22 Ağustos 2020 Cumartesi

CUMHURBAŞKANI MÜJDEYİ PATLATTI
İki gün evvel TC. Cumhurbaşkanı Sn.Erdoğan Türkiye’ye çağ atlatacak bir müjdeyi Cuma günü (21.08.2020) açıklayacağını duyurdu. Türkiye Cuma günü haberlere kitlendi ve cumhurbaşkanımız haberi patlattı. 

“Karadeniz’de doğalgaz bulundu…”

Arkadaşlar ben 70 yaşımı biraz geçtim, ama çok fazla eskilere gitmeden sadece AKP döneminde Türkiye’de petrol bulunduğu müjdelere şöyle bir baktım, 10 kereden fazla… İşte size kaynaklarıyla tarihleriyle bir bir özet:

1- Hürriyet Gazetesi: (9 Eylül 2004)  Akçakoca açıklarında doğalgaz bulundu. TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç Akçakoca açıklarında ekonomik ve ticari doğalgaz bulunduğunu, yılsonuna kadar ciddi yatırımlar yapılarak doğalgazın karaya çıkartılacağını bildirdi. 

2- Demirören Haber Ajansı: (26 Kasım 2006) TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona gelindiğini açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını duyurdu. 

3- Anadolu Ajansı: (20 Mayıs 2007) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Akçakoca açıklarında çıkartılacak doğal gazın Türkiye konutlarında tüketilen doğalgazın % 10’unu karşılayacağını bildirdi. 

4- Sabah Gazetesi : (26 Ağustos 2007) Müjdeli haber önceki gün Mecliste Cumhurbaşkanlığı 2. Tur oylaması yapılırken geldi. Müjdeli haberi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler verdi. 

5- Sabah Gazetesi: (15 Mayıs 2009) Sakarya’da doğalgaz bulundu. Kaynarca ilçesinde TPAO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede sondaj çalışmaları başlatıldı. 

6- Anadolu Ajansı: (17 Haziran 2010) TPAO’nın Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü sondaj çalışmaları sırasında 1600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu açıklandı. 

7- Anadolu Ajansı: (29 Mart 2011) TPAO’dan Akçakocadaki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi. TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, günlük 250 bin metreküp olan doğalgaz üretiminin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi. 

8- Bakan Taner Yıldız: (25 Ağustos 2012) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Hakkâri civarında önemli petrol bulgusuna rastlandığını ancak terör nedeni ile aramaya başlanılamadığını söyledi.

9- Milliyet Gazetesi: (10 mart 2013) Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon-Mobil, Shall, Chevron, Total, ve başka küresel oyuncular bölgeye akın etmesi Karadeniz’de petrol var tezini güçlendiriyor. 

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: (29 haziran 2020) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  “TPAO kendi imkanları ile sondaj yaparak Akçakoca’da doğalgaz rezervi yakaladı” dedi. 

Petrol bulundu haberleri yeni değil. Şöyle bir baktım, ilk petrol müjdesi 24 Ekim 1939’da verilmiş. Yeni Mersin Gazetesi Çorum’da Petrol bulunduğunu bildirmiş.

Bunlar benim bulduklarım. Ama çok daha fazlaymış.  Dün gazeteci Deniz Zeyrek “2003 yılından beri 30 kez petrol ya da doğalgaz bulunduğu haberi verilmiş, üşenmedim saydım” diyor dünkü paylaşımında, ve şöyle devam ediyor:

“Üşenmedim saydım, 2003 yılından beri değişik bakanlar ve başbakan en az 30 kere Anadolu’nun değişik yerlerinde ya da denizlerde petrol veya doğalgaz bulunduğuna dair bilgiler paylaşmış. Bazı haberlerde Türkiye’nin 4o yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar ifadesi dahi kullanılmış.”

Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan üretimin 2023 yılında başlayacağını müjdeledi(!) Tam da seçim yılı. Olasıdır ki “bu doğalgazı önce sıvılaştırıp büyük tanker gemilerle Akdeniz’e göndereceğiz, doğalgazımızı pazarlayabilmemiz için Kanal İstanbul şart oldu artık” da diyeceklerdir. 

Her şeyden önce derin denizlerde bulunan petrolün ya da doğalgazın çıkartılıp kullanılabilir hale getirilmesi öyle iki üç senede başarılabilecek bir iş değil. Bana pek inandırıcı gelmedi, hatta hiç inandırıcı değil. 

Bir de ne geldi aklıma biliyor musunuz? Acaba Sn. Erdoğan’ı da birileri kandırıyor mu? Malum, daha evvel de “kandırıldık” demişti. Sakın yine kandırmış olmasınlar? 

Esasında Türkiye halkı memleketimizde “kömür blumdu, petrol bulundu, altın bulundu” haberlerine alışık. Hatta o kadar tabiatta bulunmayan “neptünyum” bulundu diye bile haberler çıkmıştı. 

İnşallah doğru çıksın. Kim sevinmez ki? Zenginliğin kimseye zararı yok, hatta faydası bile var. Ancak tam doların tarihi zirveler yaptığı dönmede Akdeniz’de sahte gerginlikler yaparak, Karadeniz’den müjdeler vererek gündem değiştirme çabaları nereye kadar işe yarayacaktır bilemiyorum. Ne doların ateşi iniyor ne de bu sahte gündemler akıllı araştırmacı insanları inandırabiliyor. Tıpkı pandemi haberlerine kimsenin inanmadığı gibi ne yazık ki inandırıcılığını kaybeden Türkiye siyasileri kimseyi ikna edemiyor kanaatindeyim. 
Eğer siz okuyucularımı birazcık bu komik haberle eğlendirebildiysem ne mutlu bana. Esen kalın.

Aaron Baruch (Ankaralı)  

Kaynakça : 
Bir gün : https://www.birgun.net/haber/bulunan-ama-daha-sonra-haber-alinamayan-dogalgaz-ve-petrol-rezervleri-312804?__cf_chl_captcha_tk__=474d854a7cb9d0c55cd04b0c9217f982bbb852fa-1598079716-0-AWWv_cQ0bxRZ_e_
Gazeteci Deniz Zeyrek’in haberi : http://www.diken.com.tr/deniz-zeyrek-2003ten-beri-30-kez-petrol-ya-da-dogalgaz-bulunduguna-dair-bilgi-paylasilmis/
Ayrıca Yılmaz Özdil Usta’nın Videosundan da faydalandım. 

2 yorum:

  1. Ya Baruch bey . Diyelimki petrol-Dogalgaz-Altin-Elmas bulundu . Cikarildi ,islendi,2023 e de yetisti .Satildida parasi da tahsil edildi.tc halki bu paradan bir tek AGURA pay alabilir mi ???????

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Son zamanlarda hazır neskafe alıyorum, küçük paketler bunadada üçü bir arada deniyor. Elbette suya atılarak içiliyor.

      Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.