina baktigi bir gercekken kim takar ona oy vermeyeni ve kim takar ulkeyi, aslolan daima başta olabilmek ve bunu surekli yapabilmenin yolunu aramaktir, vatandas figurandir. Saygilarimla

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.