19 Ağustos 2023 Cumartesi

PROTESTOLARI PROTESTO ETMEK…

  

İsrail bildiğiniz gibi yargıda yapılması düşünülen reforma karşı yoğun protestolara sahne olmakta… Ancak halk tam ortadan ikiye ayrıldığı için İsrail’in yarısı protesto eyleminde bulunurken diğer yarısı bu prestoları protesto ediyor.

Sağcıları en çok kızdıran olayların başında protesto eylemleri sırasında Filistin bayrağının açılması geliyor. Solcuların Filistin bayrağı açma sebebi İsrail’in Filistin politikalarını protesto etmek.

Sağcılar ise Filistinlilere karşıdırlar ve bugün Filistinlilere karşı düşmanca politikalar üreten hükümeti destekliyorlar.  Bu eskiden beri böyleydi, şimdi de aynen devam ediyor. Örneğin barış yapılabilmesi için bir yol haritası olan Oslo anlaşmasına sağcılar kesinlikle karşıydılar. Bu yüzden anlaşmayı yapan İsak Rabin suikasta uğradı ve öldürüldü. Sağcılar Filistin’le barışa inanmazlar ve karşıdırlar.

İsrail’de devlet kuruluşlarında ve devletin desteklediği kurumlarda Filistin bayrağı asmak yasak. Buna karşılık herhangi bir kişinin Filistin bayrağı açmasına kanun karışmıyor. Fakat bunun nasıl bir şey olduğunu anlatmak için Türkiye’de Yunan bayrağı ya da Kürdistan bayrağı açmakla eş değerde olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yapanlar da İsrailli, öyle ya demokrasi var. Fazla demokrasinin anarşi getirdiği fikrine her gün biraz daha inanıyorum.

Protestocular demokrasi adına yolları kapatıyorlar. Hatta yasak olmasına rağmen İsrail’in en önemli otobanı Ayalon’u kapatıyorlar.  Binlerce insan mağdur oluyor. Bunun hastası var, çocuklar var, yorgun argın evine gitmek isteyen işçisi var… Proresto gösterileri sırasında içinde çocukların bulunduğu bir arabanın camları kırıldı. Çocuklar korkudan neyapacakalrını bilemediler. herhalde bu travmayı unutamıyacaklardır. Protestocular  Hava Limanına giden yolu kapatıyorlar. İnsanlar uçaklarını kaçırıyor. Bütün bunlar demokrasi adına…  


Resimde arabanın camını kıran protestocu ve korkan zavallı çocuk...

Çok büyük başka bir protesto sorunu askerlerle yaşanıyor. Özellikle İsrail’in göz bebeği pilotlarla. Yedek pilotlar hükümeti protesto etmek için eğitime gelmiyorlar. İçim acıyor, nasıl yapabiliyorsunuz? Bir asker, hem de İsrail askeri, İsrail pilotu nasıl oluyor da hükümeti protesto edeceğim diye düşmanı sevindirir? Orduya siyaset girmemeli, bunun ne demokraside yeri var ne siyasette, söz konusu vatan olduğu zaman bütün her şey fasaryadır.

İşler azaldı, her geçen gün daha da azalıyor. Henüz büyük zararlar olamadıysa da kapıda gibi gözüküyor. Sonunda bu kadar karmaşıklığın olduğu yerde elbette ki ekonomi de büyük kayıplara uğrayacak. Şekel değer kaybetmeye başladı, borsanın da durumu da hiç parlak değil.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de ultra ortodokslar var ki tam bir sıkıntı. İsrail devletine karşılar. Düşmanımın düşmanı beni dostumdur hesabıyla onlar da Filistinlileri destekliyorlar. İsrail devletinin varlığını kabul etmiyorlar, onlara göre maşiah gelmeden İsrail devleti kurulmamalı.Zaman zaman sağlıkçılar da protestolara katıldı. İsrail Tıp Birliği doktorlara grev çağrısında bulununca doktorlarda 24 saatliğine greve gittiler. Hastalar perişan oldu, randevular gerçekleşmedi. Protesto protesto edildi.

İsrail’deki yüksek Teknoloji şirketleri da protestolara katılıyor.  Kanunun oylandığının ertesi günü gazetelerin birinci sayfaları “İsrail demokrasisi için kara gün” başlığıyla kapkara çıktı. Reklamı verenler acaba bu kadar parayı nereden buldular?  Bu kadar büyük bir finansal güç sağcıları hayrete düşürdü. Acaba bu değirmenin suyu nereden geliyor?


Bu protestolar yüzünden kardeş kardeşe, baba oğula düşman oldu. Ülke ortadan çatladı neredeyse kırılacak.

Söyleyecek çok fazla şey kalmadı. İnşallah sorunlar kısa zamanda çözülür.

 

Aaron Baruch  (Ankaralı) 
 


1 yorum:

  1. Gosterilere katilan birkac asiri solcu ve radikal arap partisi uyesi tum protestoculari temsil etmiyor,protestoculr arasinda kjatildim gordumlikud partisi uyeleri siyonidati artisi uyeleride var sasarsiniz aralarinda Natanyahunun eski egitim bakani menahem beginin yetistidigi ,bakan sitrit gercek jabotinski bakani meridorda vardi onlar rejim hirut likud degil bibizm rejimi dediler .neden pilotlar 5savasa katilan komutanlar katiliyorlar . ki hakim tayini iktidarin olmasin suc altinda davalar gorusenler kendi hakimlerini secmesin,milletvekilleri hakim kartarlarini iptal etmesin asiri dindarlarin arzu ettigi dini kanunlara karsi itiraz mahkeme karari olabilsindiye /reform tatbik edilse mahkemelerde dini kanunlara itiraz hakki kalmiyacak . ornegi bugun telavivde yillar sonra hafifray terni acildi . tren hui bir dindar semte duraga ugramiyor. haridi partileri basbakana tehditindenc,tesi calismiyor . arabasi olmuyana ceza evde kal plasja gitme akrabaya gitme araban yoksa ev hapsine mahkumsun.tevratta yazar c.tesi goy ibranice turkcesi gavur kefere diyelim yahudi omuyan calisabilir .nden arap hristyan druzi soferlerle tren c.tesi hizmet vermesin bunun gibi bizimcocuklar 36 ay askerken .haridiler kanunla din egitimi yapanlar askere gitmeyenlere esit hak asker gibi sayilmalarini istiyorlar.reform olsa bu kanuna itiraz hakki olmuyacak .bu gosterilein mitinglerin sebebi ,goreve gitmeyen komutanlar gonullu goreve gidenler .ihtiyat degiller .kimse demokrasinin bitecegi gordukleri ulkede gonullu piloti komutani zorluyamaz bu onun gorus ve arzusudur ,doktorlar serbest meslektir ulkesinde hakim yetkisi olmuyacagini meclisteeski sabikalilarin cikaracagi kanunla ulke yonetecegini goren doktor .dis ulkeye giderse durduramazsin .degerli aron hocam cok guzel i fade etti .iki taraf protestoda .guvenlik acisindan daglara yehuda somronda cikan bengvir ki o emniyet bakani eskiden 53 suc\tan tutuklanan militarlari izinsiz yerlesim merkezi kurarsa kanunen sokersin reformda buna mahkeme karisamaz ,gecen hafta bu izinsiz yerlesimleri kim soktu asiri sagin oyunualan savunma bakan muavini smotrich. kanun var dedi onada solcu damgasi vurdular asiri sag partinin liderine .kimse orduda 5 savasta olan orduda omrunu vren protestolara katilan pilot ve komutanlara bir kac kisi yuzunden filistin destekcisi damgasi vuramaz .keski birgunfilistinlilerden kopsak gelecek nesile cogunlugu filistinli buyuk israeli brakmasak . guvenlik icinde yahudi ulkesi israel kalsak /

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.