20 Ocak 2018 Cumartesi

İVO MOLİNAS'A CEVABIMDIR...
İsrael askeri mahkemesi, Ahed et-Tamimi’nin gözaltı süresini uzattı. Şalom Gazetesi başyazarı sıfatlı İvo Molinas aşağıdaki tweet’i attı:

“Ne yapmış olursa olsun, 16 yaşındaki bir kızdan çekinilmesi İsrael’in geleneksel devlet refleksi değil”

E yuh sana İvo Molinas !

Ahed et –Tamimi 16 yaşında Batı Şeria’daki Beni Salah Arap köyünde yaşayan bir Filistinli kız. Babası Besim et-Tamimi’nin bir TV stüdyosu var. Bu ailenin işleri güçleri devamlı İsrael askerlerini kışkırtmak, ondan sonra olanları filme çekmek ve dünyaya “bakın bize neler yapıyorlar” diye Filistin reklamı yapmak. Birkaç sene evvel bu kızın abisi yine böyle bir kışkırtıcı olay sonrasında tutuklandı. Babasının öne sürdüğü o zaman 12 yaşında olan bu kız, yumruklarıyla İsrael askerlerini tehdit etti. Görüntüler Filistinliler için mükemmeldi. Silahlı, tam donanımlı İsrael askerlerine karşı koyan 12 yaşındaki Filistinli kız. Elbette bütün dünya basını bu görüntülerin üstüne atladı. Kız, o zamanlar başbakan olan RTE tarafından Türkiye’ye davet edildi. “Filistin’li cesur kıza” Hanzala cesaret ödülü verildi.

Bu gelişmelerden sonra Temimi ailesi daha da cesaretlenerek hepten gemi azıya aldılar. Aralık 2017’de yine benzeri bir eylem, bu kızın babasının çekimleriyle basında konu oldu. Ahed ve kuzeni,  İsrael askerlerini tokatlıyor, hakaretler ediyor, tükürüyor her türlü kışkırtıcı hareketi yapıyordu. Bu oyuna gelmemeye çalışan o aslan gibi askerler de kendilerini savunmuyorlar, olağan üstü sabırlı davranıyorlardı.

Ama buraya kadardı. İsrael’in sabrının da bir raf ömrü var.

19 Aralık’ta artık 16 yaşında olan Ahed tutuklandı. Daha sonra annesi ve kuzeni de tutuklandı. Askeri mahkeme birkaç defa gözaltı kararını uzattı. Bu haftaki son mahkemede, hâkim, mahkeme süresince Ahed’in tutuklu kalmasına karar verdi.

İvo Molinas da yukarıda okuduğunuz tweeti attı.

Bak İvo Molinas, İsrael demokratik bir ülkedir. Kuvvetler ayrılığı tamdır ve bunun sonucu olarak da mahkemeler tam bağımsızdır. Cumhurbaşkanını da, başbakanı da suçları varsa cezalandırırlar. Bu bağlamda Ahed ile ilgili kararı veren hâkimin tamamen kanunlara uygun davrandığından hiç kimsenin şüphesi olmasın. Sen, bunu anlamakta zorluk çekebilirsin. Sadece bir hastaneye, 5 ay içerisinde 18 yaşın altında tecavüze uğrayan ve hamile kalan 115 kız çocuğu getiriliyor ve bu hastane personeli tarafından bu saklanıyorsa sen, o ülkede elbette bunu anlayamazsın. Bundan daha vahimi, nihayet cesur birisi olayı açığa çıkarttığında, bu defa ilin en yüksek idare mercii olan valilik olayda “soruşturmaya gerekli bir durum yoktur” diyorsa elbette çocukları koruyamayan böyle bir Türkiye’de yaşayan senin bunu anlamanı kimse bekleyemez.

Burası İsrael İvo Molinas… Karıştırma…

İnsanların yakılarak infaz edildiği, üç ya da dört yaşındaki çocukların canlı bomba olarak kullanıldığı, katillerin hapishanede yatarken ailelerinin, onların mahkûmiyetleri derecesine göre maaş aldığı, her yolun mubah sayıldığı bir cehennemin ortasında yaşıyoruz biz.

Burası İsrael İvo Molinas…

Hiç tanımadığı 6 çocuk babası bir din adamını 22 kurşun sıkarak öldüren terörist girdiği silahlı çatışma neticesinde öldürülünce senin yaşadığın Türkiye’nin yayın organları bunu “İsrael askerlerinin açtığı ateş sonucunda bir Filistinli genç öldü” diye bildiriyorsa, sen bizi bu Türk kafasıyla anlayamazsın.

İsrael devleti askerini korur. Verdiği eğitimle, teçhizatla, istihbaratla onu gözü gibi korur. 16 yaşında bir kızın askerlerimizi rahatsız etmesine izin vermeyiz. Sonra o askerler hangi moralle bu devleti koruyacaklar? Sen yetiştirdiğin evladını askere bunun için gönderir misin? Hangi anne gururla, hayır duaları ile askere gönderdiği evladının böyle bir kışkırtıcı kız tarafından tokatlanmasına tahammül eder?

AB ya da ABD ya da kim olursa olsun, bu kararı “endişe ile” karşılıyorlarsa İsrael hastanelerinde, Suriye’den gelen çocukların hayatlarını nasıl kurtardığımıza baksınlar.

Sen de gel bak İvo Molinas. Burası İsrael.

Anlayamıyor musun, bu kız kışkırtma elemanı, onun kız olması, ya da yaşının 16 olması kanunları uygulamamızı engellemez. Cezası neyse çekecek.

Ne yazık ki sen de ben de Türkiye Yahudi’siyiz. Senden utanıyorum.


Aaron Baruch  (Ankaralı) 

8 yorum:

 1. Cok guzel ve dogru yaziyorsunuz. Her sozunuze katiliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Onun aklı ermez - o sadece realpolitik yapar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kimseniz diyeyim ki,insan demokrat olmayınca böyle konuşuyor demek ki.İvo Molinas

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Sayın Baruch, ben sizden utanmıyorum.
  Demokratlık ,ifade özgürlüğü bağlamında anlaşılan çok eksiğiniz olduğu için sizden utanmıyorum , sadece en ufak bir eleştiri karşısında Türkiye'deki tek sesçi yığınlara benzer refleks verdiğiniz için üzülüyorum.
  Attığım 100 harflik bir iyi niyet eleştirisi mesajım size hakarete varacak kadar yazı yazdırtması,demokrat olmamanız ve eleştiriye tamamen kapalı olmanız ile alakalı sanırım.Ben o mesajımda o propagandist kızın koskoca İsrael Devleti'ni dünya önünde küçük düşürmeyi başarmasına karşı bir eleştiri getirmiştim ve yapılanın bugüne kadar gösterilen cevabi davranış biçimine uygun olmadığını ve sonuçta o kızın oyununa gelindiğini ima etmiştim.O kadar. Bu kadar celallenmeniz rating alma arayışı içinde olduğunuzu düşündürtüyor bana.Bir insana,bir devletin yanlış yaptığını iyi niyetle dahi söyletmeyecek kadar tek sesten mi yanasınız? Neyse ki, İsrael demokratik bir devlet ve sizin demokrasi anlayışınızın çok üstünde bir düzeyde çok sesliliğe sahip bir ülke.
  Benim kimi zaman İsrael ile alakalı yazdığım yazılara ve attığım tweetlere buradaki tek sesçi antisemitlerden de tepki geliyorsa ve İsrael'i minimum bir düzeyde eleştirdiğimde bile sizden de eleştiri geliyorsa demek ki tek sesçilerin birleştiği bir nokta varmış diyorum.
  Herkesin sizin gibi düşünmesini beklemeyin. İnsanın fıtratına aykırı.
  Bir parça demokrat olun , o gün dünya daha güzel olacak....
  Bu konuda sizin başlattığınız ve devam etmek isteyebileceğiniz polemiğe hiç bir şekilde devam etmeyeceğimi de belirtmek isterim.
  Esenlikle,
  ivo

  YanıtlaSil
 7. Sayın Ivo Molinas beyefendiye katılıyorum. Demokrasi çerçevesi içinde kalmak koşuluyla herkes düşündüğünü söyleme/yazma özgürlüğüne sahiptir. Hatta bir adım daha atarak bunun sadece özgürlük değil, görev olduğunu da söyleyebiliriz. Aksi takdirde tek sesli antidemokratik bir topluma dönüşme riski vardır, bunu da bizlerin savunması veya arzulamasi mümkün değildir. Hele ki düşünce beyanindan dolayı hakaret asla kabul edilemez.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.