5 Ağustos 2023 Cumartesi

İSRAİL’DE NELER OLUYOR? DUYANLARA, DUYMAYANLARA… (2. BÖLÜM)

 
İsrail’de neler olduğunu anlamak için yalnız bugüne ve sadece İsrail’e bakarsak durumu anlamak pek mümkün olamaz. Soruna Filistin ve Amerika açısından da  bakmamız gerekli. Öncelikle Filistin ile İsrail arasındaki durumu çok kısa açıklamak gerekiyor.

·         1948 – İsrail devleti ilan edildi ve savaş başladı. Bugün Filistin olarak bilinen Batı Şeria bölgesi ve doğu Kudüs Ürdün tarafından, Gazze şeridi ise Mısır tarafından işgal edildi ama ilhak edilmedi. İsrail’den çıkartılan veya kaçan Araplar Batı Şeria’ya ve Gazze’ye gittiler. Bugün İsrail nüfusunun yaklaşık % 20’sini oluşturan bir kısım Araplar da İsrail’de kaldı.

·         1967 (Altı gün savaşı) Batı Şeria ve doğu Kudüs bu kez İsrail tarafından işgal edildi. İsrail doğu Kudüs’ü ilhak etti.  Ürdün Batı Şeria’daki haklarını Filistin’e devretti. İsrail işgal ettiği Batı Şeria’yı ilhak etmedi.

·         1973 – Yom Kipur savaşı – İsrail Golan tepelerini ve Kuneytra şehrini işgal etti. Daha sonra Kuneytra’dan çekildi ve Golan tepelerini ilhak etti.

·         1979 – İsrail Sina yarımadasını terk etti ve Mısır ile barış anlaşması imzalandı. İsrail Gazze’yi de Mısır’a vermek istedi ama Mısır kabul etmedi. Enver Sedat, ısrarlar karşısında İsrail’i masadan kalkmakla tehdit etti. Gazze İsrail’de kaldı.

·         1993 – Oslo  I anlaşması. Filistin Ulusal Yönetimi’nin kurulması kabul edildi. Kapalı kapılar arkasında Filistin İsrail’i tanıdı.

·         1995 – Oslo  II anlaşması – Filistin 3 bölgeye ayrıldı – Gazze şeridi dahil Filistin topraklarının % 18’ini oluşturan ve Arap nüfusunun çoğunluğunu içeren A bölgesi tamamen Filistin kontrolüne verildi. % 22’lik B bölgesi Filistin yönetimine verildi. Ancak bu bölge İsrail Güvenlik Güçlerinin kontrolü altındadır. Geriye kalan % 60’lık bölge, yani C bölgesi, hem idari hem güvenlik yönünden tamamen İsrail’in kontrolü altındadır.

·         Bugün bu durum aynen geçerlidir. Ancak Gazze şeridi Hamas tarafından Batı Şeria ise Filistin Devleti tarafından yönetilmektedir.

·         2005 -  İsrail tek taraflı bir kararla Gazze’den çekildi.  Gazze Filistin yönetimine devredildi. Daha sonra Hamas Gazze’deki yönetimi ele geçirdi.

Oslo anlaşması yapıldığı zaman İsrail’li sağcılar, özellikle dinciler, anlaşmayı imzalayan İsak Rabin’e “topraklarımızı Araplar’a verdin” diyerek çok büyük tepki gösterdiler. İsak Rabin 4 Kasım 1995’de aşırı sağcı Yigar Amir tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

İsrail 1967 savaşından sonra “toprak karşılığı barış” doktrinini benimsedi. Mısır’a işgal ettiği Sina yarımadasını vererek barış imzaladı. Bugün bu barış hala geçerlidir.

Golan tepelerinde Kuneytra ateşkes anlaşmasıyla İsrail işgali altındaki Kuneytra kentinden çekildi ve Suriye İsrail arasında 40 yıl bu ateşkes bozulmadı. (Suriye’deki iç savaş bu düzeni bozdu)

Aynı felsefeyle Filistin ile de barış yapılmak istendi. İki devletli çözümü Filistin’in olmayan devleti 8 defa ret etti. Barış olmadı.

Şimdilerde sol blok “Filistin ne istiyorsa verelim, hatta doğu Kudüs’ü de verelim, yeter ki barış olsun, İsrail orada hukuka aykırı bir şekilde duruyor” diyerek sağ bloku eleştiriyor. Onun için protestolarda tek tük Filistin bayrakları da görüyoruz.

Sağ blok ise buna şiddetle karşı. Uluslararası baskılara rağmen Batı Şeria’da yerleşim yerleri kurmaya devam ediyor. Orası atalarımızın toprağı, bizimdir diyor. Ellerinden gelse Batı Şeria’nın C bölgesini ilhak edecekler.

İşte Amerika bu noktada devreye giriyor. Amerika’daki Yahudi derneklerinin çoğu Netanyahu liderliğindeki sağ blokun Batı Şeria politikalarından rahatsız. Çünkü bu politikalar antisemitizmi ve İsrail karşıtlığını arttırıyor ve Amerikalı Yahudiler bundan hoşlanmıyorlar.

Amerikalı demokratlar her zaman İsrail karşıtı oldular. Obama başkanlığını devretmesine günler kala Filistin’e 500 milyon dolarlık yardım yapılmasını onaylamıştı. Aynı günlerde BM. lerde bir oylamada çekimser kalarak İsrail’in kınanmasına sebep olmuştu. Obama büyün başkanlık süresince elinden geldiği kadar İsrail ve özellikle Bibi karşıtı oldu. 

Bugün başkan olan Joe Biden senatörken dönemin İsrail Başbakanı olan Menahem Begin ile karşı karşıya geldi ve onu İsrail’e yardımı kesmekle tehdit etti. Menahem Begin’in tarihi cevabı şöyle oldu:

“Bizi yardımı kesmekle tehdit etmeyin, bu çalışmaz, ben dizleri titreyen bir Yahudi değilim. 3700 yıllık medeni tarihi olan bir Yahudi’yim. Gaz odalarında, fırınlarda can verirken kimse yardımımıza koşmadı. Bedelini ödedik. Bunun için savaştık. İlkelerimize sahip çıkacağız. Onları savunacağız. Ve gerektiğinde yardımınız olsun veya olmasın, onlar için yeniden ölürüz.” (22 Haziran 1982)

Hay Eytan Yanarocak’a (Tel Aviv Üniversitesi) “Netanyahu ile Joe Biden arasındaki kara kedi kesinlikle Barack Obama’dır” diyor.  

Uzun lafın kısası İsrail’deki protestoların arkasında kesinlikle Amerika vardır. Ama ne oranda vardır, onu Amerika ve İsrail derin devletleri belki biliyordur. Fakat kesinlikle protesto kazanının altındaki ateşe odun atan Amerika’dır.

Benden bu kadar…

Haftaya olaya İsrail haredileri (dinciler) açısından bakmaya çalışacağım.

Esen kalın…

Aaron Baruch  (Ankaralı)

 

Kaynakça:

Vikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Oslo_I_Anla%C5%9Fmas%C4%B1

Vikipedia https://tr.wikipedia.org/wiki/Oslo_II_Anla%C5%9Fmas%C4%B1

Bard : Kuneytra ateşkes anlaşması : https://bard.google.com/

VOA - https://www.voaturkce.com/a/biden-ve-netanyahu-arasindaki-kara-kedi-barack-obama-dir-/7187169.html

Arutz Seva - https://www.israelnationalnews.com/news/369403

1 yorum:

  1. A.B.D ILE GERGINLIK YARATMA KAHRAMANLIK DEGILDIR , BIZE ISRAEL KARSITI TANITILAN BU BIDEN .TRUMP SECILMEDEN ONCE CESAIRADA NATANYAHUYUYU IKNA EDIP GEL SIMDIDEN IMZA ATALIM ISRAEL F-35 UCAKLARINI ACELE NAKIL EDELIM VE HETS FUZE SAVARLAR ICIN ORTAK PROJE KRALIM DIYENDIR .A.B.D DE ILK INANIS DEMOKRASIDIR ,REFORMU ANTI DEMOKRASI GORUYORSA .ISRAELDE T.C GIBI YILLARDIR ANTI DEMOKRAT GORUNUP A.BIRLIGINE ALINMAMASI GIBI DURUMA A.B.D ILE GELSEK , BUGUN KOALISYONDA 5000 YIL ONCEKI YAZILAN TORA VE YEHUDA ULKESI ISTEYENLER A,B.D YEIHTIYAC YOK DERLERSE, SAVAS ANINDA UCAKLARA ARTILERYAYA KIM YEDEK PARCA VERECEK , DUSUNDULERIMI, 1973SAVASINDA OLANLAR BILIR , NIXON ASKERI SAVAS MALZEMESINI ACELE YOLLAMASAYDI . NASIL SAVASIN 4NCU GUNU DEPOLARIN BOS KALDIGINI YEDEK PARCASIZ KALDIGINI SAVASANLAR BILIR .MENAHEM BEGIN VAKTINDE GERCEKLERIDEDI FAKAT BUGUNA.B.DSIZ IRANA KARSI SAVASIRIZ SANANLAR UCURUMA SURUKLUYOR ..A,B,D NIN ISRAEL E TAVRI BUGUNHUZBULLAHA GUVEN VERDI DOSTSANDIGIMIZ TRUMP KUSNER 2NCI OSLO PLANINI NATANYAHUYA SUNMADIMI .BIDEN BUNU KAST ETMISTI TRUMPGELSE ISTEKLERTI COK OLUR DEDI . YERUISALAYIMDE BASINA TAKYA KOYUP ELCILIKACAN TRUMP . ASKERLERINI IRAK IRAN SINIRINDAN CEKIP KARSIMIZA IRAN MILITARLARINI GOLANA GETIRTEN DEGILMI ., BU REFORM ICIN GERCEK IHTIYAC I OLDUGUMUZ MUTTEFIKIMIZI KAYBEDIYORUZ .GELECEK DEMOKRAT LIDERLER BIDEN SONRASI ANTI DEMOKRASI ISRAELE DESTEKLERI NE KADAR OLUR MECHUL .

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.