28 Ağustos 2019 Çarşamba


ISRAEL İŞTE BUDUR….

Değerli okurlar;
Bu gün bir ileti aldım. Okudukça gözlerim dolmaya başladı, duygularım tavan yaptı. Sözü hiç uzatmadan aynen yayınlıyorum.


Sevgili Pala,

Şu an Hertzliya deniz kıyısında, güneş batışında, denizden yeni çıkmış vaziyetteyim. Düşüncelere dalmış ve sana bu yazıyı, anonim kimlikle bütün yahudi kardeşlerimle paylaşman için yazmaya karar verdim. 

Denizdeyken aklımdan aynı anda yüzlerce düşünce geçti. Beni iyi tanıdığın için, söylediklerimi ne dini ne de milli bir kimlikle yazmış olmayacağımı bilirsin.
Üstelik hem “kendine göre” değil, uluslararası normlara göre zirveyi yaşamış, hem de “kendime göre” dibin dibini görmüş biri olarak yazıyorum bu düşüncelerimi. Düz bir hayat yaşamış biri olarak değil. Temenni ederim ki tüm Yahudi kardeşlerim bu yazıyı önyargısız okurlar ve Israel’in ne demek olduğunu bir de bu açıdan değerlendirirler.  


Israel ne biliyor musun kardeşim? Hayat seni ortada bıraktığında, tek başına, ya da kalabalık ailenle, “beni daha önce hiç sevdin mi ?” Demeden sana kucak açan, taa eski atalarından sana miras kalmış evindir. Dilediğin an gelirsin buraya kimse gel ya da gelme diyemez sana, demez. Böyle inşa edilmiş. Geldiğinde kimse bu nereli demez. Adım atar atmaz, tanıdığın bir bayrak var gönderde. Önceden sevsen de sevmemiş de olsan de seni kabulleniyor toprak. Bayrak, ne ismini soruyor sana, ne inanç, ne de bugüne kadar kim olduğunu. Israel nedir biliyor musun? 40 yaşında yeniden doğabilme şansıdır kardeşim. İsmin ne olsun istiyorsan o olabilir. Özgürlüktür israel. Kimse sana öyle olmalısın böyle yapmalısın demez. 

Gelir gelmez kim olursan ol, cebine harçlığını koyan baba gibidir, kalacak yerin yoksa sana kucak açan anne koynudur. Sokakta otururken, insanların neyin var diye sorduğu, bayramda gidecek yerin yoksa sana her evin açık olduğu, hatta o evlerde atalarının binlerce yıllık mirasına yakışır, Avram Avinu’nun evinde gibi ağırlandığın yerdir israel. Ömrün boyunca gelmemiş olsan, o var olduğundan beri seni bekler. Defalarca aldatsan gitsen, her geldiğinde üzerini, kusurlarını örter. 

Sana kimsenin, burası bizim memleketimiz git buradan diyemeyeceği tek yerdir ulan Israel! Bütün dünya üzerine gelse, ana kucağı gibi seni sarar, kimselere vermez kollardır. 

İlk geldiğinde kızarsın, şaşırırsın, anlamazsın onu. Ne çok sevildiğini bilmeyen çocuk gibi. Hayatı haytalık eğlence olarak görenler içindir aslında ama anlamazsın :) eski alışkanlıklarını özlersin.  Mc Donalds’ı özlersin de, annenin çocukken yaptığı dolmadır ve aslında onu özlersin ama unutturulmuşsundur. Böyle bir şeydir işte Medinat Israel, ama zamanla idrak edersin.

Aslında âşık olduğun kadın gibi, hep eleştirir şikâyet edersin ama gitme ihtimalinde anlarsın ayrılığın ne demek olduğunu. Oysa o seni asla hiçbir koşulda terk etmeyecek bir sevgilidir. İsrael nedir biliyor musun kardeşim? Sadece sen olarak bile asla korkmayacağın, korkutulamayacağın vatandır. Vergi öderken canın acımayan, askere çocuklarını gönderirken ne olursa olsun değecek olan aşktır asıl evlattır.

İnsanların kaba göründüğü, bağırarak konuştuğu, zor bir hayattır, lakin burada kimse kimseyi kesmez doğramaz, öldürmez tecavüz etmez, çok istisnai durumlar dışında her karışı evin kadar güvenli dünyadaki tek ülkedir israel.

Denizi kimse satın alamaz burada, ister cebin delik olsun, ister milyonlara karış, aynı suda yüzersin ve kimse kimseyi yargılamaz varlığıyla ya da yokluğuyla burada. 
İnan deneyimlediğim için söylüyorum, bu ülkede aç uyumanın imkânı yoktur. Nereye gitsen bir ekmek arası falafel ya da ne varsa koşulsuz alıp utanmadan yiyebileceğin kendi mutfağındır Israel.

Israel görmeden anlaması mümkün olmayan, içinde yaşarken dahi anlaşılmayan, lakin bir durup düşündüğünde, çocukluk aşkın olduğunu anladığın, sana, sadece sana ait olan, adla seni aldatmayacak olan çocukluğundaki saflıkta aşktır kardeşim.
Bu yazıyı  gözden geçirmeyeceğim, imla hatalarını bile düzeltmeyeceğim eğer varsa, çünkü gönlümden koptuğu gibi yazdım, edit etmek istemiyorum. Bu saflıkta yazdım, bu saflıkta okunsun.

İşte böylesine doğaldır Israel, ve burada yaşamak kardeşim.

Lehayim

Evet dostlar, Israel işte budur. Bunu Bu topraklarda yaşamayan bu kadar duygulu yazamaz ve okuduğunda da bu kadar duygulanamaz… Neden diye sormayın, ben de bilmiyorum, belki havasından, belki suyundan belki de bu topraklara gelince kanında zaten mevcut olan 3000 yıllık Israeloğlu genlerinin uyanmasındandır...…

Sana da Lehayim değerli yazar…Aaron Baruch


1 yorum:

  1. COK GUZEL IFADE ETTIN AYNEN MEDINA ASKI HIC BIR SEYE BENZEMEZ DUAMIZ HEP ISRAELLE BERABERDIR

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.