24 Mart 2018 Cumartesi

ÇİKOLATA…Her şey bir kutu çikolata ile başlamıştı.

Temmuz 1976’da teröristler Paris Tel-Aviv seferini yapmakta olan Air France uçağını kaçırırlar. Teröristler uçağı Uganda'nın Entebbe kentine götürürler. İsrael’li komandolar binlerce kilometre uçup rehineleri kurtarırlar. Ne o güne kadar, ne de bu güne kadar bu operasyonun bir benzeri görülmemiştir. İsrael’li komandoların tek kaybı, bu gün İsrael başbakanı olan Bibi Netanyahu’nun ağabeyi Sayeret Maktal komando Albayı ve operasyonun komutanı Jonathan (Yoni) Netanyahu’dur.

Rehineler kurtarılmıştı. Teröristler öldürülmüştü. Ancak bu olayı planlayan şeytan hala yaşıyordu. Çok kıymetli bir İsrael’li subay ölmüştü. İsrael oğullarına dokunmayacaksın. Hesap bir gün kapanır.

Bu gün elimden geldiği kadar size İsrael’lin hesabı nasıl kapattığını ve çok tehlikeli bir terör örgütünü nasıl çökerttiğini anlatacağım.

1967 yılında 6 gün savaşının akabinde bazı Arap terör örgütleri birleştiler.  Yeni kurulan bu terör örgütünün adı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi idi… Kurucuları Gorc Habaş ve Ahmet Cibril idi. Pek çok eyleme imza atmışlardı. 1976 yılına gelindiğinde örgütün lideri Dr.Wadia Haddad idi ve şeytanın büyüğüydü. Uçağın kaçırılmasını ve Entebbe’ye götürülmesini o planlamıştı. Hedef Haddad idi. İsrael, uçağın kaçırılmasından onu sorumlu tutuyordu.

Haddad hayatının tehlikede olduğunu biliyordu. Ofisini kendini emniyette hissettiği Bağdat’a taşıdı. Gerçekten Bağdat’ta Haddad’a yaklaşmak imkânsızdı. İyi de MOSSAD da bu şeytanı öldürmeye kararlıydı. Nasıl olacaktı?

MOSSAD zorlu bir operasyona girişti. Haddad hakkında her türlü bilgiyi toplamaya başladılar. Önemli önemsiz ayırmıyorlar her detayı derinlemesine araştırıyorlardı.

Nihayet önemsiz gibi gözüken bir detay MOSSAD’a ulaştı. Haddad’ın örgütüne sızmayı başaran güvenilir bir Filistin’li, şeytanın çikolatayı çok sevdiğini, özellikle Belçika çikolatalarına çok düşkün olduğu bilgisini Tel Aviv’e ulaştırdı.

Ramsad   (MOSSAD başkanı)    Yitshak Hofi, bu bilgiyi zamanın başbakanı İzak Rabin’e iletti. İzak Rabin hiç düşünmeden “bitirin işini”  talimatını verdi. MOSSAD operasyon konumuna geçti.

Mossad ajanları Haddad’ın Avrupa’da görev gezisinde bulunan kurmaylarından birini kandırmayı başardı. Adam dönüşünde patronuna koca bir kutu Godiva çikolatalarından götürdü. Ancak o kutu daha evvel Tel Aviv’e gelmiş ve çikolatalara öldürücü bir biyolojik zehir şırınga edilmişti. MOSSAD Haddad’ın aç gözlülükle bütün çikolataları tek başına mideye indireceğini tahmin ediyordu. Bu tahminlerinde hiç de yanılmadılar.

Haddad çikolatalarla baş başa kalınca tek başına oturup bütün çikolataları yedi. MOSSAD tahmini yüzde yüz doğru çıkmıştı.

Esasında tombul bir adam olan Haddad önce zayıflamaya başladı. Süratle kilo kaybediyordu. Doktorlar araştırıyorlar ama bir şey bulamıyorlardı. Haddad’ın bağışıklık sistemi ciddi bir şekilde bozulmuştu. Durumu giderek bozuldu. Yataktan kalkamaz oldu.  Onu Doğu Almanya’ya götürüp bir kliniğe yatırdılar. Teröristlere her türlü desteği cömertçe sunan Doğu Almanlar bu sefer sert bir kayaya çarpmışlardı. Haddad’ın derdine çare bulamıyorlardı. Uzmanların bütün çabaları boşa çıktı. Haddad’ı kurtaramadılar. 1978 Mart ayında 48 yaşındaki terörist hurilerine kavuştu. İsrael hesabı kapatmıştı.

Haddad’ın bankalarda milyonlarca dolar şahsi serveti çıktı. Haddad, bu serveti, Filistin adına yürütmekte olduğu milli savaş (!) sırasında edinmişti. Bütün para kız kardeşine kaldı.

Haddad’ın ölümünden yıllar sonra İsrael’li yazarlara, onun ölümünden MOSSAD’ın sorumlu olduğu yazma izni çıktı.

Otuz yıl sonrada Yaser Arafat benzeri bir şekilde hayata veda etti. Fransız doktorlar, yaptıkları detaylı incelemelerde hiçbir şey bulamadılar. Kim bilir onun ölümündeki sır perdeleri de bir gün kalkar belki…

Haddad’ın ölümünden sonra Filistin Halk Kurtuluş Cephesi çöktü. Örgüt dağıldı ve bir daha toparlanamadı. Bu tehlikeli örgütün İsrael’e yönelttiği saldırılar anında durdu. İsrael azılı bir düşmanı yok etmişti.

Aaron Baruch  (Ankaralı)

Kaynakça - MOSSAD - Michael Bar-Zohar  - Nissim Mishal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.